Strajk papierników w Finlandii przedłużony do 2 kwietnia

24/02/2022
Strajk papierników w Finlandii przedłużony do marca
Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego Paperiliitto zapowiedział kontynuację strajku w kilku papierniach UPM do 2 kwietnia br.
 
Fiński Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego poinformował, że strajk w fińskich papierniach UPM zostanie przedłużony do 2 kwietnia 2022 roku, chyba że wcześniej zostaną osiągnięte nowe porozumienia. Strajk Związku Papierników w zakładach UPM Pulp, UPM Biofuels, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers i UPM Raflatac w Finlandii rozpoczął się 1 stycznia 2022 roku. Obecnie około 200 członków związku pracuje jedynie przy zadaniach o kluczowym znaczeniu dla społeczeństwa, takich jak elektrownie i oczyszczalnie ścieków.
 
Związek jednocześnie poinformował, że jest gotowy do negocjacji z firmami UPM. UPM otrzymał zaproszenie do negocjacji w sprawie UPM Pulp w poniedziałek 7 lutego. W zaproszeniu zaznaczono, że negocjacje będą prowadzone z radą doradczą CLA związku. W skład rady wchodzą członkowie innych firm zajmujących się produktami leśnymi, co oznacza, że rozmowy mogą być prowadzone na bardzo ogólnym poziomie. Ze względu na zgodność z przepisami antymonopolowymi, nie można było prowadzić prawdziwych negocjacji w sprawach specyficznych dla działalności UPM. 
 
- Jest niemożliwym, aby w naszych negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele naszych konkurentów. Niestety, tydzień po tygodniu Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego wydaje się grać na czas kosztem swoich członków i firm UPM. Jest jasne, że Związek nie jest gotowy do negocjacji z przedstawicielami biznesu. Świadczy o tym również fakt, że zaproszenie zostało wysłane tylko do jednej z naszych firm - celulozowej. Aby zminimalizować znaczne szkody spowodowane przez strajk, należy otworzyć wszystkie pięć stołów negocjacyjnych - powiedział Jyrki Hollmén, Wiceprezes ds. rynków pracy w UPM.
 
- Układy zbiorowe pracy specyficzne dla danego biznesu mają dla nas zasadnicze znaczenie. Naszym celem jest podpisanie takich umów w każdym z naszych zakładów, które pozwolą nam odnieść sukces w przyszłości, uwzględnią potrzeby lokalnego personelu i utrzymają doskonały poziom płac w branży. Odkładanie negocjacji już utrudniło osiągnięcie tych celów - dodaje Hollmén.
 
UPM będzie obsługiwał swoich klientów ze swoich papierni poza granicami Finlandii w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe. Na tym etapie, UPM nie ujawnia szacunkowych danych dotyczących ekonomicznych skutków strajków.
 

Zapowiedź strajku w fińskich portach

Strajk Związku Zawodowego Papierników i Związku Zawodowego Energetyków w zakładach UPM poparła również Federacja Pracowników Transportu i Gospodarki Morskiej (AKT). Od 24 stycznia br. stoczniowcy blokują przeładunek papieru i pulpy z UPM.
 
AKT uważa, że odmowa UPM zaangażowania się w ogólnogrupowe negocjacje zbiorowe ma charakter bardziej ideologiczny niż stanowi rozwiązanie wspierające funkcjonowanie rynku pracy. Jego celem jest odsunięcie związków zawodowych na bok procesu negocjacji zbiorowych i podporządkowanie się dyktatowi pracodawców.
 
- W tym kontekście trudno jest zrozumieć, dlaczego zarządowi UPM tak trudno jest osiągnąć porozumienie, podczas gdy w wielu innych sektorach porozumienie zostało osiągnięte - powiedział Ismo Kokko, przewodniczący AKT.
 
Fot. moreno.soppelsa/Depositphotos.com

Kategoria: