Wyniki finansowe Stora Enso za rok 2014

06/02/2015
Prezes Stora Enso Karl-Henrik Sundström

Stora Enso opublikowała wyniki finansowe za IV kwartał i za cały rok 2014.

W IV kwartale przychody ze sprzedaży wyniosły 2,552 mld euro, tj. o 2,3% mniej niż w analogicznym okresie roku 2013. Jednak wyłączając wyniki sprzedaży papierów graficznych oraz wyniki osiągane przez wydzielone spółki, odnotowano nieznaczny wzrost o 1,4%. Zysk operacyjny EBIT za IV kwartał wyniósł 209 mln euro, tj. o 38% więcej niż przed rokiem.

Jeżeli chodzi o cały rok 2014, to przychody ze sprzedaży były mniejsze o 3,3% niż w roku 2013 i wyniosły 10,213 mld euro. Natomiast przy wyłączeniu wyników sprzedaży papierów graficznych oraz osiąganych przez wydzielone spółki, możemy mówić o wzroście na poziomie 1,3%. Zysk operacyjny EBIT wyniósł 810 mln euro, tj. o 40% więcej niż w roku 2013. Warto też odnotować znaczny przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej w wysokości 1,139 mld euro oraz 255 mln euro, po odliczeniu aktywów inwestycyjnych.

Prezes Stora Enso, Karl-Henrik Sundström, tak komentuje wyniki finansowe czwartego kwartału i całego roku 2014:
- Stora Enso odnotowała kolejny stabilny kwartał. Mimo pewnych zawirowań na rynku, nasza sprzedaż wzrosła o 1,4% w porównaniu do IV kwartału roku 2013, z wyjątkiem spadku sprzedaży papierów graficznych oraz wydzielonych spółek. Dziś kluczowe obszary naszej działalności stanowią już 62% naszych całkowitej sprzedaży. Znaczna poprawa zysku operacyjnego EBIT jest wynikiem naszych własnych inicjatyw mających na celu przekształcenie naszej działalności i poprawy efektywności kosztowej. Zwrot z zaangażowanego kapitału wzrósł z 7 do 9,7%. Wyniósł on 13,1%, a więc osiągnęliśmy nasz cel strategiczny, jakim był 13% wskaźnik wydajności inwestycji ROCE.

Spółka stawia na materiały odnawialne: - Stora Enso jest przekształcana w spółkę bazującą na materiałach odnawialnych. W grudniu 2014 roku celulozownia w urugwajskim Montes del Plata osiągnęła próg rentowności i zaczęła generować zyski. Na początku 2015 roku zaczęliśmy również zgodnie z planem ekstrakcję ligniny w naszej celulozowni w Sunila i w dalszym ciągu inwestujemy w biomateriały. Otworzyliśmy m.in. Centrum Innowacji w Sztokholmu do pobudzenia innowacji w materiałach odnawialnych – kontynuuje Karl-Henrik Sundström. - Pomimo nieznacznych opóźnień, ze względów administracyjno-prawnych, w chińskim Guangxi w połowie 2016 roku ma zostać uruchomiony zakład produkcji tektury. Pod koniec tego roku, czekamy na rozpoczęcie produkcji tektury typu Kraft włókien pierwotnych w zakładach Varkaus w Finlandii. Ponadto Stora Enso zainwestuje tam 43 mln euro w nowe linie do produkcji drewnianych elementów budowlanych. Produkcja ma się rozpocząć w drugim kwartale 2016 roku. Chcemy także zainwestować 27 mln euro w celu poprawy jakości i konkurencyjności w zakresie kosztów i wydajności maszyny produkującej tekturę w fińskim Imatra.

Karl-Henrik Sundström przypomina też o konieczności wygaszania słabych ogniw: - Ponadto, zrobiliśmy postępy w usprawnianiu działalności. Oczekuje się, że zbycie papierni Uetersen w Niemczech zostanie zakończona w pierwszym kwartale. Pod koniec roku 2014 zakończyliśmy również zbycie zakładu produkcji tektur tulejowych w Corenso. Wcześniej sprzedaliśmy nasze udziały w amerykańskiej spółce produkującej kaolin. W br. będziemy kontynuować nasz program rezygnacji nierentownych obszarów działalności.

W ciągu roku, zatrzymaliśmy jedną maszynę papierniczą w zakładach w Veitsiluoto w Finlandii oraz zamknęliśmy fabrykę we francuskim Corbehem.

Prezes Stora Enso informuje również o zmianach organizacyjnych: - Jednostka biznesowa Renewable Packaging została podzielona na dwa działy: Consumer Board oraz Packaging Solutions. Nowa struktura ma na celu udoskonalić obsługę klientów, wydajność i umożliwić szybszy wzrost. Pomoże to również w większej przejrzystości sprawozdawczości finansowej.

Karl-Henrik Sundström odnosi się do działań proekologicznych spółki: - Cieszę się również, że Stora Enso została uznana za lidera w obszarze przeciwdziałania zmianom klimatu. Międzynarodowa organizacja pozarządowa CDP dała nam najwyższy możliwy wynik w Disclosure Leadership Index, stanowiącym część projektu CDP Nordic 2014 Report.

Przyszłość według prezesa Stora Enso: - Jeśli chodzi o perspektywy, w pierwszym kwartale 2015 roku sprzedaż szacuje się na mniej więcej na poziomie 2,552 mld euro, a więc kwoty uzyskanej w czwartym kwartale 2014 roku. Podobnie zysk operacyjny EBIT ma być zgodny z kwotą 209 mln euro odnotowanych w czwarty kwartale roku 2014.

Kategoria: