Prosty system MES do zarządzania produkcją w branży opakowań kartonowych i papieru

Artykuł zewnętrzny
29/11/2022
Prosty system MES do zarządzania produkcją w branży opakowań kartonowych i papieru

Produkcja papieru i opakowań to branża bardzo wrażliwa na rynkowe zmiany cen, a przecież dokładne oszacowanie kosztów jest niezbędne do osiągnięcia zysków i rozwoju firmy.

Bez względu na to, z jakich materiałów produkujesz opakowania, z papieru, tektury falistej lub zupełnie innego tworzywa, musisz być w stanie wykonać dane zlecenie na czas i w korzystnej dla klienta cenie. Oznacza to solidne planowanie, kontrolę nad zapasami i wysoką wydajność operacyjną. Co w sytuacji, kiedy przez ogromną konkurencję masz strasznie niskie marże i jesteś rozdarty pomiędzy godziwym zarobkiem a konkurencyjnością? Dodatkowo rosną koszty wynagrodzeń, a Ty poczynając od tygli, na ręcznym sklejaniu kończąc, masz bardzo duży udział robocizny?

Być może nie raz zastanawiałeś się nad wyborem jakiegoś oprogramowania i instalacją systemu na hali, ale mnogość funkcji i skomplikowane nazwy skutecznie Cię odstraszyły. Najlepszym rozwiązaniem byłby dedykowany dla branży system MES, który rozumiałby branżową specyfikę i był w pełni elastyczny, aby w miarę upływu czasu, sprostać wyzwaniom przyszłości.

Czym jest system MES?

System MES, czyli Manufacturing Execution System, to narzędzie pomagające w kontroli produkcji i tym sposobem zwiększające jej wydajność. Generalnie programy klasy MES służą do monitorowania różnorodnych procesów produkcyjnych: dzięki stałej kontroli można pozyskać informacje o pracy danego przedsiębiorstwa. Dane o realizowanej produkcji są zbierane i dostarczane użytkownikowi w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja na wszelkie niepożądane zjawiska, takie jak nieplanowany przestój, awaria czy spadek wydajności.

Papier i opakowania są nadal głównym wyborem jeśli chodzi o pakowanie produktów dla wielu firm na całym świecie, dlatego producenci tych materiałów mają pracy pod dostatkiem i potrzebują doskonałej organizacji, aby sprostać zapotrzebowaniu na ich usługi. W tej branży mamy do czynienia z sezonowością, gdzie okresowo popyt na opakowania może rosnąć lub spadać, dlatego producenci borykają się z szeregiem problemów np. z zamówieniami surowców, zmiennymi cenami, kontrolą stanów magazynowych,  a także kosztami pracy w przypadku prac manualnych. Jak nad tym zapanować?

Pomoże proste oprogramowanie MES, które zapewnia precyzyjne zarządzanie produkcją. Jeśli chciałbyś uporządkować proces zamawiania tektury, by ludzie nie stali bezczynnie przy sloterach nie wiedząc czy już dojechał zamówiony materiał to system MES jest idealnym rozwiązaniem. Naprawdę niewiele jest branż, gdzie możesz tak szybko wprowadzić w życie cyfrowe rozwiązania i realnie skorzystać na uporządkowaniu hali oraz rozliczeniu pracy.

Z reguły producenci oferują zaawansowane systemy informatyczne, które mają multum skomplikowanych funkcji tymczasem absolutne minimum, które powinien mieć prosty system MES, to funkcjonalności pozwalające wyrzucić papierowe zeszyty produkcyjne i przenieść produkcję na inny poziom. Dzięki nim powinieneś móc oszacować koszty produkcji, rzeczywisty czas wykonania i podać klientowi optymalną cenę, oczywiście z uwzględnioną Twoją górką.

system zarządzania produkcją

W tym zawiera się cała istota modernizacji. Zależnie od firmowego oszczebla może być różnie artykułowana. I tak:

  • Pracownik na hali chce wiedzieć, jakie zadania ma do wykonania, na kiedy ma je wykonać oraz w jaki sposób ma to zrobić. Prosto, przejrzyście i do celu.
  • Z punktu widzenia właściciela/ managera potrzebna będzie wiedza, ile mocy produkcyjnych ma firma i jaka jest rzeczywista dostępność zasobów, aby mógł zaplanować, ile produktów jest w stanie wyprodukować podczas danej zmiany. Tu potrzebne są konkrety, które poda klientowi w odpowiedzi na zapytanie o termin realizacji czy dostępność.
  • Z kolei Zarząd interesują wyniki finansowe, to ile wartości firma jest w stanie wyprodukować, a także o ile zwiększy swój obrót dzięki wyeliminowaniu niedoskonałości procesu, czyli cięcie kosztów, oszczędności i potencjalny profit.

Takie informacje możne uzyskać dzięki prostej rejestracji pracy na maszynach/operacjach. Nie potrzeba miliona skomplikowanych modułów, algorytmów czy przeliczników. Wystarczy jedynie, aby pracownik:

  • Zarejestrował START operacji jaką wykonuje na produkcji. W ramach takiego zapisu do systemu musi dostać się informacja: kto - jaki pracownik, kiedy i co - jaką operację, w tym powiązany  produkt i zamówienia, zaczął wykonywać,
  • Zarejestrował KOŃIEC OPERACJI jaką wykonuje, czyli do rozpoczęcia omówionego powyżej, dodajemy tylko informację ILE wykonał sztuk (plus ewentualny komentarz o wadliwych sztukach, brakach, itp.)

Widać, że nie jest to elaborat, a sama prostota zapisu w systemie produkcyjnym klasy mes, otwiera ogromne możliwości:

  • Widzisz szczegółowy rejestr czasowy czynności – taki dziennik produkcyjny online co, kto i kiedy robił – dlatego nie musisz chodzić na halę, szukać samemu / wypytywać pracowników, itp.
  • Widzisz aktualny status, czyli informację o postęach i to, na danym etapie jest projekt –  to pozwala błyskawicznie odpowiadać na pytania Klientów / lub dostosowywać plan.

Dzięki przejrzystemu przypisywaniu zadań, dodawaniu komentarzy, zdjęć, rysunków technicznych i uwag racownicy już zawsze będą wiedzieli co mają robić,  w jaki sposób i w jakiej kolejności. Ponadto, dzięki technologii produkcji zlecenia same rozdzielą się na poszczególne slotery, tygle czy klejenie – więc kolejny raz oszczędzasz cenny czas.

Wracając do rejestracji pracy: z różnicy czasu stopu i startu, jaką system MES wylicza, widzisz od razu:

  • ile trwała czynność na danej operacji dla konkretnego produktu/usługi,
  • ile godzin każdy pracownik w ciągu dnia faktycznie przepracował,
  • ile trwało sumarycznie wykonanie całego zlecenia / produktu / operacji.

Pewnie spędzasz pewnie długie godziny podliczając pensje, szukając anomalii i możliwości poprawy? W systemie MES Prodio potrzebne informacje masz na kilka kliknięć, a eksportując historię do MS Excel z łatwością policzysz wynagrodzenia. System dodatkowo Cię  wspomoże  dzieląc przepracowany czas przez ilość wykonanych sztuk pokazuje:

  • Statystyki wydajności dla każdego pracownika i operacji, aby porównać poszczególnych pracowników/zespoły między sobą,
  • To pomoże Ci dostosowywać wyceny produktów do aktualnych, realnych norm wykonania, uwzględniających planowanie, przygotowanie techniczne, czas przezbrojenia, itp.

Dzięki takiej wiedzy możesz szybciej rozliczać pracowników, szczególnie jeśli korzystasz z rozliczeń akordowych za pracę. Przez to, że każde odbicie pracownika wiąże się w programie z nadanym numerem zlecenia, łatwiej jest działać w przypadku reklamacji, dlatego, że możesz cofnąć się ile potrzeba i odtworzyć historię pracy. Zobaczysz kto był odpowiedzialny za wykonanie danego produktu / operacji i czy faktycznie zrobił to zgodnie ze sztuką.

Wdrożenie systemu MES

Jeśli wdrożenie systemu MES ma zakończyć się sukcesem, należy działać równolegle na kilku obszarach. Ważne jest, aby pokazywać załodze efekty wdrażania – rezultaty posiadania nowego systemu, np. dane, które już udało się zarejestrować oraz poprawione dzięki nim wskaźniki. Bardzo dużo zależy od podejścia zarządu firmy czy właściciela do projektu: jeśli będzie traktował system MES jako “bat” na załogę, bunt ze strony pracowników wydaje się oczywisty i zrozumiały. Jeśli natomiast pokaże korzyści jakie nowe narzędzie da w praktyce, wtedy szanse na powodzenie projektu wdrożeniowego rosną. Pracownicy muszą mieć świadomość, jaki wpływ na wyniki firmy ma optymalizacja i że od nowoczesnych cyfrowych narzędzi zależy konkurencyjność na rynku.

Jeśli załoga zrozumie, że dla nich samych są korzyści z wdrożenia, wtedy da wsparcie i umowną akceptację, chociaż należy się z tym liczyć, że zmiany jako takie mogą spotkac się z oporem pracowników. Z reguły bawiają się oni (dotyczy to w szczególności starszych osób), że nie poradzą sobie z obsługą systemu, albo, że szef będzie ich kontolował, odbierając wszystkie przywileje (przerwy) i jedynie “podkreci śrubę”. Dlatego tak dużo w powodzeniu projektu wdrożeniowego zależy od szefostwa. Jeśli menedżer pokaże pozytywy i korzyści jakie da załodze system MES (realne ujęcie czasu pracy, możliwość uzyskania premii akordowej, jasność w wykonywaniu zadań, lepsza kontrola jakości, firmowa baza wiedzy i ułatwiony dostęp do niej dla wszystkich pracowników, brak możliwości zrzucania błędów przez majstra na załogę, itp.) wtedy pomyślą o zmianie w sposób pozytywny. Wdrożenie oprogramowania w małej firmie to też pokazanie pracownikom, że idzie ona z duchem czasu, rozwija się, inwestuje w przyszłość, dlatego powinno być powodem do dumy dla załogi, a sama zmiana realizowana oddolnie i jedynie wspierana i kierowana przez poziom zarządczy.

Kategoria: