Wybór odpowiedniego papieru do druku: kiedy warto zainwestować w papier ksero premium?

Artykuł zewnętrzny
10/07/2023
papier ksero

Wybór odpowiedniego papieru do druku jest kluczowy dla uzyskania najwyższej jakości wydruku oraz wydajności urządzenia drukującego. Dobrze dobrany papier pozwala na doskonałe oddanie kolorów oraz ostrych konturów grafiki. Istnieje wiele różnych rodzajów papieru do druku, a każdy z nich cechuje się innymi parametrami technicznymi  i przeznaczony jest do innych zastosowań.

Dlatego warto porównać dostępne gatunki papieru i wybrać taki, który najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań oraz stosowanego rodzaju druku- offsetowego lub cyfrowego. W tym artykule powiemy jakie rodzaje papieru do druku wyróżniamy i czym się od siebie różnią. Podpowiemy, na jakie parametry papieru zwrócić uwagę przy wyborze i kiedy warto zainwestować w papier ksero premium o wysokiej białości. Dowiesz się także jaki papier do drukowania wybrać w zależności od zastosowania. Zapraszamy zatem do lektury.

Cechy papieru drukarskiego – najpopularniejsze rodzaje papieru do druku

By wybrać odpowiedni papier, warto jest poznać jego rodzaje. Omówimy więc po krótce poszczególne odmiany papieru wykorzystywanego do druku, co z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji zakupowej.

Najbardziej zanany i powszechnie stosowany w poligrafii jest papier offsetowy, który idealne nadaje się do druku o dużym nakładzie. Jest to klasyczny, uniwersalny papier, powstały z drzewnej masy celulozowej, który używany jest zarówno w druku offsetowym, jak i w druku cyfrowym. Gramatura tego papieru wynosi 80-120 g/m2. Charakteryzuje się on dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz niskim kosztem produkcji. Atutem tego ekonomicznego papieru jest świetna wchłanialność tuszu, dzięki czemu doskonale nadaje się także do pisania oraz niski stopień pylenia. Jest to papier niepowlekany, przez co posiada matową i lekko chropowatą powierzchnę, która nie jest tak trwała, jak to ma miejsce w przypadku papierów powlekanych, z których najszersze zastosowanie ma papier kredowy. Ten rodzaj papieru został uszlachetniony poprzez pokrycie specjalną powłoką składającą się z mineralnego pigmentu i kleju. Dzięki temu papier kredowy zyskuje na trwałości oraz jest nieskazitelnie gładki, co bezpośrednio przyczynia się do doskonałego odwzorowania kolorów. Papier ten jest również wysoce nieprzezroczysty, przez co często stosuje się go do druku dwustronnego, gdyż nie przebija. Ze względu na niską absorpcję tuszu, nie nadaje się jednak do zapisana ani też do ponownego zadruku. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż w przypadku tego papieru mamy do wyboru jedną z dwóch wersji: matową lub błyszczącą. Możesz więc wybrać opcję, która najbardziej przypadnie Ci do gustu i idealne pasować będzie do Twojego projektu. Niezależnie jednak od wykończenia, papier kredowy nadaje się do niskonakładowego druku cyfrowego oraz masowego druku offsetowego. 

Poza papierem offsetowym i kredowym, na rynku dostępne są również papiery ozdobne. Sprawdzą się w przypadku druku takich materiałów, które muszą być atrakcyjne wizualnie i eleganckie. Papier ozdobny występuje w wielu opcjach kolorystycznych i posiada zróżnicowaną fakturę- może być gładki, metalizowany,  lub posiadać tłoczenia. Jego szeroki wybór sprawia, że z pewnością znajdziesz odpowiedni do swoich potrzeb, a Twoje wydruki prezentować się będą estetycznie i profesjonalne. Kolejnym rodzajem papieru do druku jest papier satynowy. To elegancki, obustronnie gładki papier, który oferuje dobre nasycenie i odwzorowanie kolorów, gwarantując wydruki najlepszej jakości. Największą zaletą tej odmiany papieru jest zwiększona grubość- papier satynowany jest bardziej sztywny, a więc mocniejszy niż klasyczne papiery i bardziej wytrzymały. Jest też odporny na warunki atmosferyczne. Innym papierem do druku materiałów jest papier samoprzylepny, często zwany też papierem etykietowym. Składa się on z kilku warstw, w tym z papieru silikonowego i kleju. To najlepsze rozwiązane do druku profesjonalnych naklejek (etykiet), które sprawdzi się w wielu branżach.

Coraz bardziej popularnym papierem drukarskim jest także ekologiczny papier z recyklingu. Nie tylko powstaje on z materiałów z odzysku, ale także nadaje się do ponownego przetworzenia, przez co generowana jest mniejsza ilość odpadów. Jest to więc doskonała propozycja dla osób dbających o środowisko, którym los naszej planety nie jest obojętny. Tym bardziej, że do produkcji tego rodzaju papieru nie stosuje się żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Papier ekologiczny posiada takie same właściwości jak standardowy papier, przy czym ten niebielony różni się trochę kolorem (poziomem bieli) - jest bardziej naturalny i wpada w odcienie beżu i szarości.

Na co zwrócić uwagę stojąc przed wyborem papieru do druku? Jakie parametry papieru wyróżniamy?

Wspomnieliśmy powyżej, że papier do druku cechuje się różnymi parametrami. Na jakie zatem cechy zwrócić szczególną uwagę, by wybrać papier, który spełni Twoje oczekiwania?

Po pierwsze sprawdź gramaturę papieru. Gramatura to masa 1m2 papieru, wyrażona w gramach. Im wyższa będzie gramatura papieru, tym Twój papier będzie bardziej wytrzymały. Najczęściej wykorzystywanym typem papieru jest ten o gramaturze 80g/m2, który charakteryzuje się dużą popularnością i wszechstronnością stosowania. Jednakże na rynku dostępny jest także papier o wyższej gramaturze (np. gramaturze 110g/m2, 150g/m2 oraz nawet 250g/m2 i 300g/m2), którego najlepiej używać do druku materiałów reklamowych (np. ulotek i katalogów) oraz kolorowych dokumentów. Taki papier jest doskonały do druku dwustronnego, gdyż jest wysoce nieprzezroczysty. W razie potrzeby, sięgnij po papier do zadań specjalnych, którego gramatura wynosić będzie od 450g /m2 - 700g /m2. Mówiąc o gramaturze, należy wspomnieć również o grubości papieru, gdyż te dwa parametry ściśle się ze sobą wiążą- im większa gramatura kartki, tym będzie ona grubsza, a zatem sztywniejsza. Grubszy papier to doskonały wybór do druku wizytówek - sztywność papieru decyduje o tym, jak bardzo będą one odporne na zaginanie i uszkodzenia mechaniczne.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest białość, inaczej standard bieli CIE, który podawany jest za pomocą liczb. Wyższa liczba oznacza, że papier jest bielszy. Im bielszy papier wybierzesz, tym bardziej wyraziste będą kolorowe elementy wydruku. Najbielszy papier to ten, należący do klasy papieru A. Jest to tak zwany papier klasy Premium. Kiedy warto zainwestować w papier ksero premium? Tego typu papier najlepiej nadaje się do wielokolorowych wydruków, gdyż jest śnieżnobiały, przez co zapewnia bardzo wyraźny kontrast pomiędzy tłem a barwnymi szczegółami. Mniej białe są papiery klasy B i C.

Nie zawsze jednak tradycyjny biały papier będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby. Zwłaszcza jeśli potrzebujesz papieru do wydruku zaproszeń, dyplomów, certyfikatów czy podziękowań. Wówczas przyda Ci się kolorowy papier ozdobny, który uzyskuje swoją barwę dzięki dodaniu barwnika do masy papierniczej.  A zatem kolor papieru to również istotna kwestia przy jego wyborze.

Wybierając papier do realizacji swojego projektu w drukarni, zastanów się jaki format będzie optymalny. W zależności od rodzaju wydruku sięgnij po papier formatu A (A4, A3, A0 itp.) bądź któryś z formatów B lub C. Duży wybór dostępnych w sprzedaży rozmiarów papieru pozwoli Ci idealnie dopasować jego wielkość zarówno do druku małych wizytówek czy broszur, jak i dużych plakatów i banerów.

Zwróć też uwagę na klasę papieru, których wyróżnia się aż 8. Im wyższa klasa, tym lepsza jakość papieru. I tak najlepszy jakościowo i najbardziej trwały papier to ten klasy I i II, który jest najczęściej wybierany do wydruku ważnych dokumentów oraz banknotów i papierów wartościowych. Klasa III to papier o kilkuletniej trwałości i odporności na zniszczenia. Jest to papier bezdrzewny, wykonany z celulozy, który stosuje się do produkcji notesów i zeszytów. Do klasy IV zaliczany jest papier do druków specjalnych, o wytrzymałości zbliżonej do produktów klasy III. Papiery klasy V i VI wykorzystywane są z kolei do druku książek i mają niską zawartość drewna. Najmniej trwałe są papiery klasy VII i VIII, z których wytwarza się gazety.

Jaki papier do druku wybrać? Odpowiedni papier do druku plakatów

Mając już wiedzę na temat różnych rodzajów papieru i ich najistotniejszych parametrów, możesz w łatwy sposób wybrać odpowiedni papier w zależności od jego zastosowania. Niepowlekany papier offsetowy 90-120g/m2 sprawdza się do druku czasopism, książek i broszur oraz różnego rodzaju gazetek. Jest również niezastąpionym akcesorium w każdym biurze, do drukowania bieżących dokumentów firmowych. Powlekany papier kredowy to natomiast najlepszy wybór do drukowania kolorowych materiałów reklamowych (m.in ulotek, katalogów) oraz plakatów, o wykończeniu matowym bądź z połyskiem. Jeśli z kolei chcesz wydrukować plakaty wielkoformatowe, potrzebny będzie Ci papier wielkoformatowy. Jednakże w przypadku gdy zamierzasz umieścić swój plakat na zewnątrz, skorzystaj z grubszego papieru satynowego, który jest odporny na czynniki zewnętrzne, a do tego nie generuje odblasków. Do druku zaproszeń, kartek okolicznościowych oraz wizytówek wybierz kolorowe papiery ozdobne (papier wizytówkowy), które zadbają o odpowiednie wyróżnienie wydrukowanych materiałów. Papier samoprzylepny polecamy do druku etykiet cenowych oraz naklejek reklamowych mocowanych na płaskich powierzchniach. Z kolei do drukowania doskonałej jakości zdjęć zdecyduj się na zakup papieru fotograficznego do drukarki. A jeśli zależy Ci na propagowaniu rozwiązań przyjaznych środowisku, kup ekologiczny papier z recyklingu. 

Od rodzaju i parametrów papieru zależy, jak będą prezentowały się sporządzone na nich wydruki. Dlatego tak ważne jest, by dokonać najlepszego wyboru. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego Ofix.pl, gdzie znajdziesz szeroki asortyment papieru do druku różnych materiałów: dokumentów, ulotek, katalogów, plakatów, zdjęć, kartek okolicznościowych i naklejek,  zarówno metodą offsetową, jak i cyfrową. Realizujemy dostawy w 24h i gwarantujemy konkurencyjne ceny.