Farby Sun Chemical SunStrato AquaLam Gen2 w drukarni Stratum Plastika Mesojedec

25/03/2024
Farby Sun Chemical SunStrato AquaLam Gen2 w drukarni Stratum Plastika Mesojedec
Stratum Plastika Mesojedec to jeden z największych producentów materiałów opakowaniowych w Słowenii. W związku z wprowadzeniem druku z szerszym gamutem kolorystycznym (ECG), w firmie zdecydowano o wdrożeniu wodnych farb SunStrato AquaLam Gen2 Sun Chemical. Implementacja, jak podaje dostawca całego rozwiązania, przyniosła tu szereg korzyści, także natury środowiskowej.
 
Produkowane przez Sun Chemical farby są tu wykorzystywane do zadrukowywania na niedawno zainstalowanej maszynie Uteco ONYX XS wysokiej jakości opakowań laminowanych. Znajdują w niej ponadto zastosowanie formy drukowe Compress i zaawansowane wałki aniloksowe Sandon Global. Taka kombinacja pozwala Stratum Plastika Mesojedec stosować szerokie spektrum podłoży drukowych typu OPP i PET. Drukarnia poczyniła w związku z całym projektem duże nakłady inwestycyjne, w tym system uzdatniania wody, który pomaga w jej ponownym wykorzystaniu i sprawniejszym wdrożeniu technologii bezrozpuszczalnikowej w codziennej pracy.
 
Seria wodnych farb SunStrato AquaLam Gen2 została stworzona przez Sun Chemical z myślą o zadrukowywaniu laminowanych i retortowalnych opakowań giętkich. Producent podkreśla przy tym, że jej wprowadzenie pozwoliło mu wzmocnić pozycję lidera w tym segmencie rynkowym. AquaLam Gen2 to druga generacja farb z rodziny AquaLam, oferująca – zdaniem Sun Chemical – wyższą jakość, drukowność i przyczepność do podłoża, a zarazem umożliwiająca jej użytkownikom znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla i wolnych środków organicznych (VOC) do atmosfery.
 
Stratum działa na rynku opakowań spożywczych od ponad 30 lat, realizując wymagające prace o zaawansowanej grafice dla klientów z branż mięsnej czy napojów. Firma wykorzystuje szerokie spektrum podłoży foliowych, więc – jak wskazuje Sun Chemical – zaoferowany przez nią system farbowy w połączeniu z bezrozpuszczalnikowymi klejami okazał się optymalnym rozwiązaniem. Wodne farby umożliwiły bowiem zadrukowywanie opakowań giętkich w trybie high definition i osiągać tu wydruki o bardzo wyrazistej kolorystyce, wpływając na atrakcyjność wizualną finalnego produktu.

Andrej Mesojedec, CEO i właściciel Stratum Plastika Mesojedec, mówi:
- Decyzja o przejściu na farby wodne obrazuje nasze zaangażowanie w dbałość o zdrowie pracowników, jak też o całą lokalną społeczność i środowisko naturalne. Wyeliminowanie rozpuszczalników z procesu produkcyjnego idealnie wpisuje się naszą wizję, jak ma wyglądać firma w roku 2040 – jesteśmy bowiem zdeterminowani, by systematyczne obniżać nasz ślad węglowy i przyczyniać się tym samym do bardziej zrównoważonej przyszłości. Wspomniana transformacja działa więc z korzyścią nie tylko dla naszych pracowników, ale też usprawnia cały proces korzystania z farb i ich obsługi, co upraszcza działalność i zwiększa jej wydajność. Za sprawą wdrożenia farb wodnych nie tylko podkreślamy priorytetowość zdrowia i bezpieczeństwa naszej załogi, ale też czynimy znaczący krok w redukcji naszego oddziaływania na środowisko naturalne, wspierający bardziej proekologiczny proces produkcyjny.

Jure Celarc, Production Manager w firmie Stratum Plastika Mesojedec uzupełnia:
- Stwierdziliśmy ponadto, że w kontekście obsługi farb wodnych – w porównaniu z solwentowymi – nie ma żadnych znaczących zmian koniecznych do wprowadzenia po stronie użytkownika, by zachować warunki drukowania i zapewnić dotychczasową, wysoką jakość produktu finalnego. Dzięki właściwemu podejściu i wsparciu zewnętrznych partnerów, udało nam się przejść cały proces transformacji bardzo sprawnie i z sukcesem.

Richard Seymour, Technical Support Manager w europejskim oddziale Sun Chemical, odpowiedzialny za segment wodnych farb ciekłych, dodaje:
- Zwrotne informacje z Stratum Plastika Mesojedec nie stanowią dla nas zaskoczenia, gdyż – za sprawą właściwych warunków drukowania – produkty drukowane w technologii wodnej mogą dorównać innym pod względem odporności, a zarazem są łatwe w obsłudze dla operatora maszyny. Farby wodne zapewniają wysoką stabilność przy realizacji całych nakładów, na co jednoznacznie wskazują wypowiedzi osób nadzorujących pracę maszyn, nawet tych, którzy całe wcześniejsze zawodowe życie spędzili przy innych technologiach farbowych.
 
Zespół specjalistów technicznych Sun Chemical ściśle współpracuje ze słoweńskim klientem, by zapewnić, że proces wdrażania nowej - w przypadku Stratum Plastika Mesojedec - technologii drukowania przebiega możliwie najsprawniej. Dostawca farb podkreśla, że współpraca uwzględnia wszystkie aspekty wdrożenia, także w kontekście różnic w suszeniu wydruków na maszynie i w trybie off-line, jak też w zakresie dozowania i obsługi farby – wszystko z myślą o zmaksymalizowaniu wydajności. Sun Chemical zapewnił też kompleksowe szkolenie dla osób zaangażowanych w cały proces konwersji, oferując wieloletnie doświadczenie i wiedzę, jaką posiada w zakresie działalności na rynku opakowań giętkich. 

Kategoria: