WEPA Professional zwiększy wydajność zakładu

03/11/2016
ABB - stacja elektroenergetyczna

Firma ABB wygrała przetarg na dostarczenie stacji elektroenergetycznej dla WEPA Professional Piechowice S.A. Budowa ruszyła już w czerwcu, a do końca roku stacja zostanie oddana do użytku.

Stacja elektroenergetyczna 110/20 kV powstaje w Piechowicach w zakładzie produkcyjnym WEPA Professional, jednej z wiodących w Europie firm produkujących papier do celów higienicznych. W związku z rozwojem produkcji firma inwestuje w nowoczesne urządzenia mające zwiększyć wydajność zakładu. Jednak, aby w pełni korzystać z potencjału nowego wyposażenia, konieczne jest zwiększenie poboru mocy. To zadanie powierzono ABB, która odpowiada za pełen zakres działań związanych z nową stacją.

– Odpowiadamy za projekt budowlany, projekt wykonawczy, dokumentację powykonawczą oraz za uzyskanie pozwoleń niezbędnych do budowy tej stacji, a także współpracę z TAURON Dystrybucja S.A. – mówi Hubert Krukowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Grupy Produktowej Stacji Elektroenergetycznych. – Dostarczamy całe wyposażenie konieczne do oddania stacji w stanie „pod klucz”, od kabla 110 kV po system sterowania. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom ABB możliwe będzie zwiększenie poboru mocy z 5 MV do 12 MV, co jest kluczowe dla rozwoju tego zakładu.

Nowa stacja elektroenergetyczna będzie wyposażona w produkowaną przez ABB rozdzielnicę w izolacji gazowej typu ZX0. To produkt zapewniający niezawodność, długie działanie i maksymalne bezpieczeństwo dla operatora dzięki swojej budowie. Firma dostarcza również wyłącznik izolacyjny typu LTB DCB, posiadający połączoną funkcję włącznika i odłącznika, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 75 proc. miejsca potrzebnego do instalacji oraz zmniejszyć koszty związane z późniejszą eksploatacją stacji. Dostawa obejmuje także system sterowania i nadzoru stacji oparty na sterowniku obiektowym typu RTU 560. Przekładniki wysokiego napięcia produkuje zakład ABB w Przasnyszu, a za system sterowania odpowiada zespół z Warszawy. Pozostałe oprzyrządowanie ABB pochodzi z zakładów w Niemczech i Szwecji.

Zakład WEPA w Piechowicach produkuje szeroką gamę produktów higienicznych: różnego typu ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, papiery do czyszczenia, a także podkłady medyczne. Produkty te trafiają m.in. do większości sieci handlowych takich jak Biedronka, Tesco czy Lidl.

WEPA Professional zwraca szczególna uwagę na wysokie standardy jakościowe, restrykcyjne standardy produkcyjne obejmują także dostawców i kontrahentów firmy. Dlatego w przypadku stacji elektroenergetycznej zasadnicze znaczenie ma duże doświadczenie ABB, która spełnia wszystkie niezbędne wymogi, w tym specyficzne zasady BHP obowiązujące w tego typu zakładach. W ciągu ostatnich dwóch lat ABB zrealizowała już trzy podobne projekty dla segmentu przemysłu papierniczego, oddając stacje elektroenergetyczne w różnych częściach świata. To doświadczenie pomaga firmie sprostać także największemu wyzwaniu związanemu z projektem – czasowi realizacji.

– Bazując na naszych wcześniejszych doświadczeniach, podjęliśmy się tego niełatwego zadania i planujemy ukończyć projekt w ciągu 6 miesięcy – mówi Adrian Radoń z Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Stosunkowo krótki termin realizacji był jednym z wymogów zamówienia. Dzięki kompetentnemu zespołowi, wspieranemu przez kolegów z ABB w Czechach, ukończymy projekt do końca roku.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Od ponad czterdziestu lat ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w przemyśle. Biorąc pod uwagę ponad 70 milionów zainstalowanych przez ABB urządzeń i 70 000 systemów sterowania, we wszystkich sektorach klienckich, ABB posiada doskonałe możliwości do tego, by odnosić korzyści z Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata, a jej doświadczenie bazuje na ponad 130 latach działalności.