Lekkie opakowania prezentowe z tektury na fali mikro

28/11/2023
Lekkie opakowania prezentowe z tektury na fali mikro

Metsä Board, należąca do Metsä Group, zaprojektowała lżejsze opakowanie prezentowe, którego wytrzymałość zbliżona jest do tej, która jest spotykana w rozwiązaniach stosowanych obecnie w pudełkach typu rigid box na produkty premium, takie jak kosmetyki. Za pomocą nowego projektu, wykonanego z tektury z fali mikro, firma pragnie zaprezentować nowe rozwiązanie dla opakowań na prezenty, w którym jest mniejsze zużycie materiału, a tym samym ślad węglowy jest niższy niż u tradycyjnych opakowań typu rigid box z tektury litej.

Cel – lepsze parametry

Zespół w Centrum Doskonałości Metsä Board w Äänekoski w Finlandii rozpoczął pracę nad nową alternatywą kilka lat temu.

- Chcieliśmy zapewnić to samo doświadczenie poprzez przebudowę pudełka, które byłoby mocne i sztywne, ale lżejsze i miało mniejszy wpływ na środowisko – wyjaśnia Ilkka Harju, dyrektor ds. usług opakowaniowych w Metsä Board.

Najlepszym do tego rozwiązaniem okazała się fala mikro, której fala ma znacznie mniejszy rozmiar i niższą wysokość niż tradycyjne tektury faliste. Opakowanie składa się z oddzielnej podstawy i pokrywy, które są wykonane z tektury na fali mikro. Jako liner na wierzchnią warstwę można zastosować niepowlekany lub powlekany biały kraftliner. Spośród nich ten ostatni zapewnia opakowaniu najlepsze właściwości drukowania.

Dobre dostosowanie do linii produkcyjnych 

Rozwiązanie opakowaniowe zostało zaprojektowane w taki sposób, aby od początku do końca zachować pełną wydajność produkcji i aby mogło być zastosowane do masowej produkcji na obecnych liniach produkcyjnych, bez konieczności gruntownego zmieniania sprzętu. Według Harju, nowe rozwiązanie dla opakowań prezentowych jest idealnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku kosmetyków, czekolady, napojów i innych produktów premium. 

- Kosmetyki są prawdopodobnie głównym polem zastosowań, ale materiał ten można bardzo łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb, aby stworzyć unikalne rozwiązania opakowaniowe – mówi Harju.

Połowa ciężaru, połowa węgla

Nowe, rozwiązanie z niską gramaturą zużywa również znacznie mniej materiału. Zespół ds. zrównoważonego rozwoju Metsä Board porównał nowe rozwiązanie z wykorzystaniem tektury z fali mikro z rozwiązaniami stosowanymi przy pudełkach rigid box z tektury litej z makulatury i odkrył, że opakowanie wykonane według koncepcji z falami mikro jest do 50% lżejsze.

- Dzięki swojej lekkości nowe rozwiązanie opakowaniowe może pomóc naszym klientom w osiągnięciu ich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla – dodaje Harju. 

Obliczono również ślad węglowy „od kołyski do bramy” w przypadku zastosowania nowego rozwiązania – który uwzględnia wszystkie etapy łańcucha wartości od wydobycia surowców do opuszczenia zakładu przez produkt z tektury – i stwierdzono, że jest on o 59 procent niższy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.*

- A to jeszcze nie wszystko - zauważa Harju. - Z uwagi na to, że w tym rozwiązaniu dla opakowań nie stosuje się szkodliwych klejów ani innych laminatów z tworzyw sztucznych, recykling jest znacznie bardziej efektywny.

* Przy ocenie wpływu na środowisko swoich tektur, Metsä Board przestrzega zasad odnośnie kategorii wpływu procesów przetwarzania papieru i tektury, które są oparte na normie ISO 14040/14044 – Ocena cyklu życia. W celu przeprowadzenia porównań wykorzystano zewnętrzne zbiory danych firmy Sphera. Te zbiory danych są reprezentatywne dla typowych produktów obecnych na rynkach UE. Porównanie nie obejmuje procesów związanych z przetwarzaniem tektury. Przy ocenianiu zastosowano metodologię oceny wpływu na zmiany klimatu – EF3.0 Climate Change – Total.

Fot.: Metsä Board