Współpraca przemysłu papierniczego z producentami pomp ciepła może przynieść znaczne oszczędności energii

08/02/2023
Współpraca przemysłu papierniczego z producentami pomp ciepła może przynieść znaczne oszczędności energii
Nawiązana niedawno współpraca pomiędzy stowarzyszeniami reprezentującymi sektory produkcji papieru (Cepi) i pomp ciepła (EHPA), zaowocowała innowacją, która może przynieść 50% oszczędności energii w produkcji papieru. Może to być również klucz do dekarbonizacji jednego z energochłonnych sektorów gospodarki. Organy regulacyjne UE muszą jednak przyspieszyć tworzenie zachęt do przystępnej cenowo czystej energii.
 
Już dziś pompy ciepła umożliwiają oszczędności energii w wielu gałęziach przemysłu. Zaspokajają one około 10% końcowego zapotrzebowania na energię w przemyśle w Europie i pomagają obniżyć emisje przemysłowe w wielu sektorach. Niedawno okazało się, że dostępne na rynku duże pompy ciepła i sprężarki pary mogą obecnie podgrzewać do 200°C, spełniając potrzeby przemysłu celulozowo-papierniczego. Innowacje te zostały pobudzone przez wymianę pomiędzy obiema branżami na szczeblu europejskim.
 
Wspólna grupa robocza członków europejskiego przemysłu papierniczego i pomp ciepła obliczyła potencjalne oszczędności energii w suszeniu papieru na poziomie ponad 50%, a wspólny dokument Cepi-EHPA opisujący szczegółowo, w jaki sposób pompy ciepła mogą być zintegrowane w zakładach papierniczych, został właśnie opublikowany. Można go pobrać tutaj.
 
Partnerstwo pomiędzy EHPA i Cepi pokazuje, jak współpraca może zaowocować przełomowymi innowacjami, które mają rzeczywisty wpływ na dekarbonizację. Taki jest cel Forum Rozwiązań w zakresie Efektywności Energetycznej (EESF) organizowanego przez Cepi, które gości wspólną grupę roboczą, gdzie czołowe firmy mogą wymieniać się i uczyć się od siebie nawzajem na temat wysiłków podejmowanych w celu wdrożenia najnowszych technologii. Format EESF jest często uznawany za wzór dla innych branż w zakresie wspólnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji.
 
To, czy pompy ciepła będą mogły być szybko zastosowane w zakładach papierniczych w całej Europie, zależy teraz od bodźców regulacyjnych, które rządy krajowe i instytucje UE mogą zapewnić w celu elektryfikacji sektora, który będzie wymagał dużych ilości przystępnej cenowo czystej energii, aby sprostać wyzwaniom określonym w niedawno ogłoszonym planie przemysłowym EU Green Deal.
 
- Stopniowe wycofywanie alternatywy w postaci paliw kopalnych w zastosowaniach przemysłowych będzie miało zasadnicze znaczenie dla budowania uzasadnienia biznesowego. Będzie ono również napędzane przez wysokie koszty energii i rosnącą cenę CO2, gdzie czysta energia oferuje wyraźnie korzystniejsze rozwiązania - mówi Thomas Nowak Sekretarz Generalny EHPA (Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła).
 
- Kiedy Cepi uruchomiło Forum Rozwiązań Efektywności Energetycznej dokładnie trzy lata temu, badano pompy ciepła, ale nie osiągały one jeszcze wystarczająco wysokich temperatur. Dzięki szczerej współpracy obu stowarzyszeń sektorowych, technologia ta odpowiada teraz naszym potrzebom. Będzie to ważny element konstrukcyjny w zmniejszaniu zapotrzebowania na energię w przemyśle papierniczym. Przemysł będzie nadal wykonywał swoją część w zmniejszaniu zużycia energii, a pompy ciepła mogą odegrać w tym ważną rolę. W połączeniu z dostępem do niedrogiej, wolnej od kopalnych źródeł energii pompy ciepła pozwolą na pełne przejście do zdekarbonizowanej i okrągłej gospodarki opartej na bioproduktach - dodaje Jori Ringman, Dyrektor Generalny - Cepi (Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego).
 
Źródło: Cepi

Kategoria: