Znakowanie produktów i identyfikacja towarów etykietami samoprzylepnymi

Artykuł zewnętrzny
30/04/2021
etykiety

Najczęściej używaną metodą do oznaczania towarów i innych, podobnych procesów są od wielu lat etykiety samoprzylepne. Nic dziwnego, ich największymi zaletami dającymi przewagę nad innymi narzędziami są przede wszystkim: prosty sposób aplikacji oraz możliwość przymocowania ich niemalże do każdej powierzchni. Są trwałymi i komfortowymi nośnikami informacji, gotowe do umieszczenia właściwie w dowolnym miejscu. Etykiety samoprzylepne najczęściej potocznie określa się jako "naklejki" lub "nalepki". Ze względu na ich wszechstronność sprawdzą się zarówno w we własnym domu, jak i w produkcji, handlu czy logistyce.

Rodzaje i produkcja etykiet samoprzylepnych

Obecnie na rynku produkuje się je w dwóch postaciach: jedno- i wielowarstwowej. Te drugie nich natomiast podzielić na trzy rodzaje: etykiety typu "peel-off" - tworzone na grubszym papierze, otwierane i kilkuwarstwowe naklejki, które dzięki możliwości dodatkowego wykorzystania dwóch stron etykiety sprawiają, że ilość zawartych na niej informacji może być większa, etykiety booklet - w formie książeczki z zalaminowaną górą (najczęściej używane m.in. w branży kosmetycznej i farmaceutycznej) oraz etykiety typu "sandwich" - przybierające postać silikonowej naklejki.

Etykiety samoprzylepne wykonywane są z różnych rodzajów surowców i materiałów, jednak tym najpowszechniej stosowanym jest papier. Może on oczywiście przybrać różną postać - o gładkiej lub chropowatej fakturze, być biały bądź kolorowy, jego powłoka może być matowa, ale i błyszcząca... Opcji jest wiele. Alternatywą dla papieru najczęściej jest m.in laminat i folia aluminiowa. To, jaki rodzaj surowca do stworzenia wierzchniej warstwy etykiet samoprzylepnych zostanie ostatecznie wybrany ma wpływ przede wszystkim łatwość drukowania na nim oraz podatność na zerwanie. Kluczowa jest tutaj więc współpraca powłoki użytkowej z zastosowanym klejem i podłożem z silikonu, która pozwala na łatwą aplikację nalepki. Specjaliści zwracają także uwagę na dobre przyleganie farby.

etykiety samoprzylepne

Zastosowanie odpowiednich surowców, funkcje, jakie powinna spełniać etykieta samoprzylepna oraz metod jej druku zależy przede wszystkim od sposobu i branży, w której będzie wykorzystywana. Przykładowo w sektorze spożywczym nalepki najczęściej drukuje się metodą fleksograficzną, która bazuje na szybkoschnących tuszach. Z kolei w branży automotive wybiera się etykiety powstające z surowców o wysokiej odporności na różne substancje, wysokie temperatury oraz ścieranie.

EtyFol - specjalista w zakresie etykiet samoprzylepnych

Przy zakupie etykiet samoprzylepnych czy zlecaniu ich produkcji warto postawić na sprawdzoną markę, która ma doświadczenie w tym zakresie i cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Właściwy wybór stanowi w tym przypadku przedsiębiorstwo EtyFol wchodzące w skład IBCS Poland. W kwestii sposobów znakowania produktów czy doboru etykiet nie mają sobie równych. Specjaliści EtyFol cechują się wieloletnim doświadczeniem, które jest gwarantem wysokiej jakości ich pracy oraz samej produkcji. Ich priorytetem jest jakość i estetyka oferowanych produktów przy jednoczesnej zgodności z potrzebami klienta, przepisami czy międzynarodowymi standardami logistycznymi. Firma od lat wspiera także przedsiębiorstwa w kwestii optymalizacji procesów logistycznych w zakresie łańcucha dostaw.