Wyjątkowe opakowanie kawy organicznej wykorzystuje tekturę Metsä Board

09/10/2020
opakowanie kawy organicznej

Kiedy holenderska marka kawy – Zuivere Koffie – przygotowywała nową ofertę, poszukiwała opakowania, które byłoby zrównoważone i przyciągało wzrok. Aby osiągnąć ten cel, Zuivere Koffie nawiązała współpracę z Metsä Board – czołowym europejskim producentem tektur premium z pierwotnych mas włóknistych, który należy do Metsä Group. Producent opakowań – Remmert Dekker Packaging – postanowił wnieść coś szczególnego do tego projektu. Łącznie opracowano pięć wersji nadruku – po jednej dla każdej z oferowanych pięciu kaw, co pomogło silnie oddziaływać na konsumentów i przekazać wyjątkowy charakter marki.

- Naszym celem było stworzenie wyjątkowego opakowania na bardzo konkurencyjnym rynku kawowym. Opakowanie musiało przyciągać uwagę i podkreślać szczególną historię naszej kawy” – powiedziała Linda Tammerijn, dyrektor zarządzający Koffiebranderij Zuivere Koffie, jedynej na świecie marki kawy organicznej, która jest wypalana w więzieniu. Zuivere Koffie daje zainteresowanym obecnym i byłym więźniom drugą szansę poprzez zdobycie nowych kwalifikacji. Dzięki zatrudnieniu w palarni kawy i w barach kawowych, firma ułatwia pracownikom pomyślny powrót do społeczeństwa.

Tak ważne przesłanie sprawiało, że krytyczne znaczenie miał odpowiedni wygląd i przekaz opakowania. Firmowy branding przypomina tatuaż o bogatej symbolice. Aby uzyskać pożądane cechy dotykowe opakowania, wybrano tekturę MetsäBoard Classic FBB 290 g/m2, którą cechuje znakomita sztywność oraz świetne właściwości sensoryczne i higieniczne. W celu wzmocnienia wrażenia, zastosowano w wybranych miejscach lakier trójwymiarowy utwardzany promieniami UV, który podkreśla – dzięki wrażeniom dotykowym – linie elementów graficznych wydrukowanych na niepowlekanej stronie tektury.

Tektura Metsä Board zapewniła wysoką wydajność druku i przetwarzania. „Nakładanie lakieru utwardzanego UV na tekturę niepowlekaną jest wymagające, szczególnie na zgięciach” – wyjaśnia Willem Kooijman, przedstawiciel handlowy firmy Remmert Dekker Packaging, która wydrukowała i wykonała opakowania.

Przemyślany projekt opakowania pomógł zrealizować cel dotyczący zrównoważonego rozwoju. 99% używanych na świecie opakowań kawy ma aluminiowe wnętrze i plastikową powierzchnię zewnętrzną, co sprawia, że nie nadają się do recyklingu. Opakowanie plastikowe Zuivere Koffie jest wyposażone w specjalny, opatentowany zaworek, który może być ponownie przetwarzany razem z tworzywami sztucznymi. Tektura MetsäBoard Classic FBB, z której wykonano opakowanie zewnętrzne, jest zadrukowana farbami przyjaznymi dla środowiska i może być łatwo poddana recyklingowi po użyciu.