Stora Enso poinformowała o wynikach za 4. kwartał oraz za cały rok 2024. Pomimo trudnych warunków rynkowych, firma osiągnęła poprawę rezultatów finansowych. Jej przychody ze sprzedaży wzrosły w 4. kwartale – w ujęciu rok do roku – o 7%. Skorygowany zysk EBIT zamknął się rekordową – co podkreślano podczas specjalnej konferencji prasowej – kwotą 121 mln euro. Tym samym wzrósł on – również w ujęciu rok do roku – o 139%. Kierownictwo firmy podkreśla, że jest to efekt konsekwentnie realizowanej przez nią strategii, której filary stanowią: optymalizacja kosztów, poprawa efektywności operacyjnej i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Wyniki za 4. kwartał 2024
W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku firma osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 2,322 mld euro, co oznacza wzrost – w ujęciu rok do roku – o 7% (2,174 mld euro przed rokiem). Skorygowana wartość zysku operacyjnego EBIT wyniosła w tym okresie 121 mln euro, co stanowi wzrost o 139% w porównaniu do 4. kwartału 2023 roku (51 mln euro). W specjalnym komunikacie skierowanym do inwestorów i akcjonariuszy, Hans Sohlström – CEO i prezes Stora Enso – podkreśla: „To efekt przede wszystkim redukcji kosztów oraz wzrostu cen. Skorygowany wynik operacyjny EBIT za 4. kwartał 2024 roku był najlepszy w naszej historii”.
Marża zysku operacyjnego EBIT zwiększyła się w 4. kwartale ub.r. do 5,2% (z 2,3% w 4. kwartale 2023 roku). Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej zamknęły się kwotą 325 mln euro (przy 323 mln euro przed rokiem). Uwzględniając zrealizowane inwestycje, wartość przepływów gotówkowych wyniosła 88 mln euro (w porównaniu do -9 mln euro w 4. kwartale 2023 roku).
Wartość aktywów leśnych wzrosła do 8,9 mld euro, co oznacza kwotę 11,28 euro na akcję. Z kolei zadłużenie netto wzrosło o 540 mln euro, osiągając poziom 3,707 mld euro. To głównie efekt inwestycji realizowanych w zakładach w Oulu (Finlandia). Wskaźnik zadłużenia netto do skorygowanego zysku EBITDA spadł do poziomu 3,0 (z 3,2 w 4. kwartale 2023 roku).
Wyniki za cały 2024 rok
W całym ubiegłym roku Stora Enso osiągnęła przychody w wysokości 9,049 mld euro, co oznacza spadek o 4% w porównaniu do roku poprzedniego (9,396 mld euro). Skorygowany zysk EBIT wzrósł o 75%, osiągając wartość 598 mln euro (wobec 342 mln euro przed rokiem). Marża zysku EBIT wyniosła 6,6%, a wynik operacyjny IFRS zamknął się kwotą 93 mln euro (przy -322 mln euro w roku 2023). Przepływy gotówkowe zamknęły się kwotą 1,187 mld euro, zaś ich wartość z uwzględnieniem inwestycji wzrosła do 74 mln EUR (z -40 mln euro w 2023 roku).
Hans Sohlström komentuje: „2024 był dla Stora Enso rokiem znaczącego postępu, w którym udało nam się osiągnąć kluczowe cele, związane zarówno z poprawą rentowności, jak i w obszarze zrównoważonego rozwoju. Nasze działania w zakresie poprawy efektywności operacyjnej, redukcji kosztów oraz zwiększenia wydajności przyniosły wymierne efekty. Dzięki temu całkowita rentowność Stora Enso wzrosła pomimo wyzwań rynkowych, takich jak wahania popytu, niepewność makroekonomiczna i rosnące koszty surowców”.
Kontynuacja programu poprawy rentowności
W 4. kwartale 2024 roku Stora Enso kontynuowała program poprawy rentowności, uruchomiony na początku ubiegłego roku. Ma on na celu wygenerowanie oszczędności na poziomie 120 mln euro rocznie. Jak podano podczas konferencji prasowej, przyniósł on wymierne efekty: w 2024 roku firma zredukowała koszty stałe o 110 mln euro.
„W 2024 roku zrealizowaliśmy nasze założenia dotyczące redukcji kosztów stałych, co w połączeniu z poprawą efektywności operacyjnej pozwoliło zniwelować wpływ rosnących kosztów surowców. Redukcja kosztów stałych była zatem kluczowym elementem naszej strategii poprawy rentowności” – podkreśla Hans Sohlström.
Przejęcie Junnikkala Oy i inwestycje w Finlandii
W 4. kwartale ubiegłego roku Stora Enso zawarła umowę przejęcia fińskiej firmy tartacznej Junnikkala Oy, co ma zapewnić efektywne zaopatrzenie w drewno zakładu produkującego tektury opakowaniowe w Oulu oraz wesprzeć działalność jednostki Wood Products poprzez pojawienie się w jej ofercie nowych aktywów produkcyjnych.
Firma kontynuuje również inwestycje we wspomnianych zakładach w Oulu, gdzie budowana jest linia wytwarzająca tektury lite, wykorzystywane w opakowaniach jednostkowych.
Hans Sohlström mówi: „Dzięki inwestycjom, takim jak budowa w Oulu, stawiamy fundamenty pod długoterminowy wzrost. Rozpoczęcie produkcji na nowej linii planowane jest na najbliższe miesiące, a pełna zdolność wytwórcza ma zostać osiągnięta do 2027 roku. Choć koszty związane z uruchomieniem tej linii wpłyną na nasze wyniki w pierwszej połowie 2025 roku, jesteśmy przekonani, że przyniesie ona długoterminowe korzyści i pomoże w dalszej dywersyfikacji naszej działalności”.
Zrównoważony rozwój i redukcja emisji gazów cieplarnianych
Stora Enso przed czasem zrealizowała jeden ze swoich strategicznych celów w obszarze zrównoważonego rozwoju, osiągając 53% redukcję emisji gazów cieplarnianych w tzw. zakresie (Scope) 1 i 2 przed końcem 2024 roku. Oznacza to znacząco szybszą realizację tego celu - wcześniej firma zakładała, że redukcja na poziomie 50% zostanie osiągnięta do 2030 roku (gdzie punktem odniesienia jest rok 2019).
Sprzedaż aktywów leśnych w Szwecji
Stora Enso planuje sprzedaż około 12% swoich aktywów leśnych w Szwecji, które obejmują 1,4 mln ha lasów o wartości rynkowej 6,3 mld euro. Proces sprzedaży jest już w toku, a jego celem jest dalsze zmniejszenie zadłużenia netto oraz zwiększenie elastyczności finansowej.
Prognozy na 2025 rok
Stora Enso oczekuje, że popyt w 2025 roku znajdzie się pod wpływem niepewności makroekonomicznej oraz geopolitycznej. Ceny drewna mają pozostać na wysokim poziomie. Firma będzie kontynuować działania mające na celu redukcję kosztów oraz wzmacnianie wydajności operacyjnej i handlowej, aby poprawić wynik operacyjny oraz konkurencyjność.
Stora Enso zakłada, że w 1. kwartale 2025 roku jej koszty eksploatacyjne i konserwacyjne spadną do 64 mln euro ze 118 mln euro w 4. kwartale ubiegłego roku. Wynika to z braku większych działań serwisowych zaplanowanych na ten okres.
W całym roku 2025 skorygowany zysk EBIT może zostać obniżony o około 100 mln euro z uwagi na uruchomienie nowej linii produkcyjnej w Oulu.
Prognoza wydatków kapitałowych grupy na cały rok 2025 wynosi od 730 do 790 mln euro.
„Rynki, na których działamy, pozostają niestabilne, a niepewności dodają ceny surowców oraz wahania popytu. W 2025 roku spodziewamy się dalszego wpływu kosztów surowców na naszą rentowność, zwłaszcza w segmencie materiałów opakowaniowych – pisze Hans Sohlström. – Przewidywania na 2025 rok wskazują, że będziemy nadal zmagać się z niestabilnością rynkową, szczególnie w segmentach materiałów opakowaniowych oraz produktów drzewnych, gdzie popyt pozostaje niski. Jednakże nasze działania na rzecz poprawy efektywności operacyjnej oraz dalsze redukcje kosztów będą kluczowe dla wzmocnienia naszej pozycji rynkowej i rentowności”.
Packaging Materials
Rynek opakowań papierowych zmaga się obecnie z trudnościami związanymi z niskim popytem, co jest wynikiem powolnej odbudowy gospodarki, niskiej wydajności operacyjnej i niepewnej przyszłości rynków. W 1. kwartale 2025 roku przewiduje się wzrost wolumenu sprzedaży tektury opakowaniowej po zakończeniu planowanych przestojów serwisowych oraz spadku popytu w 4. kwartale 2024 roku. Jednak w dłuższym okresie nadal spodziewany jest niski poziom operacyjny, zwłaszcza w segmencie tektury z recyklingu. Koszty drewna pozostają na wysokim poziomie, co wpłynie na marże.
Packaging Solutions
Popyt na rozwiązania opakowaniowe pozostaje niestabilny i podatny na wahania rynkowe. 1. kwartał każdego roku to tradycyjnie okres o niskim popycie dla tego segmentu. Oczekuje się, że wolumeny sprzedaży w regionach Europy Środkowej, Północnej i Zachodniej pozostaną stabilne w porównaniu z poprzednim kwartałem, podczas gdy rynek chiński powróci do normalnego poziomu po zakończeniu sezonu szczytowego. Na wzrost marży mogą wpłynąć wysokie koszty tektury oraz dalsza rozbudowa zakładu w De Lier (Holandia).
Biomaterials
Stora Enso wskazuje, że rynek celulozy znajduje się w fazie cyklicznego dołka, a jej czołowi producenci ogłosili podwyżki cen. Jak podkreśla firma, wzrost popytu zależy w dużej mierze od aktywności gospodarczej oraz ryzyk geopolitycznych. Wzrost cen może stać się bardziej zauważalny w drugiej połowie 2025 roku.
Wood Products
Prognozy na 1. kwartał 2025 roku wskazują na stabilny popyt na tradycyjne drewno tarcicowe w Europie i na rynkach zagranicznych, z niewielkim wzrostem cen wynikającym z rosnących kosztów surowców. Ceny surowców leśnych mają pozostać na stabilnym poziomie, z tendencją wzrostową w przypadku kosztów drewna okrągłego. Aktywność budowlana nadal będzie na niskim poziomie.
Forest
Popyt na drewno w krajach nordyckich ma pozostać stabilny, pomimo ograniczenia konsumpcji drewna makulaturowego, będącego efektem zmniejszenia produkcji w branży opakowaniowej i celulozowej. Firmy leśne starają się ograniczyć kosztowny import, co zwiększa zapotrzebowanie na drewno krajowe.
Hans Sohlström podsumowuje: „W długoterminowej perspektywie, Stora Enso pozostaje w bardzo dobrej sytuacji do dalszego wzrostu, dzięki inwestycjom, solidnym fundamentom finansowym oraz zaangażowaniu w zrównoważony rozwój. Wierzymy, że te strategiczne działania przyniosą korzyści zarówno naszym akcjonariuszom, jak i klientom, umożliwiając dalszy rozwój i przyszłe sukcesy. Chciałbym podziękować wszystkim naszym pracownikom, klientom, dostawcom i akcjonariuszom za ich nieustające wsparcie w 2024 roku. Jestem niezwykle dumny z zaangażowania naszego zespołu, które było kluczowe w przezwyciężeniu wyzwań tego roku i przygotowało nas do kolejnych sukcesów”.
Fot.: Stora Enso