Druk książek w erze cyfryzacji

17/04/2024
Druk książek w erze cyfryzacji

W obliczu rosnącego popytu na książki i zmieniających się preferencji czytelników, druk cyfrowy staje się dominującą siłą napędową w branży wydawniczej. Zbliżające się targi drupa 2024 stanowią doskonałą okazję do poznania najnowszych trendów i innowacji w druku książek, a także do nawiązania kontaktów i budowania relacji z kluczowymi partnerami. O rosnącej popularności druku cyfrowego, wszechobecnej automatyzacji i zrównoważonym rozwoju w branży wydawniczej pisze Francesco Crotti, konsultant biznesowy w dziedzinie druku cyfrowego, opakowań i tekstyliów.

Aby zilustrować transformację druku, doskonałym przykładem może być branża druku książek. Chciałbym skupić się na rynku druku książek, gdzie drukowane książki są nadal dostępne, ale proces ich produkcji całkowicie się zmienił i będzie nadal ewoluował, napędzany głównie przez postępującą cyfryzację. Wkrótce wszyscy spotkamy się na targach drupa, aby dzielić się pomysłami i budować wizję tej ważnej branży, wykorzystując druk w najlepszym wydaniu.

Drupa zbliża się po raz kolejny. Wiele osób kwestionuje powody, dla których warto wziąć udział w targach po ośmiu latach. W tym czasie udało nam się przetrwać bez drupy 2020. Dostawcy mogli zaprezentować swoje technologie za pośrednictwem prezentacji internetowych w okresie COVID, a potem dostawcy usług druku (PSP) nadal inwestowali pomimo wyzwań rynkowych, takich jak niedobory papieru i kryzys energetyczny. Z drugiej strony uważam, że teraz bardziej niż kiedykolwiek kluczowe jest generowanie nowych pomysłów, budowanie wizji, dzielenie się doświadczeniami zawodowymi i nawiązywanie kontaktów. Dynamika rynku wciąż ewoluuje, a zmiany strukturalne głęboko przekształcają branżę graficzną. Dlatego wizyta na targach drupa ma ogromny sens.

Jedną ze znaczących zmian, których jesteśmy świadkami w ostatnich latach, jest popyt na książki. Według wielu statystyk, wielkość sprzedaży rośnie zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, jednak tradycyjne księgarnie i supermarkety tracą udział w rynku, ponieważ klienci coraz częściej wybierają kanały sprzedaży internetowej i bezpośredniej, które stanowią ponad 45% całkowitych przychodów wydawców. Wpływ trendów "BookTok" sprawił, że niektóre książki ze względnego zapomnienia trafiły na listy bestsellerów, co skłoniło wydawców do ponownego rozważenia swoich strategii marketingowych, zwłaszcza w przypadku książek niszowych. Aby skutecznie zarządzać takim popytem, kluczowe stało się dokładne prognozowanie. Wydawcy muszą obsługiwać rynek na czas, jednocześnie unikając nadmiernego drukowania, które przewyższa popyt.

Zrównoważony rozwój w branży wydawniczej staje się najwyższym priorytetem.

Innowacje technologiczne i korzystanie z lokalnych drukarni pomagają ograniczyć nadprodukcję i nadmierne drukowanie, a także rozwiązać kwestię zwrotów. Wyzwania te można również ograniczyć poprzez dostosowanie nakładów w oparciu o dane dotyczące zamówień przedpremierowych. Mniejsi wydawcy mogą jednak nie mieć dostępu do odpowiednich technologii, ryzykując niedobory magazynowe. Wydawcy badają również sposoby na zmniejszenie zużycia papieru, takie jak przenoszenie notatek do książek i bibliografii online (dostępnych za pośrednictwem kodów QR) lub optymalizacja wyboru tłumaczenia w celu zmniejszenia liczby słów. Optymalizacja formatu jest kolejną opcją, w której subtelne zmiany formatu (np. nieco mniejsze strony) mogą znacznie zmniejszyć zużycie papieru. Co więcej, poprawa wydajności dystrybucji i optymalizacja transportu to czynniki wpływające na zrównoważony rozwój, wymagające silnej integracji systemów między detalistami, wydawcami, dystrybutorami i drukarniami.

Wreszcie, akceptacja druku cyfrowego dla książek stała się ostateczna.

Technologia atramentowa jest wysoce wydajna i niezawodna, ze standardowym czasem sprawności na poziomie 90%. Punkt graniczny między drukiem analogowym i cyfrowym znajduje się na poziomie około 6000 kopii w czerni i bieli oraz 3000 kopii w kolorze. Z punktu widzenia jakości, wiele rozwiązań atramentowych jest w stanie drukować zarówno na nośnikach powlekanych, jak i niepowlekanych, uzyskując wyniki porównywalne z drukiem offsetowym. Jednak niektórzy dostawcy druku analogowego, tacy jak Timpsons, opuścili rynek - ostatnie prasy Timpson zostały zbudowane w 2006 roku, co sprawia, że transformacja cyfrowa jest lepszym wyborem do drukowania książek w najbliższej przyszłości.

W rezultacie kilka drukarni książek poszukuje nowych propozycji wartości i usług, koncentrując się na produkcji pojedynczych książek na żądanie, krótkich umowach o poziomie usług (SLA) od zamówienia do wysyłki oraz cyfrowej integracji z wydawcami i dystrybutorami. Firmy te inwestują nie tylko w sprzęt cyfrowy, ale także w oprogramowanie platform biznesowych, głęboko wierząc, że solidna automatyzacja jest kluczem do konkurencyjności i rentowności.

Ale w jaki sposób drukarnie mogą rozpocząć swoją cyfrową podróż? Rynek oferuje wiele rozwiązań, od przystępnych cenowo po droższe. Podczas gdy wiele z tych rozwiązań doskonale radzi sobie z zarządzaniem określonymi procesami (np. impozycją, zarządzaniem zamówieniami, archiwizacją lub śledzeniem zadań), często wymagają one dużych inwestycji w integrację i dostosowanie.

W rzeczywistości automatyzacja obejmuje różne funkcje, od sprzedaży po administrację, od produkcji po logistykę, od bezpieczeństwa danych po zarządzanie jakością. Oznacza to, że kompleksowe oprogramowanie do zarządzania biznesem druku książek powinno zapewniać następujące funkcje:

  • Automatyzacja zarządzania kontami i zamówieniami: Zamiast polegać na e-mailach i telefonach oraz aranżowaniu ofert, zespoły sprzedaży mogą zaoszczędzić czas i przyspieszyć swoje usługi, otrzymując zamówienia i generując oferty za pośrednictwem portalu internetowego.
  • Automatyzacja odbierania plików gotowych do archiwizacji i druku.
  • Automatyzacja przygotowania do druku: jeśli klienci prześlą niepoprawione pliki, system powinien wysyłać powiadomienia, umożliwiając klientom samodzielne usunięcie błędów.
  • Automatyzacja zarządzania i monitorowania zleceń, od produkcji pojedynczych książek po duże nakłady: Oprogramowanie powinno zbierać zamówienia i grupować je według rodzaju papieru, jakości druku i wymagań dotyczących wykończenia. Jednocześnie wydrukowane rolki powinny być płynnie przenoszone przez proces produkcyjny za pomocą list zadań, zapewniając pełną kontrolę i elastyczność produkcji, od pojedynczych książek po większe nakłady.
  • Automatyzacja śledzenia zamówień i wysyłek: Po zakończeniu produkcji, partie powinny być łatwo identyfikowalne, umożliwiając drukarniom książek zorganizowanie wysyłki, podczas gdy wydawcy mogą monitorować wszystkie operacje.

Solidna platforma oprogramowania powinna być kompatybilna z różnymi prasami i konfiguracjami urządzeń wykańczających, pozostając od nich niezależną.

Inwestowanie w technologie cyfrowe wymaga jednak dogłębnej wiedzy informatycznej na poziomie firmy i utworzenia silnego wewnętrznego działu IT. Tylko kilka firm poligraficznych posiada takie możliwości. Zazwyczaj firmy te wywodzą się z branży druku transakcyjnego, ale często mają trudności z wyjściem poza swoje strefy komfortu pomimo spadających przychodów. Ponadto wiele drukarń książek przeszło na druk cyfrowy, ale z wąską wizją, koncentrując się wyłącznie na redukcji kosztów, a nie na wartości dodanej dla swoich klientów, zasadniczo wykorzystując technologię cyfrową jako analogowy substytut.

Inne drukarnie podjęły własne inicjatywy.Te napędzane innowacjami firmy, takie jak Rotomail we Włoszech, były w stanie wprowadzić na rynek stosowane rozwiązania przed innymi, wykorzystując to, co zasadniczo jest już dostępne jako pomysł i urzeczywistniły go dzięki domowemu rozwiązaniu Bronte. Firmy te wspierają przyjazne, otwarte i ciekawe środowisko, ponieważ prawdziwa innowacja zaczyna się od zaangażowania ludzi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Dla nich partnerstwa stanowią prawdziwe możliwości.

Każda osoba uczestnicząca w targach drupa 2024 będzie miała określony program. Jednak dla rynku druku książek budowanie relacji i partnerstw będzie strategiczne. Cyfryzacja nadal przyspiesza, a automatyzacja odgrywa znaczącą rolę dzięki rozwojowi oprogramowania, które koordynuje komponenty dostarczane przez różnych dostawców. Mam nadzieję, że się tam spotkamy, bo mamy wiele do omówienia.

Autor: Francesco Crotti - konsultant biznesowy w dziedzinie druku cyfrowego, opakowań i tekstyliów

Kategoria: