Zakład Poligraficzny POL-MAK z brązowym medalem EcoVadis za zrównoważony rozwój

27/02/2024
Zakład Poligraficzny POL-MAK z brązowym medalem EcoVadis za zrównoważony rozwój

Zakład Poligraficzny POL-MAK został nagrodzony brązowym medalem EcoVadis i znalazł się wśród 35 proc. firm najlepiej ocenianych pod kątem zrównoważonego rozwoju na świecie. Firma po raz pierwszy uczestniczyła w badaniu agencji ratingowej EcoVadis, przy czym od ponad 10 lat z powodzeniem podlega certyfikacji Sedex. Obecnie POL-MAK przygotowuje pierwszą sformalizowaną strategię zrównoważonego rozwoju.

Medal EcoVadis jest jednym z najważniejszych międzynarodowych wyróżnień w dziedzinie oceny zrównoważonego rozwoju. Oparta na międzynarodowych standardach ocena EcoVadis potwierdza, że POL-MAK działa zgodnie z najlepszymi praktykami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i ESG. Ocena EcoVadis dla POL-MAK jest wyższa lub równa wynikowi 69 procent wszystkich firm podlegających ratingowim, tj. ponad 125 tys. firm z całego świata. Oceniane są cztery wymiary aktywności firmy: środowiskowy, społeczny, etyczny i dotyczący łańcucha dostaw. Najwyższą ocenę 70% firma uzyskała w wymiarze środowiskowym.

- Docenienie naszego wieloletniego zaangażowania w działania zrównoważonego rozwoju to dla nas kolejny impuls do dalszej aktywności w tym zakresie. Jako firma rodzinna z wyłącznie polskim kapitałem każdego dnia czujemy odpowiedzialność za nasze otoczenie oraz przyszłe pokolenia. Zauważamy, że nasi klienci, w tym odpowiedzialne międzynarodowe sieci są bardzo aktywni w zakresie wdrażania ESG, więc spełnianie międzynarodowych standardów w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu ma również wymiar biznesowy – mówi Przemysław Makowiak, członek zarządu Zakładu Poligraficznego POL-MAK Sp. z o.o.

EcoVadis jest znaną na całym świecie platformą, która pomaga organizacjom zarządzać ich praktykami w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i oceniać ich wyniki w odniesieniu do międzynarodowych standardów. Wykorzystuje skalę punktową od 0 do 100, aby ocenić firmy w 200 kategoriach pod kątem szeregu kwestii związanych z CSR, takich jak prawa pracowników, środowisko, etyka, zrównoważone zamówienia publiczne, czy prawa człowieka. System oceny jest zgodny z wiodącymi standardami jak UN Global Compact Network, Global Reporting Initiative (GRI), konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), normą ISO 26000 czy wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka. EcoVadis jest wykorzystywany przez ponad 100 000 firm w 175 krajach na całym świecie.

POL-Mak jest jednym z liderów branży dekoracyjnych artykułów papierniczych w Europie. Łączy doświadczenie z nowoczesnym spojrzeniem na odpowiedzialny biznes, który realizuje przy zaangażowaniu dwóch pokoleń rodziny Makowiaków oraz wsparciu wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Firma działa nieprzerwanie od 1986 roku w oparciu o 100% polski kapitał. Od początku istnienia cała jej produkcja jest zlokalizowana w Polsce. Zagranicą produkty POL-MAK są dostępne już od ponad 20 lat, obecnie w ponad 70 krajach na całym świecie. W nowoczesnym parku maszynowym zlokalizowanym pod Poznaniem oraz w Iławie Grupa POL-MAK produkuje serwetki, talerzyki, kubeczki, obrusy dekoracyjne, torby okolicznościowe, papiery ozdobne oraz kartki okolicznościowe i inne produkty. Firma rozwija trzy linie produktów. Marka Maki to marka premium z wyjątkowym wzornictwem, bogatym kolorystycznie nadrukiem i wyrazistymi wzorami na specjalne okazje. Marka Daisy to marka ekonomiczna z delikatnym nadrukiem i minimalistycznym wzornictwem. Klientom z sektora HoReCa firma oferuje dedykowane produkty z linii HRC. POL-MAK prowadzi wyłącznie sprzedaż hurtową.