Czy znane od lat pudła z kartonu to także „opakowania przyszłości”?

Artykuł zewnętrzny
19/05/2020
pudła kartonowe
W branży opakowań nie ma chyba materiału bardziej ekologicznego niż tektura. Pozyskiwana przede wszystkim z surowców odnawialnych, nie traci na jakości podczas kolejnych procesów recyklingu, a nieprzetworzona, ulega łatwej i bezpiecznej degradacji. W dodatku opakowania kartonowe są niezwykle uniwersalne – z czego zatem wynika ich fenomen? I czy znane od dziesięcioleci pudełka kartonowe mają szansę stać się „opakowaniem XXI wieku”?

Towary i cenne dobra zabezpieczano przed uszkodzeniem od setek lat. Opakowania w dzisiejszym rozumieniu pojawiły się jednak powszechnie w dobie dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej, która wraz z rozwojem handlu różnorodnymi  towarami niejako wymusiła poszukiwanie nowych rozwiązań, zapewniających ich bezpieczny transport i optymalne przechowywanie. Od czasów powojennych ubiegłego wieku opakowania zaczęły powoli rozwijać też swoją rolę marketingową, a ich producenci – prześcigać się w pomysłowości dotyczącej nie tylko technologii produkcji, ale też funkcjonalności oraz walorów estetycznych. Dotyczy to również opakowań tekturowych, których pierwsze zastosowanie sięga początku XX wieku, gdy bracia Kellog zapakowali w pudełko z kartonu swoje kultowe płatki śniadaniowe. 

Uniwersalne opakowania kartonowe: funkcjonalne i estetyczne

W obecnych czasach w opakowania tekturowe możemy zapakować praktycznie wszystko – rozwój technologii w tym obszarze sprawił, że wybór kształtów, konstrukcji, rozmiarów oraz nadruków jest ogromny i spełnia oczekiwania każdej branży. W transporcie leków czy żywności kluczową rolę odgrywa dodatkowo naturalność surowca, gdyż według badań naukowych np. owoce i warzywa transportowane i przechowywane w opakowaniach kartonowych zachowują świeżość co najmniej trzy dni dłużej niż te, które umieszczono w pojemnikach z plastiku.

Opakowania kartonowe dostępne w ofercie doświadczonych producentów spełniają wszelkie wymogi ekologicznych pudełek uniwersalnych – są lekkie, niedrogie w produkcji, wytrzymałe i funkcjonalne. W zależności od przeznaczenia, opakowania tekturowe poza funkcją praktyczną powinny też spełniać wymogi estetyczne i marketingowe. Kluczowy jest zatem wybór doświadczonego dostawcy opakowań, w którego ofercie znajdziemy całą gamę sprawdzonych rozwiązań, a w razie potrzeby także produkty wykonywane na zamówienie oraz profesjonalne, obiektywne doradztwo.  

Do transportu i przechowywania

Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem transportowym są pudełka klapowe – o klasycznym kształcie i zróżnicowanych rozmiarach: od małych po wielkogabarytowe. Nie wymagają one specjalnego projektowania, w przeciwieństwie do pudełek fasonowych, które mogą mieć dowolny kształt i rozmiar, w zależności od zawartości, którą mają chronić. Starannie zaprojektowane przez doświadczonych specjalistów, charakteryzują się szeroką gamą fasonów: z dnem automatycznym lub pełnym, z przepinką lub bez – w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań.

Opakowania wysyłkowe niezbędne dla e-commerce

Pudełka wysyłkowe to linia produktów dedykowana branży e-commerce. Zaprojektowane zostały jako komfortowe rozwiązanie zarówno dla sprzedawcy wysyłającego produkt, jak i dla jego klienta. Pudełka do wysyłki wyposażone są w pasek klejowy z wiecznie żywym klejem, co gwarantuje błyskawiczne zamknięcie bez potrzeby stosowania dodatkowych taśm. Co ważne, pasek zabezpieczający klej jest delikatnie szerszy niż sama warstwa spoiwa, gwarantując błyskawiczne zamykanie, a tasiemka zrywająca pozwala na otworzenie paczki w kilka sekund, bez konieczności używania nożyczek – a tym samym bez ryzyka uszkodzenia zawartości.

W branży e-commerce zasadniczą rolę odgrywa estetyka opakowania, a nierzadko także jego obrandowanie. Kartony z nadrukiem stwarzają niezmierzone możliwości: od napisów informujących o zawartości, przez dane firmy, po przyciągające wzrok logotypy czy kolorowe wzory. W takiej funkcji sprawdzą się np. pudełka kaszerowane,  na których znajduje się wysokiej jakości nadruk wykonany technologią offsetu, profesjonalnie przyklejany na tekturę. Inna opcja to pudełka tekturowe z nadrukiem flexograficznym, który wykonuje się bezpośrednio na kartonie. 

Opakowania kartonowe to bez wątpienia rozwiązanie nie tylko proekologiczne, ale przede wszystkim ponadczasowe, dające szeroki wachlarz możliwości zarówno producentom, jak i klientom. Tektura przetrwała królowanie plastiku, a obecnie przeżywa swój renesans – biorąc pod uwagę wszystkie jej zalety, pudła tekturowe stosowane od lat można też śmiało określić mianem opakowań przyszłości.