Stora Enso i Sulapac wprowadzają na rynek biodegradowalne słomki

11/12/2019
słomki biodegradowalne

Stora Enso i Sulapac wprowadzają na rynek słomki wykonane z materiałów odnawialnych i ulegających biodegradacji. Słomki mają dużą użyteczność i spełniają podobne funkcje jak tradycyjne słomki z tworzyw sztucznych. Nowe słomki są dostępne dla marek i konsumentów poszukujących bardziej ekologicznych rozwiązań.

Pierwsi klienci to m.in. salony Finnair w Helsinkach, które zastępują słomki plastikowe i papierowe, platforma dostaw żywności Wolt, firma produkująca napoje alkoholowe Altia, Hotel St. George i kawiarnia wegańska Kippo. Pierwsi klienci reprezentują różne sektory biznesu, ale mają jeden wspólny interes: być w czołówce w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dla konsumentów końcowych słomki będą dostępne w styczniu za pośrednictwem serwisu Biofutura.com, sklepu internetowego specjalizującego się w kompostowalnych zastawach stołowych i opakowaniach oraz internetowego sprzedawcy detalicznego Verkkokauppa.com.

- Istnieje oczywiście duży popyt na nasz produkt, który zarówno spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju, jak i charakteryzuje się doskonałą użytecznością. Podobnie jak wszystkie materiały Sulapac, słomki są w 100% wolne od mikroplastików. Zostały zaprojektowane tak, aby naśladować naturę; jeśli słomka przypadkowo trafi do oceanu, zachowuje się jak liść brzozy i nie szkodzi ekosystemowi - mówi Suvi Haimi, dyrektor generalny Sulapac.

Słomki są oparte na zgłoszonej do opatentowania przez Sulapac innowacji materiałowej. Głównymi komponentami są materiały odnawialne, takie jak drewno i spoiwa roślinne. Sulapac definiuje materiał jako wolny od mikroplastików, co oznacza, że jest on w pełni biodegradowalny w różnych środowiskach. Słomka jest zgodna z istniejącymi systemami gospodarki odpadami i jest przeznaczona do recyklingu w drodze kompostowania przemysłowego.

- Miliardy plastikowych słomek są produkowane i wykorzystywane każdego tygodnia, tworząc szkodliwe odpady, które często trafiają do morza. Ten odnawialny i biodegradowalny materiał może zastąpić materiały oparte na paliwach kopalnych i pomóc w zwalczaniu odpadów plastikowych. Nasza współpraca z firmą Sulapac pozwala nam odkrywać nowe rodzaje innowacyjnych i skalowalnych materiałów oraz poszerzyć naszą ofertę rozwiązań odnawialnych - mówi Marcus Dehlin, dyrektor ds. sojuszy biznesowych, Stora Enso.

W pierwszej fazie, słomki będą dostępne w Europie, a następnie zostaną wprowadzone na rynek światowy. Słomki są produkowane przy użyciu maszyn pierwotnie zaprojektowanych do produkcji słomek z tworzyw sztucznych.