Wzrost produkcji w papierni Skjern Paper w Danii dzięki nowej sekcji suszącej od Toscotec

10/11/2020
Wzrost produkcji w papierni Skjern Paper w Danii dzięki nowej sekcji suszącej od Toscotec

Skjern Paper to jedyna papiernia w Danii. Założona w 1965 roku, znajduje się w Skjern w zachodniej Jutlandii. Od 2005 r. większościowym udziałowcem jest Buur Invest A / S, duńska prywatna firma inwestycyjna. Obecna roczna zdolność produkcyjna papierni wynosi 75 000 ton i obejmuje szereg produktów - tuleje, tekturę szarą i blueliner oraz arkusze - wytwarzanych w 100% z włókien pochodzących z recyklingu. Skjern Paper jest silnie nastawiony na eksport, a ponad 90% swojej produkcji sprzedaje do firm opakowaniowych i papierniczych w Europie.

W trzecim kwartale 2019 roku firma Toscotec przeprowadziła całkowitą przebudowę sekcji suszarni maszyny papierniczej PM1, dostarczając 19 cylindrów suszących TT SteelDryers. Zakres dostawy "pod klucz" obejmował demontaż, montaż i uruchomienie linii.

Kurt Larsen, inżynier projektu w Skjern Paper, dzieli się swoimi poglądami na temat głównych aspektów przebudowy i jego ogólnej oceny.

W 2019 roku Skjern Paper wybrał firmę Toscotec do przebudowy swojej maszyny papierniczej PM1. Dlaczego zdecydował się Pan się na tę inwestycję?
- Głównym motorem inwestycji była potrzeba zwiększenia wydajności naszej suszarni. Maszyna papiernicza PM1 rozpoczęła produkcję w Skjern w 1967 roku, ale była to maszyna z drugiej ręki, a niektóre z jej żeliwnych cylindrów pochodzą z połowy lat czterdziestych XX wieku, niektóre nawet z 1927 roku! Aby przezwyciężyć ograniczenia wydajności suszenia, zdecydowaliśmy się na zamontowanie stalowych cylindrów o większej średnicy, pracujących przy znacznie wyższym ciśnieniu pary (10 barg), nowej ramie i napędach, które mogłyby osiągnąć większą prędkość. Nowa sekcja susząca firmy Toscotec może osiągnąć prędkość 800 m / min, czyli dwukrotnie większą niż maksymalna prędkość, jaką mieliśmy wcześniej.

Po drugie, wybraliśmy cylindry stalowe zamiast żeliwnych ze względu na ich wyższą efektywność wymiany ciepła i większe bezpieczeństwo. Pod względem bezpieczeństwa zdecydowanie lepszym wyborem są cylindry stalowe.

Dlaczego wybrał Pan właśnie Toscotec?
- Spośród ocenianych przez nas dostawców, Toscotec udowodnił, że ma największe doświadczenie w projektowaniu, produkcji, eksploatacji i konserwacji cylindrów suszących do stali. Cylindry TT SteelDryers mają niewiarygodną liczbę referencji na całym świecie i są produkowane przez firmę Toscotec. Oznaczało to, że mogliśmy mieć jednego dostawcę dla całej sekcji suszącej, co rozwiązuje problem "szarych stref" pomiędzy różnymi producentami, co ostatecznie zaoszczędziło nam wielu kłopotów. Skjern uznał ten aspekt za wielką wartość dodaną.

Koncentrując się na samej przebudowie, czy projekt został zrealizowany zgodnie z harmonogramem? Jak ocenia Pan jego ogólne zarządzanie?
- Projekt został ukończony zgodnie z harmonogramem. Inni potencjalni dostawcy przewidywali znacznie dłuższy okres przestoju, ale Toscotec przeprowadził całą przebudowę w okresie przestoju wynoszącym zaledwie 11 dni, łącznie z demontażem starego sprzętu i montażem nowej sekcji suszącej i osłony. Ta oś czasu była dla nas kluczowa, ponieważ całkowite zatrzymanie produkcji utrudniłoby nam być elastycznym dostawcą.

Ogólnie rzecz biorąc zarządzanie projektem było bardzo dobrze wykonane. Mieliśmy do dyspozycji zaangażowanych i kompetentnych ludzi, a wszelkie wsparcie otrzymaliśmy na czas.

Co udało się Państwu dzięki tej przebudowie osiągnąć?
- Po pierwsze, odnotowaliśmy do tej pory wzrost produkcji o ponad 11%, ale spodziewamy się, że osiągniemy jeszcze więcej po usunięciu wąskich gardeł, które wciąż mamy w części mokrej i prasowej. Po drugie, przebudowa zniosła ograniczenie prędkości, które mieliśmy, co pozwoliło nam zwiększyć prędkość maszyny, szczególnie w przypadku niższych gramatur.

Co może nam Pan powiedzieć o montażu i uruchomieniu?
- Montaż był bardzo sprawny. Pracowaliśmy 24/7 w bezpiecznych warunkach, bez żadnych komplikacji. Uruchomienie przebiegło bardzo sprawnie, z zaledwie jednodniowym opóźnieniem, czego nie spowodował Toscotec. Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji przebudowy na miejscu.

Jak opisałby Pan współpracę z Toscotec?
- Współpraca z Toscotec układała się bardzo dobrze. Pracownicy Toscotec zwracali uwagę na nasze potrzeby i starali się jak najlepiej je spełniać. Jeśli podczas montażu mieliśmy dla nich dodatkową pracę do wykonania lub oni czegoś od nas potrzebowali, pomagaliśmy sobie nawzajem, aby praca przebiegała naprawdę dobrze. Okazali się bardzo elastyczni i chętni do współpracy. Na przykład pozostawili u nas kilka osób na kilka dni, aby pomogli nam w ukończeniu prac przy rurach. Pracowali z nami nad wspólnym celem i nie wycofywali się, gdy potrzebowaliśmy dodatkowej pomocy. Jest to bardzo ważne dla tak niewielkiej papierni jak nasza, ponieważ mamy ograniczone zasoby i dlatego doceniamy dostawcę, który jest gotowy dołożyć wszelkich starań, aby wykonać zadanie.

Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: Toscotec