Jak wyeliminować pustą przestrzeń w opakowaniach?

03/01/2019
pusta przestrzeń w opakowaniach

Raport DS Smith ujawnia, jaka ilość pustej przestrzeni jest wysyłana na cały świat z powodu niezoptymalizowanego pakowania.

Jak wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez producenta opakowań, firmę DS Smith, ponad jedna trzecia (34%) największych światowych sprzedawców detalicznych przyznaje, że dostarcza produkty na całym świecie w opakowaniach co najmniej dwukrotnie większych niż znajdujący się w nich produkt.

Raport zatytułowany The Empty Space Economy zwraca uwagę na znaczące dla środowiska naturalnego skutki wysyłania pustej przestrzeni podając, że każdego roku do atmosfery trafia co najmniej 122 mln ton niepotrzebnego CO2, co odpowiada w przybliżeniu rocznej emisji CO2 w Belgii, Pakistanie lub Argentynie.

Pomimo możliwości znacznego obniżenia kosztów wysyłki i poziomu emisji CO2, ograniczenie pustej przestrzeni w opakowaniach nie jest kwestią priorytetową dla kierownictwa wyższego szczebla. Zaledwie 36% firm przeprowadziło audyt pustej przestrzeni w opakowaniach swoich produktów, a tylko jedna trzecia (34%) rozważyła przejście na bardziej zoptymalizowanerozwiązania opakowaniowe.

- Eliminacja „pustej przestrzeni” przełoży się na liczone w miliardach funtów oszczędności kosztów wysyłki, które na ten moment ponosi konsument. Coraz bardziej świadomomym klientom sklepów internetowych samo dostarczanie towaru na czas i w nieuszkodzonym stanie już nie wystarcza. Nadmierna ilość materiałów opakowaniowych i pusta przestrzeń w dostarczonym opakowaniu wywołuje frustrację konsumentów i budzi w nich negatywne skojarzenia z mark - zauważa Alessandro Fulvi, dyrektor ds. marketingu opakowań w DS Smith. - Podobnie jak w przypadku wszystkich kwestii związanych z cyklem dostaw, kluczem do sukcesu jest holistyczne podejście do problemu. Należy położyć większy nacisk na optymalizację opakowania produktu najpierw na etapie produkcji, a następnie na poziomie obsługi logistycznej. Firmy mają dostęp do nowych i innowacyjnych rozwiązań, takich jak technologia „Made2Fit" firmy DS Smith. Jest to zautomatyzowany system pakowania, który pozwala wyeliminować pustą przestrzeń w opakowaniu i znacznie ograniczyć ruch produktu, który w przeciwnym razie może prowadzić do uszkodzenia zawartości.

Pełną wersję raportu można pobrać ze strony: https://www.strategic-packaging.com/download-whitepaper-the-empty-space-economy