Zwycięskie projekty opakowań konkursu Better with Less - Design Challenge

31/01/2023
Zwycięskie projekty opakowań konkursu Better with Less - Design Challenge

Ogłoszono zwycięzców konkursu Better with Less ‒ Design Challenge 2022-2023. Jury, składające się z ekspertów w zakresie projektowania opakowań, wybrało dwa zgłoszone projekty, które zajęły pierwsze miejsce ex aequo: „Opakowanie na słuchawki dla dzieci”, autorstwa Kitty Ching oraz „Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów”, zaprojektowany przez Marcina Michalskiego, Monikę Klimpel i Adriana Olejnika.

Międzynarodowy konkurs na projekt opakowania Better with Less ‒ Design Challenge 2022–2023 został zorganizowany przez Metsä Board, która wchodzi w skład Metsä Group, po raz trzeci. W konkursie poproszono projektantów o stworzenie bezodpadowego opakowania przyszłości. Wyzwanie podjęło i przystąpiło do konkursu 124 uczestników z 27 krajów, którzy przedstawili swoje kreatywne pomysły.

- Wyłonienie zwycięzcy spośród tak znakomitych zgłoszeń było niezwykle trudną do podjęcia decyzją, dlatego jury postanowiło wybrać dwóch zdobywców pierwszego miejsca ‒ powiedział Ilkka Harju, przewodniczący jury i dyrektor ds. usług w zakresie opakowań w Metsä Board.

Pierwszy zwycięski projekt, „Opakowanie na słuchawki dla dzieci”, koncentruje się na użyteczności dla konsumenta i zdatności do recyklingu. Przemyślana konstrukcja projektu zapewnia, że opakowanie doskonałe zabezpiecza produkt i można je łatwo otworzyć. Pokazuje to, że prostota jest często najlepszym rozwiązaniem. Opakowanie łatwo poddaje się recyklingowi i uwzględnia aspekt ponownego wykorzystania, ponieważ jego wewnętrzna część pozwala na przechowywania słuchawek. Za ponownym wykorzystaniem przemawia estetyczny wygląd oraz zastosowanie tektury - surowca czystego i bez dodatków.

Opakowanie na słuchawki dla dzieci

Drugim zdobywcą pierwszej nagrody ex aequo został „Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów” ‒ rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie telewizorów lub sprzętu elektronicznego w czasie transportu. Rozwiązanie to stanowi podobną do kształtownika konstrukcję zabezpieczającą zawartość opakowania z każdej strony. Opakowanie wykonane z tektury z pierwotnych mas włóknistych jest lekkie i trwałe, a jednocześnie wspiera gospodarkę cyrkularną z uwagi na łatwość poddawania się recyklingowi i minimalizację ilości zużytego materiału.

Wypełniacz z tektury do zabezpieczania produktów

Zdobywcy pierwszego miejsca podzielą się nagrodami za pierwsze i drugie miejsce i otrzymają po 6 500 euro.

Trzecią nagrodę, 2000 euro, otrzymał projekt „RESHAPE”. Koncepcja opakowania Dawida Thiela została zaprojektowana tak, aby opakowanie nadawało się dla szerszej gamy produktów. Dzięki innowacyjnemu formatowi zmniejszy się liczba różnych rodzajów opakowań, wymagających przechowywania.

RESHAPE

Metsä Board ufundowała nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta w swoim Excellence Centre, zajmującym się badaniami w zakresie produkcji tektur i opakowań, w Finlandii. Laureatem nagrody został Patrick Walby za „Blister na leki Zero Waste”, projekt opakowania dla przemysłu farmaceutycznego, którego zadaniem jest zastąpienie tekturą plastiku i aluminium, często używanych w opakowaniach leków.

blister na leki

Przyznano również dwa wyróżnienia honorowe - dla opakowania „Totally Bananas”, zaprojektowanego przez Maxa Gubbinsa oraz dla opakowania „F'lover”, zaprojektowanego przez Mine Koca.

Totally Bananas

flover
Źródło: Metsä Board