Serwach zwiększa potencjał w obszarze zadrukowywania tektury falistej z maszyną fleksograficzną Chroma High Tech

27/07/2023
Serwach zwiększa potencjał w obszarze zadrukowywania tektury falistej z maszyną fleksograficzną Chroma High Tech
Rodzinna firma Serwach z Goleniowa zakontraktowała w ostatnim czasie nową, 5-kolorową maszynę fleksograficzną Chroma High Tech marki Koenig & Bauer Celmacch. Wyposażona w pięć zespołów drukujących i liczne opcje automatyzujące pracę, zostanie tu dostarczona w 4. kwartale br. znacząco – co podkreśla Piotr Serwach, właściciel przedsiębiorstwa – zwiększając potencjał wytwórczy firmy w obszarze opakowań z tektury falistej. Będzie zarazem kolejnym rozwiązaniem Koenig & Bauer, jakie rozpocznie pracę w tej dynamicznie rozwijającej się drukarni opakowaniowej. Maszyna stanowi istotny element realizowanego przez Serwach długoletniego planu inwestycyjnego, uwzględniającego systematyczne zwiększanie powierzchni produkcyjnej i stopniową modernizację parku sprzętowego.

Niemal 30 lat doświadczeń na rynku opakowań

Historia firmy Serwach sięga 1996 roku. Jej założycielem był Stanisław Serwach – ojciec Piotra, obecnego właściciela i prezesa zarządu. Od początku specjalizuje się ona w produkcji - drukowaniu i przetwórstwie - różnego typu opakowań, przede wszystkim z tektury falistej. Jak szacuje Piotr Serwach,  te ostatnie stanowią ok. 90% oferowanego przez firmę asortymentu.

- Pierwsza maszyna fleksograficzna, umożliwiająca drukowanie w pięciu kolorach, pojawiła się u nas już w 2006 roku – mówi. – Wraz z upływem czasu nasz potencjał był systematycznie zwiększany o kolejne maszyny do drukowania i przetwarzania zarówno opakowań z tektury falistej, jak i litej oraz opakowań kartonowych z nadrukiem, które stanowią uzupełnienie naszej oferty.

Firma Serwach obsługuje klientów z różnych segmentów rynkowych, m.in. z branż spożywczej, chemicznej, kosmetycznej i motoryzacyjnej. Obecnie ok. 30% jej produkcji trafia na eksport, głównie do krajów z Europy. Z roku na rok generuje dynamiczne wzrosty – tylko w latach 2020-2022 jej roczne przychody ze sprzedaży opakowań zwiększyły się o ok. 30%. 
Piotr Serwach przewiduje, że udział eksportu będzie zwiększany, także dzięki realizowanym obecnie inwestycjom. Rozłożony na 10 lat plan rozwojowy zakłada dalszą rozbudowę powierzchni produkcyjnej (obecnie realizowanej w halach o łącznym metrażu wynoszącym ponad 30 tys. m2) oraz inwestycje w nowoczesne rozwiązania sprzętowe, zwiększające potencjał wytwórczy, wydajność i elastyczność produkcji. Jak zapewnia właściciel firmy maszyna Chroma High Tech jest tu jednym z kluczowych elementów.

- Jej dostawa i montaż przewidziane są na jesień br., więc już wkrótce znacząco zwiększymy nasz potencjał produkcyjny w zakresie opakowań z tektury falistej, na które popyt – pomimo zawirowań rynkowych i problemów z dostępnością surowca – nie maleje. Nowa maszyna zastąpi docelowo dwa starsze rozwiązania, więc już ten fakt w bardzo obrazowy sposób pokazuje jej wydajność i elastyczność – mówi Piotr Serwach.

 5-kolorowa maszyna fleksograficzną Chroma High Tech marki Koenig & Bauer Celmacch

 

Jedna maszyna w miejsce dwóch

Piotr Serwach podkreśla, że inwestycja w nową maszynę Koenig & Bauer Celmacch nie tylko zwiększy moce wytwórcze kierowanej przez niego firmy, ale też wpisuje się w szereg realizowanych tu działań, których celem jest automatyzacja procesów.

- Bardzo nam się podoba idea Przemysłu 4.0 i konsekwentnie wdrażamy zbieżne z nią elementy także w naszej fabryce. Po wybudowaniu nowej hali i zaadaptowaniu kolejnego, istniejącego już budynku udało nam się zgromadzić wszystkie procesy wytwórcze w ramach jednego, zintegrowanego zakładu produkcyjnego – mówi. – Pracujemy w oparciu o światowe normy ISO, FSC i BRC, niezwykle poważne traktując wynikające w nich wytyczne. Z myślą o podnoszeniu automatyzacji procesów w 2021 roku uruchomiliśmy zaawansowany system automatyzacji i paletyzacji. Rok wcześniej wdrożyliśmy system ERP, a niedawno zakończyliśmy też projekt AGV, uwzględniający logistykę i transport materiałów oraz gotowych opakowań. Nowa maszyna, wyposażona w odpowiednie rozwiązania software’owe znakomicie wpisuje się w ten trend – bez problemu też zostanie ona „wpięta” w cały system produkcyjny.

Chroma High Tech w wariancie zakontraktowanym przez Serwach posiada pięć zespołów drukujących w technice fleksograficznej, obsługuje arkusze o maksymalnym formacie 2100 x 1300 mm, pracuje z prędkością do 10 tys. ark./h. Jej wyposażenie uwzględnia m.in. system oczyszczania arkuszy, kontrolę lepkości farby, zautomatyzowany system wymiany wałków rastrowych i automatyczną kontrolę pasowania. 

- Oceniamy, że pod względem potencjału wytwórczego i możliwości technologicznych Chroma High Tech docelowo zastąpi dwie obecnie wykorzystywane przez nas maszyny fleksograficzne – mówi Piotr Serwach. – Co więcej, zakładamy, że umożliwi rozszerzenie naszego portfolio produktowego, pozwalając z jednej strony jeszcze lepiej obsłużyć dotychczasowych klientów, jak też pozyskać nowych, także spoza Polski. Jest przy tym niezwykle elastycznym rozwiązaniem, umożliwiającym produkcję różnego rodzaju opakowań z tektury falistej, np. z jednej strony krytych dużymi aplami, z drugiej – uwzględniających elementy wymagające jakości foto. Właściciele marek stale poszukują nowych rozwiązań opakowaniowych z myślą o zwiększeniu atrakcyjności swoich produktów, a przy tym – sposobów na ich bardziej wydajną i proekologiczną produkcję. Staramy się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, m.in. za sprawą inwestycji w najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak maszyna Chroma Ultra Tech. 

 

Dlaczego Koenig & Bauer Celmacch?

Maszyna Chroma High Tech to kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, jakie trafi do firmy Serwach. Z myślą o drukowaniu w technice offsetowej jakiś czas temu zakupiona została m.in. pełnoformatowa maszyna offsetowa z serii Rapida.

- Dzięki temu mogliśmy poznać możliwości i jakość zapewnianą przez autoryzowany, lokalny serwis Koenig & Bauer – mówi Piotr Serwach. – To niezwykle ważny element w kontekście współpracy z każdym dostawcą i czynnik, jaki w dużym stopniu braliśmy pod uwagę podejmując finalne decyzje. Drugim, równie istotnym była geograficzna bliskość zakładu produkcyjnego Koenig & Bauer Celmacch, który zlokalizowany jest w Europie. W kontekście zawirowań w łańcuchu dostaw, ale też szalejącej inflacji, szybki dostęp do części zamiennych czy zapewniana przez producenta szybka reakcja serwisu są niezwykle cennym i ważnym argumentem. Trzecim elementem – kluczowym w kontekście podejmowania finalnej decyzji – jest zaawansowanie technologiczne maszyny. Mieliśmy okazję obejrzeć ją w pracy u innych użytkowników i efekty były bardzo przekonujące. Poskutkowało to zakupem maszyny Chroma High Tech w bardzo rozbudowanym wariancie, wyposażonej w wiele systemów automatyzujących jej pracę. Każdy z nich był przez nas bardzo uważnie przeanalizowany w trakcie procesu decyzyjnego, gdyż w kontekście wysokonakładowej produkcji, jaką realizujemy, redukcja arkuszy testowych nawet o 0,5-0,6% - na tyle ją obecnie szacujemy – oznacza wymierne oszczędności w skali całego roku, zarówno jeżeli chodzi o zużycie materiałów, jak i energii.

- To prawdziwa przyjemność pracować z takim partnerem, jakim jest firma Serwach – dodaje Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu Koenig & Bauer (CEE). – Z uwagą śledzimy jej dynamiczny rozwój, który nabrał tempa zwłaszcza w ostatnich, niełatwych dla nas wszystkich latach. Rynek tektury falistej, pomimo zakłóceń w jej dostawach, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, nadal jawi się jako jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów szeroko rozumianej branży poligraficzno-opakowaniowej. M.in. za sprawą rozwoju w obszarze e-handlu, ale też globalnej tendencji do wdrażania bardziej zrównoważonych, proekologicznych surowców. Tektura, bazująca na włóknach drzewnych, jest tu zatem na wygranej pozycji, a wraz z nią – drukarnie bazujące na niej w swojej produkcji. Specjalizacja, jaką przyjęła firma Serwach już wiele lat temu, okazała się zatem strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że nasza maszyna w znaczącym stopniu przyczyni się do jej dalszego, dynamicznego rozwoju.

Fot.: Koenig & Bauer (CEE)