Koniec Ery Opakowań Plastikowych. Znamy konkretne terminy

12/03/2024
Koniec Ery Opakowań Plastikowych. Znamy konkretne terminy

2024 rok to kolejny, duży krok w EKOlogicznej walce o naszą planetę. W obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia plastikiem na całym świecie, coraz większa liczba osób, firm i rządów zwraca uwagę na alternatywy dla tradycyjnych opakowań. Jednym z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są opakowania kartonowe, zwłaszcza te wykonane z tektury litej. Ostatnie zmiany legislacyjne, takie jak nowa dyrektywa o jednorazowych produktach z tworzyw sztucznych (SUP) oraz opłaty za używanie plastików, sprzyjają rosnącej akceptacji dla tych innowacyjnych rozwiązań.

Jedną z ważnych postanowień ostatnich miesięcy jest tzw. opłata konsumencka obowiązująca m.in. prowadzących jednostki handlu detalicznego, hurtowego lub gastronomicznego, którzy wykorzystują  produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do pakowania żywności lub napojów dla swoich klientów (* 0,20 zł/szt. netto - do każdego wydanego kubka plastikowego, *0,25 zł/szt. netto - do każdego wydanego, plastikowego opakowania na żywność).

opłata konsumencka

Kolejne już postanowienia Parlamentu Europejskiego z marca 2024 r. jasno wskazują konkretne daty. Zgodnie z nimi, niektóre jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, takie jak opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, opakowania na żywność i napoje napełniane i spożywane w kawiarniach i restauracjach, pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier), miniaturowe opakowania na produkty toaletowe i folia termokurczliwa na walizki na lotniskach, zostaną zakazane od 1 stycznia 2030 r.

W odpowiedzi na te wyzwania, opakowania kartonowe, szczególnie te wykonane z tektury m.in. litej, stają się coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem. Tektura lita, dzięki swojej wytrzymałości i elastyczności, może z powodzeniem zastąpić tradycyjne opakowania plastikowe.

opakowania z tektury litej

- Jako producent możemy zapewnić wiele opcji takich właśnie kartonowych alternatyw. Dobieramy surowce, optymalnie do zapotrzebowania, zadrukowujemy zgodnie  z brandem klienta i oczywiście uszlachetniamy, zgodnie z projektem i wymaganiami klienta. Dodatkowo mamy możliwość pakowania przestrzennego opakowań „ na gotowo”. Wykorzystujemy do tego specjalną metodę formowania na maszynach typu CE firmy Heiber + Schroder, światowego  lidera z siedzibą w Niemczech - mówi Barbara Sordyl, Marketing Manager w Granpak.

opakowania kartonoweOpakowania kartonowe stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych plastikowych opakowań. Ich biodegradowalność, niski wpływ na środowisko, elastyczność projektowania i rosnąca akceptacja społeczna czynią je idealnym rozwiązaniem w walce ze zanieczyszczeniem plastikiem. 

- Opakowania wykonane z tektury już niebawem staną się nie tylko alternatywą lecz wymogiem, więc zachęcamy producentów, aby już teraz dobierali rozwiązania dla swoich produktów - dodaje Barbara Sordyl. - Jeśli poszukują Państwo konsultacji w tej dziedzinie, zapraszamy do współpracy zarówno w nowych jak i bieżących projektach. Dostarczymy opakowania przestrzenne, które już funkcjonują u klientów oraz zupełnie nowe, opracowane wg indywidualnych wytycznych i potrzeb, dostosowane do specyfiki i rodzaju sprzedawanych produktów.

Kontakt:

drukarnia@granpak.pl

+48 33 875 30 29