Zrównoważony rozwój i wysoka wydajność - Bioplants osiąga imponujące rezultaty z pomocą Markem-Imaje

04/04/2024
Drukarki atramentowe Markem-Imaje: sekret podwojenia produkcji i zmniejszenia odpadów w Bioplants

Jak pogodzić wzrost produkcji ze Zrównoważonym Rozwojem? Zobacz, jak czołowy francuski  producent ziół organicznych wprowadził zmiany, które przyniosły oczekiwane, a nawet większe rezultaty.

Wyzwanie

Podwojenie produkcji przy jednoczesnym postępie w zakresie Zrównoważonego Rozwoju - takie wyzwanie postawił sobie czołowy francuski producent ziół organicznych, firma Bioplants.

W 2021 r. firma uruchomiła najnowocześniejszą szklarnię o powierzchni 15000 m2, wyposażoną w klimatyzację, ekrany grzewcze i szkło rozproszone. Po inwestycji w infrastrukturę nadeszła pora na wdrożenie bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań i znakowania produktów.

Za cel założyła sobie stosowanie wyłącznie materiałów opakowaniowych nadających się do recyklingu, co przy bardzo wilgotnym środowisku pracy stanowiło duże wyzwanie. Kolejnym zadaniem było wybranie takiej technologii znakowania, która byłaby bardziej zrównoważona, wydajniejsza i bardziej elastyczna niż dotychczasowe ręczne naklejanie etykiet.

- Aby zachować spójność z naszym wzorowym środowiskowo zakładem produkcyjnym w Ponts-de-Cé, dodaliśmy do specyfikacji projektowej wymaganie, aby rozwiązanie do znakowania naszych eko-opakowań było również przyjazne dla środowiska - mówi Xavier Bossard, Manager Projektów Operacyjnych, Cyfrowych i Logistycznych w Bioplants.  

Producent zamierzał rozpocząć drukowanie bezpośrednio na kartonach, aby działać w sposób bardziej zrównoważony. Wymagał zapewnienia minimalnej przepustowości na poziomie obsługi 700 pudełek na godzinę i technologii odpornej na wilgotne środowisko panujące w zakładzie produkcyjnym, jak i zapobiegającej migracji atramentu przez kartonowe opakowania.

Rozwiązanie

Markem-Imaje, globalny producent rozwiązań do znakowania i kodowania, zaoferował drukarki atramentowe drukujące w wysokiej rozdzielczości – model 5800 pracujący w technologii kropli na żądanie, wykorzystujący opatentowane atramenty termotopliwe Touch Dry®, które nie zawierają rozpuszczalników, są bezpieczne w użyciu i mniej szkodliwe dla środowiska niż inne tusze. Atramenty ułatwiają również personalizację druku na końcowym etapie, drukując zmienny tekst i grafikę „w locie”. Urządzenia LCIJ zostały wdrożone w połączeniu z pakietem Packaging Intelligence programu CoLOS®, integrowanym z linią produkcyjną i systemami ERP, aby digitalizować, automatyzować i weryfikować produkcję. Oprogramowanie zapewnia również wgląd w dane i raporty dla optymalizacji produktywności i innych kluczowych wskaźników KPI, jak zrównoważony rozwój. Połączone rozwiązanie zapewniło wysoką jakość znakowania z automatyczną weryfikacją czytelności kodu przy prędkości produkcji 15 kartonów na minutę.

drukarka etykiet markem imaje

- Rozwiązanie Markem-Imaje zaproponowane firmie Bioplants było interesujące, ponieważ mogliśmy wybrać potrzebne nam kryteria: przedtem używaliśmy etykieciarki, więc do każdego produktu potrzebowaliśmy materiału eksploatacyjnego w postaci dedykowanej etykiety. Dzisiaj używamy tuszu termotopliwego do bezpośrednich nadruków na kartonach, co pozwala na dodanie informacji niezbędnych do monitorowania produktów, czego wcześniej nie mieliśmy - powiedział  Xavier Bossard.

Wyeliminowanie ręcznego etykietowania zwiększyło prędkość produkcji, a zmiana technologii na bezpośrednie nadruki uczyniła ją bardziej zrównoważoną.  Dodatkowo jest to rozwiązanie, które doskonale radzi sobie w wilgotnym środowisku zakładu Bioplants, co gwarantuje jakość znakowania na kartonie kraftowym podlegającym recyklingowi. - Chcieliśmy mieć system, który będzie bardziej wydajny i ekologicznie odpowiedzialny - dodał Bossard. 

drukarka etykiet markem imaje

Teraz, dzięki łatwej integracji z CoLOS®, komunikaty w drukarce zmieniane są automatycznie, co pozwala na przechowywanie mniejszej ilości wstępnie zadrukowanych opakowań z tektury falistej i zapewnia możliwość drukowania tylko wtedy, gdy jest to wymagane. Oznacza to mniej odpadów i usuwania zanieczyszczonych materiałów eksploatacyjnych, jednocześnie poprawę wskaźników KPI dotyczących zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zwiększeniu czasu gotowości do pracy.

Korzyści z wdrożonego rozwiązania 

  • Wydajność druku przewyższająca potrzebę podwojenia produkcji zdefiniowaną przez Bioplants
  • Zautomatyzowane i bardziej przyjazne środowisku operacje znakowania, eliminujące wiele materiałów eksploatacyjnych oraz ograniczające czas przetwarzania i odpady
  • Brak wstępnie zadrukowanych kartonów, zmniejszenie zapasów i odpadów
  • Firma zyskuje możliwość śledzenia produktów i ich autentyfikacji

Urządzenia Markem-Imaje serii 5800 i 5940 G to drukarki wysokiej rozdzielczości pracujące na tusz termotopliwy Touch Dry®. Ta opatentowana technologia pozwala na wprowadzenie kodowania opakowań zbiorczych – kartonów, pudełek, zgrzewek, a także zgrzewek foliowych - zgodnego ze Zrównoważonym Rozwojem, bardziej przyjaznego środowisku. Dodatkowo, dzięki znakowaniu „w locie” na ostatnim etapie pakowania, umożliwia personalizację kartonów i szybką odpowiedź na specyficzne zapotrzebowanie klienta.

Opisane drukarki będą prezentowane na stoisku, firmy Coleman International podczas targów Warsaw Pack w dniach 23-25 kwietnia br. Serdecznie zapraszamy – hala H, stoisko F1.14.

coleman international - markem imaje

 

 

 

 

 

Coleman International Sp. z o.o.
Warszawa, ul. Glebowa 10
T: +48 725 004 005
https://www.coleman.pl/

Obserwuj nasz profil na LinkedIn >>

Kategoria: