Zmieniająca się definicja dobrego projektu opakowania

16/06/2023
Zmieniająca się definicja dobrego projektu opakowania
Parisa Maleki, Community & Content Manager w Easyfairs, omawia, w jaki sposób projektowanie opakowań musi dostosować się do nowych obowiązków, co to oznacza dla zjawiska unboxingu i w jaki sposób połączenie produktu i opakowania jest drogą do sukcesu
 

Czym byłby luksusowy produkt bez odpowiedniego opakowania? 

 
Wraz z ewolucją opakowań i ich licznych ograniczeń, konieczne stało się również uwzględnienie zmieniających się oczekiwań oraz kwestii etycznych i społecznych między zrównoważonym rozwojem a personalizacją. Dobre opakowanie nadal tworzy produkt, a dokładniej jego sprzedaż. Jest jak witryna sklepowa. Coś, co powinno sprawić, że ludzie będą z niecierpliwością czekać na zawartość. 
 
Wyczarowanie luksusu wymaga magii i czasu. Ale teraz projektowanie opakowań musi dostosować się do nowych obowiązków. Chodzić po linie, gdzie nawet najmniejszy błąd marki jest piętnowany. A sektor luksusowy stopniowo zaczyna odkrywać bardziej odpowiedzialną wersję tego.  
 

Inny rodzaj ekstrawagancji 

 
Luksus tradycyjnie kojarzy się z wystawnym, przesadzonym opakowaniem. Często frywolny i przesadny charakter luksusu można zgrabnie powiązać z podnoszeniem produktów do rangi sztuki. Kiedy więc luksusowe opakowania stały się tak pożądane, jak przedmioty, które zawierają? 
 
Weźmy na przykład Tiffany's Blue Box: najbardziej pożądane luksusowe opakowanie na świecie. Te kultowe opakowania są tak samo trwałym elementem marki Tiffany, jak same diamenty. Nie tylko kolor jest znakiem towarowym i otrzymał własne odniesienie Pantone, ale biała satynowa wstążka, a nawet termin "Tiffany Blue Box" są strzeżone przez prawników. 
 
Niewiele kategorii zostało przetasowanych tak bardzo jak luksus. Przedmioty są utrzymywane zgodnie z najwyższymi standardami projektowania i detali. Ale sektor zaczyna odkrywać bardziej odpowiedzialną wersję tego.  
 
Zachwycając się pięknem motyla, rzadko dostrzegamy zmiany, jakie przeszedł, aby osiągnąć to piękno.  
 
Chociaż historycznie było to sprzeczne, możliwe jest zrównoważenie luksusu z interesami dzisiejszych świadomych ekologicznie konsumentów. Tam, gdzie wcześniej emocje brały górę, a względy praktyczne schodziły na dalszy plan, zrównoważony rozwój łączy oba te aspekty, a co za tym idzie, znajduje się na pierwszym planie. Musimy dostosować się i opracować innowacje gdzieś na skrzyżowaniu piękna, użyteczności i szacunku, aby zagwarantować przyszłość luksusu. 
 
Załóżmy, że jeszcze nie rozpocząłeś tego procesu, jesteś w trakcie lub chcesz wprowadzić dalsze ulepszenia. W takim przypadku London Packaging Week (LPW) jest dobrym kierunkiem do pozycjonowania się jako pionier pozytywnych zmian. 
 
Zrównoważone opakowania przez lata walczyły o atrakcyjność ze względu na swoją reputację jako niechętne luksusowi, zamiast tego preferując rustykalną prostotę i podstawową funkcjonalność. Ale to się zmieniło.
 
Targi LPW są znane na całym świecie jako jedna z najważniejszych wystaw poświęconych zrównoważonym i stylowym rozwiązaniom opakowaniowym. Najlepsze luksusowe marki często przechadzają się po hali ExCel w poszukiwaniu wyrafinowanych opakowań, które traktują priorytetowo swoje zobowiązania środowiskowe, jednocześnie spełniając oczekiwania estetyczne. 
 

Kolejna właściwa rzecz 

 
Jesteśmy w miejscu, w którym musimy całkowicie przemyśleć sposób pakowania rzeczy. Czas, w którym mniejszy wpływ wizualny dowodzi, że słuchasz swoich klientów. Od dziesięcioleci przesadzamy z opakowaniami, nie będąc świadomymi naszych wyborów. Patrzyliśmy na projekt, materiał, wykonanie, kunszt, warstwy i folie przed rozważeniem zrównoważonego rozwoju. Gra polega teraz na wtapianiu się w środowisko i nie konkurowaniu z nim. I nie dlatego, że musisz - dlatego, że chcesz.  
 
Nie chodzi o to, czy marki i producenci opakowań powinni podążać ścieżką ku wyraźnie lepszym wynikom, ale o to, jak to osiągnąć. Jest to złożona kwestia, zwłaszcza gdy producenci działają na różnych rynkach i w różnych kategoriach, polegając na skali, aby ich zmiana środowiskowa była skuteczna i opłacalna. 
 

Nadzieja dla sceptyków 

 
Dobry projekt opakowania sprawia, że unboxing jest niezapomniany, wyjątkowy i wystarczająco kuszący, aby udostępnić go na platformach społecznościowych. Dotyk, dźwięk, styl, organizacja elementów - nic nie jest pozostawione przypadkowi, a wszystko działa razem, aby wzmocnić pozycjonowanie marki premium. Jest to narzędzie identyfikacji, które musi być odpowiednie i doskonale zharmonizowane z marką.  
 
Zastanawiając się nad tym, jak bardzo opakowanie wpływa na podejmowanie decyzji, zastanów się, czy ludzie kupują książkę ze względu na jej okładkę. 
 
Ci, którzy szukają wystarczająco mocno, szybko zobaczą, jak opakowanie może mieć minimalny kształt, wagę i grafikę, ale nadal zapewniać wrażenia premium, jak może nadal zachowywać te aspekty sensoryczne, rozplątywać wstążki, wdychać pachnącą bibułkę, delektować się dotykowymi aspektami rozpakowywania.  
 
Konsument kupuje luksusowy produkt dla całego doświadczenia, a opakowanie jest na pierwszym miejscu. Opakowanie wskazuje na jakość produktów znajdujących się wewnątrz pudełka. A wraz z pojawieniem się nowych i ekscytujących materiałów oraz napływem nowych pomysłów projektowych, pojawia się okazja, aby uderzyć i zaprezentować kunszt swojej marki w zupełnie nowym świetle. 
 
Na razie jednak, gdy widzimy estetyczny i funkcjonalny projekt, w tej ocenie pojawia się stosunkowo nowa kwestia, czy szkodzi on światu. 
 
Dzięki odpowiedniemu podejściu, materiałom, projektowi i partnerowi w zakresie opakowań, możliwe jest tworzenie luksusowych rozwiązań opakowaniowych, które spełniają oczekiwania konsumentów, są przyjazne dla środowiska i sprawiają, że łańcuchy dostaw i wysyłki są bardziej ekonomiczne. A właściwym miejscem do odkrycia tych innowacji jest London Packaging Week.
 
Rejestracja uczestników jest już otwarta, a swoje miejsce na tym obowiązkowym wydarzeniu można zapewnić sobie już dziś, odwiedzając stronę www.londonpackagingweek.com

Autor: Parisa Maleki, Community & Content Manager w Easyfairs