Wyzwanie dla projektantów opakowań

02/02/2015
Opakowania z tektury Iggesund

Firma Iggesund Paperboard, producent tektury z włókien pierwotnych wykorzystywanej w branży opakowań klasy premium, ogłosiła nawiązanie współpracy z amerykańską firmą crowdsourcingową crowdSPRING. Wspólny projekt obu przedsiębiorstw ma na celu rzucenie projektantom z całego świata wyzwania polegającego na udoskonaleniu powszechnie używanych opakowań.

- Każdego dnia jesteśmy zasypywani przykładami opakowań, które można byłoby udoskonalić, lepiej dobierając materiały lub dopracowując projekt - wyjaśnia Staffan Sjöberg, który nadzoruje rozpoczęty projekt crowdsourcingowy w firmie Iggesund Paperboard. - Postanowiliśmy dać szansę projektantom na całym świecie, aby podzielili się swoimi pomysłami zastąpienia opakowań szklanych, plastikowych lub metalowych rozwiązaniami wykorzystującymi tekturę.

Staffan Sjöberg podkreśla, że firma Iggesund Paperboard nie poszukuje niedrogich wzorów, które znalazłyby zastosowanie komercyjne. Celem jest raczej sprawdzenie, jak zdaniem projektantów z różnych zakątków świata można sprawić, aby rozwój produkcji opakowań był bardziej zrównoważony.

- Nie będziemy rościć żadnych praw handlowych do przedstawionych pomysłów - mówi Staffan Sjöberg. - Interesuje nas wyłącznie to, w jaki sposób projektanci chcieliby udoskonalić opakowania, które każdego dnia widzą w sklepach. Chcemy opublikować te pomysły, a niektóre może nawet przedstawić w postaci fizycznej.

Dla crowdSPRING współpraca z Iggesund Paperboard to dość niezwykły projekt. Zazwyczaj na stronie firmy nabywcy zamieszczają zapotrzebowanie na projekt wraz z ceną, a projektanci przesyłają im swoje pomysły. Na koniec nabywca wybiera rozwiązanie, które najbardziej przypadło mu do gustu i pozyskuje prawa do grafiki, projektu strony, wzoru przemysłowego lub hasła reklamowego. Model wykorzystywany przez crowdSPRING polega na zaoferowaniu klientom gotowych projektów, z których mogą oni wybierać te najlepsze, a nie systemu składania ofert lub propozycji.

- Jest to wyjątkowy projekt, który idealnie współgra z wizją naszej działalności opartej o rzetelność i wspieranie kreatywności projektantów na całym świecie - twierdzi Mike Samson, współzałożyciel crowdSPRING. - Wierzymy, że połączenie zrównoważonego rozwoju i nowatorskiego sposobu myślenia przyciągnie wielu z tysięcy członków społeczności crowdSPRING.

Iggesund Paperboard jest częścią działającej w przemyśle drzewnym szwedzkiej grupy Holmen. Roczne obroty firmy Iggesund wynoszą ok. 5 miliardów koron szwedzkich (525 mln euro). Sztandarowym produktem przedsiębiorstwa jest tektura Invercote, która sprzedawana jest w ponad 100 krajach.