Jakie surowce wykorzystywane są w produkcji papieru?

12/04/2021
surowce do produkcji papieru

Historia papieru sięga I wieku naszej ery, a tajniki jego produkcji były strzeżone przez niemal 700 lat. Obecnie jest to proces powszechnie znany, który umożliwia produkcję papieru na szeroką skalę. Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez ręcznika papierowego, papieru toaletowego, kartek w drukarce, czy też opakowań na różnego rodzaju artykuły. Produkt ten wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu i dziedzinach życia. Natomiast sposób otrzymywania papieru uzależniony jest od jego docelowego przeznaczenia. Jak powstaje i jakie surowce są wykorzystywane przy jego produkcji? Tego dowiesz się w tym artykule.

Produkcja papieru – na co warto zwrócić uwagę?

Wytworzenie papieru przebiega w kilku etapach. Pierwszy dotyczy przygotowywania masy papierniczej. Na tym etapie masa włóknista pochodzenia pierwotnego lub wtórnego zostaje rozdrabniana i oczyszczana. Podczas tego kroku dodawane są również wypełniacze, pigmenty i barwniki, kleje, czy też woda. Dodatki te odpowiadają za nadanie masie odpowiedniej kolorystyki, poziomu gładkości oraz miękkości.

Kolejnym krokiem jest przekształcenie masy włóknistej w miazgę, z której powstaje końcowy produkt - papier. Są dwie metody, przy pomocy których można wykonać ten etap: rozdrabnianie mechaniczne lub roztwarzanie chemiczne. Obecnie najczęściej wybieraną metodą do oddzielania celulozy od pozostałych substancji jest roztwarzanie chemiczne za pomocą alkaliów.

Po co nam alkalia do produkcji papieru?

Grupa PCC posiada w swojej ofercie, zarówno sodę kaustyczną – sprawdź ofertę, jak i wodorotlenek sodu w postaci ługu. Oba produkty wykorzystywane są w przemyśle papierniczo-celulozowym podczas otrzymywania pulpy drzewnej. W tym celu wykonywany jest biały roztwór alkoholu, który w procesie Krafta służy do odseparowywania włókien celulozowych od ligniny. Alkalia wraz z siarczanem sodu stanowią główny składnik tego roztworu. Jednak to nie wszystkie zastosowania sody kaustycznej oraz ługu w procesie produkcji papieru. Oprócz wymienionej wcześniej funkcji pełnią również kluczową rolę w kolejnych etapach procesu bielenia brązowej masy papierniczej. Zapewniają silne środowisko zasadowe (powyżej 10,5 pH) na końcu takich procesów jak delignifikacja tlenu, ekstrakcja oksydacyjna i prosta ekstrakcja.

Pozostałe dodatki chemiczne

Oprócz wymienionych związków chemicznych wykorzystywane są również inne dodatki chemiczne, które mają na celu odbarwianie, czy też usuwanie tuszu. Podczas tych procesów sprawdzają się takie produkty jak ROKAnol NL8P4 oraz ROKacet R11. Kolejnymi kluczowymi substancjami w procesie produkcji papieru są preparaty odpieniające.

Podczas mieszania gazów z masą celulozową wytwarza się piana, która zostaje w masie z powodu występowania środków powierzchniowo-czynnych. Ważnym elementem całego procesu jest usuwanie powstałej piany, aby przeciwdziałać możliwościom pojawienia się niedoskonałości końcowego wyrobu. Do produktów, które służą zapobieganiu powyższej sytuacji, należą kopolimery blokowe EO/PO oraz seria alkoksylowanych alkoholi tłuszczowych. Obie substancje dostępne są w ofercie Grupy PCC odpowiednio pod nazwą ROKAmer oraz ROKAnol LP. Dzięki wysokiej skuteczności w zwalczaniu piany zwiększają wydajność kolejnych etapów technologicznych oraz znajdują zastosowanie podczas produkcji papieru opakowaniowego.

produkcja papieru

Preparaty dla rynku celulozowo – papierniczego

Powyżej zostały wymienione tylko niektóre z produktów spółki Grupy PCC, które wykorzystywane są podczas produkcji papieru. Jednak to nie wszystkie substancje, dzięki którym proces technologiczny jest łatwiejszy i bardziej wydajny. Oprócz preparatów odpieniających, czy też do otrzymywania pulpy drzewnej stosuje się dyspergatory – zobacz ofertę, środki czyszczące, emulgatory, antyelektrostatyki, a także środki o właściwościach zmiękczających. Warto zwrócić uwagę na preparaty proponowane przez sprawdzonych producentów. Grupa PCC na swoim portalu produktowym oferuje szeroki wachlarz surowców dla przemysłu celulozowo – papierniczego.