Kompleksowe rozwiązania do druku wielkoformatowego Sun Chemical na targach Fespa 2024

10/04/2024
Kompleksowa prezentacja rozwiązań do druku wielkoformatowego Sun Chemical na targach Fespa 2024
Sun Chemical, tradycyjnie już, znalazł się wśród wystawców targów Fespa, w tym roku odbywających się w Amsterdamie. Firma promowała tu swoje wszechstronne, stale rozbudowywane portfolio rozwiązań skierowanych na rynek druku wielkoformatowego, w dużej mierze zdominowane przez materiały do druku cyfrowego. Sun Chemical zaprezentował m.in. pełną ofertę z rodziny Streamline, uwzględniającą druk w wielkoformatowy i superwielkoformatowy w technice solwentowej, wodnej oraz UV; atramenty dedykowane zadrukowywaniu tekstyliów, w tym nowy Xennia Jade oraz technologię odgazowywania atramentów – Separel. Jak podkreśla obecny na targach Krzysztof Ostrowski, odpowiedzialny w polskim oddziale Sun Chemical za rynek druku cyfrowego, Fespa stała się jednak przede wszystkim miejscem spotkań z klientami firmy (głównie z Europy) oraz partnerami biznesowymi.
 
- Tegoroczna edycja targów Fespa odbywała się nieco w cieniu najważniejszego wydarzenia branżowego, jakie zbliża się wielkimi krokami tj. wystawy drupa, co odbiło się na frekwencji zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających – mówi Krzysztof Ostrowski. – Mimo to z naszego punktu widzenia była to znakomita okazja do licznych spotkań, niekiedy w bardzo ciekawych, międzynarodowych konfiguracjach, uwzględniających np. przedstawicieli Sun Chemical z różnych kontynentów i klienta z Polski, wspólnie dyskutujących na temat danego projektu czy rozwiązania. To największa wartość tego typu wydarzeń dla nas jako producenta i dostawcy materiałów eksploatacyjnych. Oczywiście nie zabrakło też premier w naszej ofercie, uwzględniającej wszystkie segmenty druku wielko- i superwielkoformatowego. 
 

Streamline – sprawdzone i nowe rozwiązania 

Jak podkreśla Krzysztof Ostrowski, niesłabnącą popularnością cieszy się rodzina atramentów Streamline, recepturowanych i tworzonych przez Sun Chemical nie tylko z myślą o konkretnych technikach drukowania, ale wręcz – seriach urządzeń czy modelach głowic.

- Nasza lokalna premiera serii ATR ER miała miejsce podczas targów RemaDays Warsaw na stoisku naszego partnera – firmy Atler. Fespa była więc miejscem ich prezentacji w skali globalnej. Jest to seria atramentów do nowych ploterów Roland, z których jeden również miał wówczas swoją premierę.

Z myślą o technice inkjet Sun Chemical posiada trzy serie atramentów Streamline: do druku UV oraz solwentowych do maszyn superwielkoformatowych oraz do urządzeń wielkoformatowych.

- Te pierwsze zdobywają coraz większą popularność z uwagi na rosnące udziały rynkowe techniki inkjet UV i nasze partnerstwa z wieloma producentami urządzeń na niej bazujących – mówi Krzysztof Ostrowski. – Segment wide format reprezentowany jest przez atramenty do druku eko- (z certyfikatem GREENGUARD Gold ) i midsolwentowego takie jak wspomniane wcześniej ATR ER do nowych maszyn Roland. Trzecia grupa to rozwiązania do maszyn superwielkoformatowych, np. niedawno wprowadzony Streamline SGR do maszyn z głowicami Ricoh Gen 5, który również lokalnie promowaliśmy na RemaDays Warsaw.

Krzysztof Ostrowski wskazuje też na rosnącą popularność atramentów wodnych:
- To efekt m.in. coraz bardziej restrykcyjnych przepisów środowiskowych – mówi. – Jako firma przywiązująca do kwestii „eko” bardzo dużą wagę wychodzimy tym trendom naprzeciw, wprowadzając kolejne, opatentowane farby wodne z serii Streamline przeznaczone do zadrukowywania podłoży papierowych, produkcji plakatów, dekorów i tapet ściennych. Są one kompatybilne z głowicami Kyocera i Ricoh Gen 5, zapewniając znaczące oszczędności w zużyciu materiałów eksploatacyjnych, szybsze schnięcie, gwarantując jednocześnie lepsze wykończenie zadrukowanej powierzchni, wysoką żywotność reprodukowanych barw oraz redukcję zużycia energii.
 

Druk na tekstyliach – moda i codzienne potrzeby

- Rozwiązania wykorzystujące materiały tekstylne, z myślą o różnych branżach (Sign & Display, odzieży sportowej, modowej czy po prostu do użytku domowego) z roku na rok są coraz bardziej widoczne na targach Fespa – mówi Krzysztof Ostrowski. – Nasza oferta w tym obszarze również jest stale rozbudowywana. W tym roku podczas Fespy mieliśmy okazję pokazać naszą absolutną nowość – serię atramentów Xennia Jade o druku typu DTF (direct-to-film). W jej skład wchodzą farby CMYK i dodatkowa biała oraz niezbędny do ich aplikowania bazujący na żywicy proszek. Zestaw ten zapewnia wysoką jakość druku i niezawodność całego procesu drukowania.
 
Na stoisku nie zabrakło też farb sublimacyjnych do druku transferowego, m.in. ElvaJet Opal SB do głowic Epson oraz hybrydowej ElvaJet Topaz SC do głowic Kyocera.

- Ta druga – podkreśla Krzysztof Ostrowski – zapewnia tak samo dobre rezultaty zarówno przy aplikacji bezpośrednio na tkaninę, jak i przy zastosowaniu papierów transferowych.
 

Ofertę targową Sun Chemical w zakresie farb sublimacyjnych uzupełniała seria ElvaJet SR 342, przeznaczona do głowic wymagających farb o wyższej lepkości. Na stoisku Sun Chemical nie zabrakło też farb pigmentowych, reaktywnych i kwasowych, recepturowanych z myślą o osiągnięciu jak najlepszych efektów w druku i finalnych aplikacjach.
 

Zastosowania specjalne, SunJet, sitodruk, tampondruk

Na stoisku Sun Chemical swoje miejsce znalazły także pozostałe działy firmy oferujące rozwiązania do druku wielkoformatowego. Dział Advanced Materials promował technologię SEPAREL, umożliwiającą – dzięki zastosowaniu membran wykonanych z włókien kanalikowych – usuwanie rozpuszczonych gazów, powstałych podczas aplikacji atramentów w procesie druku inkjetowego. Jak podaje producent, zapewnia ona bezproblemowe drukowanie, obniżenie ilości odpadów (zarówno w kontekście podłoży, surowców jak i samych atramentów), ponadto skraca czas niezbędny na czyszczenie maszyny oraz pozwala na uzyskanie niższych kosztów związanych z tym etapem. Rozwiązanie to dedykowane jest różnego rodzaju aplikacjom, uwzględniającym drukowanie atramentami wodnymi, solwentowymi oraz UV.
SunJet – globalny brand Sun Chemical i DIC Corporation, dedykowany technologii inkjetowej, zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcia w obszarze rozwiązań do druku inkjetowego, również tych zrealizowanych wspólnie z partnerami OEM, integratorami systemowymi oraz producentami głowic drukujących. Oferta SunJet obejmuje różne sektory rynku i finalne aplikacje, m.in. z obszaru komunikacji graficznej, dekorowania, tekstyliów, zastosowań przemysłowych oraz opakowań.
 
Na stoisku znalazły się też liczne rozwiązania Sun Chemical do sitodruku konwencjonalnego i UV, jak też farby tampondrukowe, dedykowane zastosowaniom zarówno przemysłowym jak i graficznym w wielu branżach: motoryzacyjnej, lotniczej, elektroniki drukowanej, opakowań i displejów, z uwzględnieniem różnych podłoży: od papieru na tworzywach sztucznych i szkle skończywszy. 
 
- Dziękujemy wszystkim, którzy dotarli do Amsterdamu i odwiedzili nasze stoisko. Mamy nadzieję, że każdy z naszych gości znalazł tu coś dla siebie. Wszystkich zainteresowanych ofertą Sun Chemical dla druku wielkoformatowego zapraszamy do kontaktu z polskim oddziałem i z naszymi autoryzowanymi dystrybutorami, działającymi na obszarze całego kraju – podsumowuje Krzysztof Ostrowski. 

Kategoria: