Jaki dziurkacz wybrać do biura?

Artykuł zewnętrzny
20/04/2023
Jaki dziurkacz wybrać do biura?

Dziurkacze to elementy przydatne w każdym biurze. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wybór takiego przyrządu ma drugorzędne znaczenie i nie powinien sprawić większego problemu – w końcu jego jedynym zadaniem jest dziurawienie kartek papieru. Jednak wybór dziurkacza ma znaczenie i warto przed jego zakupem wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów.

 

Solidny i wytrzymały

Trwałość to podstawowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę w przypadku dziurkacza. Jego mechanizm jest narażony na częstą eksploatację. Niskiej jakości dziurkacz do biura najprawdopodobniej bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu. Wybierajmy dziurkacze solidne, najlepiej o metalowej konstrukcji renomowanych producentów.

dziurkacz do biura

Ilość dziurkowanych kartek

To jeden z kluczowych parametrów jeśli chodzi o dziurkacze biurowe, ponieważ każdy z nich może mieć inne możliwości pod tym względem. Dziurkacze o mniejszych możliwościach (mniejsza liczba kartek, które mogą przedziurawić na raz) charakteryzują się najczęściej mniejszą konstrukcją oraz niższą ceną (jednak nie jest to regułą).

Jeżeli nie ma konieczności dziurkowania dużej ilości kartek papieru na raz, mały dziurkacz do firmy czy domu w zupełności wystarczy. Należy pamiętać, że dziurkowanie narzędziem większej ilości kartek, niż przewiduje to producent urządzenia, zapewne sprawi, że dziurkacz zepsuje się. Jeżeli więc istnieje konieczność dziurawienia na raz większej ilości arkuszy, warto postawić na specjalnie do tego przeznaczone dziurkacze, mogące dziurawić nawet do 250 kartek jednocześnie. Dostępne są nawet dziurkacze archiwizacyjne pozwalające na jednoczesną obsługę do 520 kartek.

Ogranicznik formatu

Tego typu funkcja naprawdę ułatwia pracę. Standardowy dziurkacz do biura oferuje ograniczniki formatów A4 i A5, czasami również A6 oraz inne. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dziurawienie kartek papieru idealnie na wymiar danego segregatora. Bez tej funkcji kartki byłyby zapewne wpięte krzywo lub wcale (z uwagi na żle dobrany rozmiar oczek).

jaki dziurkacz do biura

Pojemnik na ścinki

Dziurkacz do firmy czy domu musi być wyposażony w pojemnik na ścinki znajdujący się najczęściej w jego podstawie. Pozwala to zachować porządek podczas pracy z urządzeniem.

Funkcjonalność

Jeżeli dziurkacz będzie często eksploatowany, powinien posiadać m.in. przedłużoną dźwignię, która ułatwia pracę poprzez zmniejszenie siły potrzebnej do przedziurawienia określonej ilości kartek. Ciekawym rozwiązaniem są dziurkacze z gumowymi uchwytami, które czynią pracę jeszcze bardziej komfortową. Na rynku dostępne są również dziurkacze biurowe wyposażone w technologię „Press Less”. Pozwala ona na dodatkową redukcję siły potrzebnej do korzystania z urządzenia nawet o ponad 50%.

Kilka popularnych modeli dziurkaczy biurowych

Dziurkacze marki Leitz umożliwiają szybkie i sprawne dziurkowanie od 10 do 40 kartek. Dzięki tym ergonomicznym urządzeniom możliwe jest przygotowanie dokumentów do przechowywania w segregatorze w formatach A4, A5, A6, folio, US-quart i 4 otworach przy użyciu pozycji 888 na prowadnicy. Urządzenia Leitz posiadają najczęściej metalową konstrukcję, pojemnik do opróżniania oraz ogranicznik formatu.

Dziurkacze Rapid to nowoczesne, solidne i funkcjonalne urządzenia o kompaktowych rozmiarach. Są w stanie dziurkować od 10 do 20 kartek (papieru 80 gsm). Dziurkacze Rapid posiadają metalową konstrukcję, ergonomiczny uchwyt, podstawę ze wzmocnionego tworzywa ABS oraz plastikowy pojemnik na ścinki. To często wybierane narzędzia do zastosowań zarówno biurowych, jak i domowych.

Dziurkacz do papieru Eagle mimo swej prostej konstrukcji zapewniają możliwość dziurkowania nawet 65 arkuszy kartek jednocześnie. Urządzenia tej marki posiadają regulowany rozstaw otworów, a także oferują żeliwne ramię, metalową podstawę, wskaźnik środka strony (wybrane modele) oraz blokadę ramienną.

Zobacz więcej na https://extrabiuro.pl