Mniej celulozy drzewnej z Rottneros

22/08/2022
Mniej celulozy drzewnej z Rottneros
Zarząd Rottneros AB, spółki zależnej Arctic Paper S.A., ogłosił plany trwałego wyłączenia linii do produkcji celulozy drzewnej w fabryce w Rottneros w Szwecji. W zamian firma planuje zwiększenie produkcji celulozy chemotermomechanicznej (CTMP).
 
Po przeprowadzeniu obszernej i długoterminowej analizy strategicznej, zarząd Rottneros podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji masy celulozowej z drewna mielonego w celulozowni Rottneros, ponieważ nie ma perspektyw na długoterminową, zrównoważoną rentowność. Decyzja ta oznacza, że około 40 osób zostanie zwolnionych. Oczekuje się, że koszty zamknięcia zakładu wyniosą około 60 mln SEK (27 mln PLN), na które składają się głównie koszty zwolnień, które zostaną uwzględnione w wyniku Rottneros za trzeci kwartał 2022 roku. Oczekuje się, że produkcja zostanie wstrzymana pod koniec 2022 roku, po zakończeniu rozpoczynających się właśnie negocjacji ze związkami zawodowymi. Grupa planuje zainwestować 160 - 200 mln SEK (70-90 mln PLN) w celu znacznego zwiększenia zdolności produkcyjnych celulozy chemotermomechanicznej (CTMP).
 
Obszerna analiza strategiczna przeprowadzona przez firmę pokazuje, że perspektywy długoterminowej zrównoważonej rentowności są niewystarczające dla masy celulozowej drzewnej. Częściowo ze względu na dramatycznie zmienioną sytuację na rynku energii elektrycznej z bardzo wysokimi i wysoce zmiennymi cenami. Częściowo strukturalnie zmniejszający się popyt na produkty końcowe, w których wykorzystywane są masy celulozowe drzewne, głównie papier do drukowania i pisania, co utrudnia osiągnięcie wystarczająco wysokiego poziomu cen.
 
W 2021 roku produkcja celulozy drzewnej w Grupie wyniosła 64 000 ton, co odpowiada 16 procentom całkowitej produkcji Rottneros wynoszącej 395 300 ton. W tym samym roku udział linii do produkcji masy celulozowej z drewna mielonego w sprzedaży netto Grupy wyniósł nieco ponad 10 procent, a wkład, z uwzględnieniem zabezpieczeń energii elektrycznej, w zysk netto Grupy był marginalny. Koszty zamknięcia, około 60 mln SEK, składają się głównie z kosztów zwolnień i zostaną ujęte w wyniku Grupy za trzeci kwartał. Tylko niewielką część stanowią odpisy aktualizujące wartość aktywów trwałych.
 
Na zapotrzebowanie Grupy na energię elektryczną będzie miało wpływ zamknięcie linii do produkcji elulozy drzewnej, ale także zwiększenie produkcji CTMP. W związku z tym portfel kontraktów terminowych na energię elektryczną Grupy będzie korygowany, a nadwyżki będą realizowane po bieżących cenach rynkowych. Wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną Grupy jest wysoka, co oznacza, że szacuje się, iż wpływ zysku z zamknięcia będzie znacznie niższy niż koszt zamknięcia. Zarząd Arctic Paper S.A. wskazuje, że powyższa decyzja o zamknięciu linii produkcyjnej przez spółkę zależną może mieć wpływ na skonsolidowane wyniki za rok 2022 osiągnięte przez Grupę Arctic Paper.
 
W ciągu ostatnich pięciu lat inwestycje w zakładzie Rottneros przekroczyły łącznie 600 mln SEK. Były one związane głównie z dążeniem do produkcji bez użycia paliw kopalnych oraz zwiększeniem produkcji CTMP. Ta ostatnia wzrosła w ostatnich latach z 80 000 do 120 000 ton rocznie.
 
Grupa prowadzi badania wstępne dotyczące dalszego rozwoju linii CTMP. Celem jest osiągnięcie poziomu produkcji co najmniej 150 000 ton rocznie z obecnych 120 000 ton, przy przewidywanych kosztach inwestycyjnych w wysokości 160 do 200 mln SEK. Wstępne badanie dotyczy również kwestii dostaw surowców oraz długoterminowych stabilnych i konkurencyjnych cen energii elektrycznej. Zakończenie pre-study ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 roku.
 
- Decyzja o zamknięciu linii do produkcji celulozy drzewnej wiąże się oczywiście z wielkim smutkiem dla nas, biorąc pod uwagę dotkniętych pracowników i ponad stuletni staż Rottneros w celulozie z drewna mielonego. Niestety perspektywy finansowe są niewystarczające dla dalszego funkcjonowania linii do produkcji celulozy drzewnej w dłuższej perspektywie, głównie ze względu na bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku energii elektrycznej, zwłaszcza w dwóch południowych obszarach cenowych SE3 i 4. Jednocześnie należy podkreślić nasze znaczące plany inwestycyjne w ramach CTMP, najważniejszego segmentu produktowego Rottneros Mill. Utrzymująca się pozytywna długoterminowa perspektywa rentowności w ramach CTMP oznacza, że planujemy znaczny wzrost produkcji w nadchodzącym trzyletnim okresie. Nasze inwestycje w opakowania w ramach Rottneros Packaging oraz w spółkę surowcową Nykvist Skogs są kolejnym dowodem na to, że nasza pozycja w Värmland znacząco wzrosła w ostatnich latach - powiedział Lennart Eberleh, prezes i dyrektor generalny Rottneros.
Źródło: Rottneros, Arctic Paper
  

Kategoria: