Cztery prestiżowe nagrody Pinnacle Product dla rozwiązań inkjetowych Agfa

14/09/2023
Cztery prestiżowe nagrody Pinnacle Product dla rozwiązań inkjetowych Agfa

Innowacyjne rozwiązania Agfa z obszaru przemysłowego druku inkjetowego po raz kolejny zostały wyróżnione nagrodami Pinnacle Product, przyznawanymi przez stowarzyszenie PRINTING United Alliance.

W tegorocznej edycji konkursu uznanie w oczach jury konkursowego znalazły: moduł Dual Flex High 5 stanowiący integralną część maszyny Onset X3; dedykowane jej atramenty Onset 560 UV; moduł Flex Roll-to-Roll znajdujący zastosowanie w hybrydowym ploterze Jeti Tauro H3300 UHS LED oraz ploter sublimacyjny Avinci CX3200 do drukowania tekstyliów. Jak podkreśla organizator, nagrodami Pinnacle wyróżniane są produkty wpływające na udoskonalanie i rozwijanie całej branży poligraficznej, charakteryzujące się zarazem wysoką jakością, potencjałem wytwórczym i wydajnością. Od roku 2014 przyznano je – wliczając obecną edycję – aż 20 rozwiązaniom Agfa, dedykowanym drukowi cyfrowemu. Część z nich, w tym maszynę Onset X3 HS w wariancie w 3/4 zautomatyzowanym (drukującą z zastosowaniem atramentów Agfa) i hybrydowy ploter Jeti Tauro H3300 UHS LED z systemem Flex RTR będzie można obejrzeć na stoisku firmy Agfa podczas zbliżających się targów Printing United. Wydarzenie odbędzie się w Atlancie (USA) w dniach 18-20 października br.

Arnaud Calleja, Vice-President Digital Printing Solutions w firmie Agfa, mówi:

- Fakt, że w konkursie wyróżnionopo raz kolejny kilka naszych rozwiązań potwierdza pozycję firmy Agfa jako technologicznego lidera w obszarze druku cyfrowego. Nasze rozwiązania inkjetowe wspierają w codziennej działalności wiele firm poligraficznych z całego świata, umożliwiając im zwiększenie liczby realizowanych aplikacji, poprawę wydajności i redukcję kosztów wytwórczych. W kontekście rozwoju naszych rozwiązań priorytetowo traktujemy kwestie automatyzacji i wszechstronności, podobnie jak niskiego zużycia atramentów. Tegoroczne nagrody to swego rodzaju hołd dla wytężonej pracy naszych zespołów technologicznych, opracowujących kolejne rozwiązania i dla całej firmy Agfa. To dla nas olbrzymi honor być nimi wyróżnionymi.

Onset X3 HS Dual Flex High 5 zwycięzcą w kategorii „Sprzęt do obsługi podłoży”: automatyzacja, wydajność, efektywność kosztowa

Najlepszym z rozwiązań zgłoszonych w kategorii „Sprzęt do obsługi podłoży” okazał się wysokowydajny płaski ploter superwielkoformatowy Onset H3 HS, drukujący z udziałem stworzonych przez firmę Agfa, dedykowanych mu atramentów i sterowany workflow Asanti. Maszyna została zaprojektowana z myślą o pracy w cyklu całodobowym, z zastosowaniem bardzo szerokiego spektrum podłoży zadrukowywanych z prędkością do 1450 m2/h. Rozwiązanie posiada szereg zaawansowanych opcji automatyzujących pracę – od półautomatycznego podawania mediów do wariantu uwzględniającego pełną automatyzację.

Nagrodzony wyróżnieniem Pinnacle moduł Dual Flex to – jak podkreśla Agfa – unikalne, w pełni zautomatyzowane rozwiązanie, pozwalające na płynne przejście od ładowania mediów z zastosowaniem stołu podawczego do w pełni automatycznej robotyzacji tego etapu, realizowanego w trybie podwójnym. Dwa dedykowane roboty wykonują tu automatycznie wszystkie czynności, dotychczas realizowane ręcznie: od pobrania podłoża, poprzez jego umieszczenie na łożu drukującym, na odebraniu zadrukowanych brytów skończywszy. Roboty są również wyposażone w opcjonalny tryb „flip to print” stworzony z myślą o aplikacjach wymagających druku z obu stron podłoża – eliminuje on konieczność ręcznej interwencji ze strony operatora. Agfa wskazuje, że dodatkowa automatyzacja wprowadzona w pracy plotera Onset X oznacza dla jego użytkowników znaczącą poprawę wydajności i efektywności kosztowej.

Atramenty Onset 560 UV najlepsze w kategorii „Atramenty/farby do druku cyfrowego UV”: niskie koszty druku i wysoka jakość reprodukcji

Bazujące na opatentowanej technologii Thin Ink Layer atramenty UV firmy Agfa dedykowane maszynom Onset umożliwiają – jak podaje producent – redukcję ich zużycia nawet o 30% w porównaniu z rozwiązaniami innych dostawców. To, zdaniem firmy, oznacza odczuwalne oszczędności finansowe, zwłaszcza w kontekście wysokonakładowej produkcji i pracy w trybie 24/7, z myślą o której kontraktowanych jest wiele maszyn Onset X.

Agfa dodaje, że atramenty Onset 560 zapewniają jednocześnie najwyższą jakość druku, do której kluczem jest rozszerzony gamut kolorystyczny. Zapewnia on możliwość dopasowania wymaganych przez zleceniodawcę barw do popularnych, lecz wymagających w kontekście reprodukcji kolorów specjalnych, np. Pantone 485C, przy zastosowaniu standardowych papierów matowych i trybu druku z połyskiem. Agfa podkreśla, że dotychczas było to możliwe jedynie w maszynach inkjetowych wykorzystujących atramenty solwentowe.

Producent dodaje, że atramenty Onset 560 cechuje dobra przyczepność do wielu różnych podłoży, w tym polipropylenu i akrylu, zarówno przy aplikacjach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Posiadają one ponadto certyfikat GREENGUARD Gold, potwierdzający ich zgodność względem limitu emisji związków chemicznych i możliwość zastosowania w restrykcyjnych pod tym względem pomieszczeniach zamkniętych takich jak szkoły czy ośrodki zdrowia. Agfa dodaje, że przyznany m.in. atramentom Onset 560 certyfikat GREENGUARD Gold to najlepszy dowód jej zaangażowania w dostarczanie na rynek bezpiecznych dla użytkownika i przyjaznych dla środowiska rozwiązań drukujących.

Jeti Tauro H3300 UHS LED Flex Roll-to-Roll (RTR) z nagrodą w kategorii „Automatyzacja sprzętu”: wysoka wydajność produkcji

System Flex RTR to opcja w hybrydowych ploterach Jeti Tauro H3300, wprowadzona z myślą o możliwie największej ich elastyczności. Nowy moduł umożliwia sprawne przełączanie się między produkcją z wykorzystaniem podłoży sztywnych i giętkich (co istotne, bez konieczności jego odłączania od maszyny) i zwiększa dzięki temurealny czas wykorzystania maszyny, a tym samym – wydajność pracy.

Jego projekt zapewnia kompatybilność – pod względem prędkości – z trybem druku jednoprzebiegowego realizowanego w maszynie Tauro H3300 UHS LED. W obu przypadkach wynosi on nawet 905 m2/h.

Jak podkreśla Agfa, moduł cechują kompaktowe gabaryty i przyjazność w użytkowaniu: jeden operator może sprawnie podawać media przy pomocy zwykłego naciśnięcia przycisku. Flex RTR obsługuje druk realizowany zarówno w trybie pojedynczym jak i dual-roll (gdzie jednocześnie zadrukowywane są dwa zwoje z materiałem) i posiada wbudowany system kamer, mający zagwarantować precyzję druku dwustronnego.

Avinci CX3200 zwycięzcą w kategorii „Ploterów sublimacyjnych RTR (o wartości ponad 100 tys. USSD) dedykowanych tekstyliom: szerokie spektrum zastosowań

Ploter sublimacyjny Avinci CX3200 to – jak podkreśla producent – wysokiej klasy, wysokowydajna maszyna do drukowania na tekstyliach, spełniająca stale rosnące wymagania względem materiałów typu soft signage i wewnętrznych aplikacji dekoracyjnych. Pracuje z prędkością do 250 m2/h i obsługuje media o szerokości maksymalnej 3,2 m, zapewniając – jak podaje Agfa – wydruki cechujące się wyrazistą kolorystyką i głęboką czernią.

Ploter pracuje w dwóch trybach: drukując bezpośrednio na tekstyliach bądź z zastosowaniem papieru transferowego, rozszerzając – jak podkreśla Agfa – spektrum zastosowań. Zdaniem producenta w kontekście zadruku bezpośredniego Avinci CX3200 jest optymalnym rozwiązaniem przy produkcji przezroczystych flag, podczas gdy opcja z papierem transferowym sprawdzi się przy backlitach o niezwykle ostrych kształtach, jak też przy tekstyliach typu stretch. 

Jak dodaje Agfa, w maszynie znalazły zastosowanie unikalne funkcje zapewniające wygodną pracę jednemu operatorowi, m.in. w kontekście wydajnej obsługi mediów i szybkiego przezbrojenia. Wykorzystywane tu atramenty Avinci 110 posiadają proekologiczny certyfikat OEKO-TEX ECOpotwierdzający, że są wolne od niebezpiecznych związków i mogą znaleźć zastosowanie przy zrównoważonej produkcji tekstylnej.

Fot. Agfa

Kategoria: