Ze zużytych opon powstanie papier do produkcji opakowań

02/02/2022
Ze zużytych opon powstanie papier do produkcji opakowań

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, biotechnolodzy i papiernicy, „pieką dwie pieczenie na jednym ogniu”. Opracowali sposób zamiany zużytych opon w biodegradowalne opakowanie - zysk dla środowiska niezaprzeczalny.

Zdaniem twórców z Politechniki Łódzkiej otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik. Unieszkodliwianie milionów ton opon wycofanych z eksploatacji i zgromadzonych na składowiskach to duży problem ekologiczny i ekonomiczny. Opony są toksycznym i trudno biodegradowalnym materiałem.

Metoda, która „zjada gumę” i przetwarza ją w papier została opracowana przez zespół w składzie: dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik, prof. Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, prof. Poltechniki Łódzkiej, dr inż. Marta Pietras (Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności) oraz dr inż. Magdalena Kmiotek (Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej).

zespół naukowców Politechniki Łódzkiej

Nowatorskie rozwiązanie chronione jest kilkoma patentami.

- Metoda wykorzystuje aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. W tym procesie bakterie czerpią energię z odpadu gumowego. Jednak ze względu na dużą retencję wody oraz niezadowalające właściwości wytrzymałościowe ta celuloza bakteryjna nie nadaje się do produkcji papieru. Opracowaliśmy specjalny kompozyt – mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjnej, poprawiając dzięki temu cechy fizykochemicznych otrzymanego w ten sposób papieru, który staje się nieprzepuszczalny dla powietrza i jest oczywiście biodegradowalny – wyjaśnia prof. Olejnik.  

Zdaniem twórców z Politechniki Łódzkiej otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik.

Źródło: Politechnika Łódzka