Ślad węglowy worków papierowych z cementem jest 2,5 razy mniejszy niż ślad węglowy worków z cementem wykonanych z polietylenu. Jest to wynik badania porównawczego przeprowadzonego przez szwedzki instytut badawczy RISE w imieniu European Paper Sack Research Group (ESG), przy współpracy z CEPI Eurocraft i EUROSAC. Badanie powierdza również, że papierowe worki z cementem są bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej energooszczędne.
W badaniu przeprowadzonym przez RISE porównano cykle życia (typ LCI) typowego europejskiego worka papierowego z cementem o wadze 25 kg z typowym europejskim workiem z cementem polietylenu FFS o wadze 25 kg. Skoncentrowano się na różnych wpływach środowiskowych obu rozwiązań w zakresie opakowań: ogólnego śladu węglowego i zużycia energii kopalnej jako wskaźników zmiany klimatu i innych parametrów środowiskowych, a mianowicie emisji do powietrza i wody słodkiej. Badanie zostało poddane wryfikacji przez Intertek. Kluczowym rezultatem zmian klimatu - najważniejszym wyzwaniem dla naszej planety - było to, że papierowy worek jest zdecydowanie bardziej korzystną opcją.
Przy 71 g emisji dwutlenku węgla (CO2e), ślad węglowy worków papierowych jest 2,5 razy mniejszy niż ślad worków z tworzyw sztucznych, który wynosi 192 CO2e. Większa ilość kopalnego CO2e z worka tworzywowego jest porównywalna z emisją laptopa (o mocy 25 W) działającego przez dziewięć godzin. Ponadto, wydłużając granice, aby uwzględnić scenariusze wycofania z eksploatacji - składowanie, spalanie lub recykling - ślad węglowy worka papierowego jest mniejszy.
Jeśli chodzi o zużycie energii z paliw kopalnych w procesie produkcji, badanie stwierdza, że papierowy worek jest bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Do produkcji worka z tworzywa sztucznego zużywa się 4,72 MJ energii z paliw kopalnych. Jest to około pięć razy więcej, niż zużywa się do wyprodukowania worka z papieru (0,97 MJ energii kopalnej). Oznacza to, że można wyprodukować prawie pięć papierowych worków z taką samą ilością zużytej energii kopalnej, aby wyprodukować tylko jeden worek z plastiku. Badanie pokazuje, że system worków papierowych wykorzystuje więcej odnawialnych źródeł energii (0,19 MJ energii odnawialnej / worek), aby zaspokoić potrzeby energetyczne w stosunku do worka tworzywowego (0 MJ energii odnawialnej / worek). Pod względem zasobów kopalnych wykorzystywanych jako surowiec, worek papierowy zużywa nawet 18 razy mniej zasobów kopalnych (0,18 MJ energii kopalnej na worek) w porównaniu z workiem z tworzywa sztucznego (3,19 MJ energii kopalnej na worek).
Patrząc na wyniki badań innych emisji do powietrza i emisji do wody słodkiej podczas procesu produkcji, nie można wyciągnąć wniosku, który z dwóch wariantów wyboru opakowania jest lepszy dla środowiska. Worki papierowe jak i worki polietylenowe FFS mają różne profile emisji, ponieważ wykorzystują różne surowce, procesy i mieszanki energetyczne i mają różne wymagania energetyczne. Pod niektórymi względami papierowy worek pokazuje lepsze wyniki, w innych jest to plastikowy worek jest lepszy. Jeden przykład: w odniesieniu do emisji do wody słodkiej, plastikowy worek z cementem emituje więcej metali ciężkich, natomiast worek papierowy z cementem emituje więcej substancji organicznych.
Regularnie przeprowadzana przez RISE analiza śladu węglowego łańcucha wartości przeciętnego europejskiego worka papierowego również pokazuje przekonujący argument: tylko w latach 2007-2015 emisje CO2 poprawiły się o 22%, przekraczając jeden z celów klimatycznych UE na 2020 rok pięć lat przed tą datą, czyli zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu z rokiem 1990.
EUROSAC jest europejską federacją skupiającą producentów worków papierowych.