Proekologiczne opakowania na bazie pianki Stora Enso Papira chronią dzieła sztuki wykonane ze szkła

11/04/2024
Proekologiczne opakowania na bazie pianki Stora Enso Papira chronią dzieła sztuki wykonane ze szkła
Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego przewożenia prac na pokazy i do klientów z całego świata.
 
Baiba od dłuższego czasu poszukiwała rozwiązania opakowaniowego, które zabezpieczałoby jej prace bez kompromisu względem estetyki oraz ekologii. Takim okazała się pianka Papira – niskogramaturowy materiał oferujący – jak podkreśla Stora Enso – odpowiednie  parametry antywstrząsowe, pozwalające zabezpieczać wrażliwe przedmioty, takie jak dzieła sztuki wykonane ze szkła. Tym samym jej prace mogą być obecnie dostarczane w opakowaniach, które cechuje proekologiczność, wygoda w użytkowaniu i estetyczny wygląd.
 

Bazująca na biosurowcach, dedykowana markowym produktom

Biorąc pod uwagę potrzeby, jakie zgłosiła Baiba, do dedykowanego jej pracom rozwiązania opakowaniowego wykorzystane zostały pianka celulozowa Papira oraz proekologiczna opaska papierowa FibreStrap. Tym samym powstała koncepcja opakowania bazującego na biosurowcach, odzyskiwalnego i biodegradowalnego – wytworzonego z materiałów pochodzących ze zrównoważonych upraw leśnych. Wszystko zaś, jak podkreśla Stora Enso, przy zachowaniu spójności z brandem Baiba Glass.

- Baiba tworzy unikalne dzieła sztuki, których opakowanie powinno odzwierciedlać ich naturę. Każda z jej prac niesie ze sobą indywidualny przekaz i zamysł, więc było prawdziwym wyzwaniem odzwierciedlić piękno i intencje, jakie towarzyszyły artystce, zarówno w samym opakowaniu, jak też w kontekście doświadczeń użytkownika przy jego otwieraniu – mówi Paula Martirez, Business Development Manager Stora Enso.

Firma podkreśla, że za sprawą pianki Papira prace Baiba Glass mogą w bezpieczny i proekologiczny sposób docierać na wystawy organizowane na całym świecie, jak też do klientów z różnych zakątków globu. Z opakowania wyeliminowano folię bąbelkową i wykonane z plastiku zapięcia, a także duże ilości materiału do owijania, zapewniając w efekcie – jak podkreśla Stora Enso – bezpieczny transport wrażliwych dzieł sztuki, wykonanych ze szkła.

- Moim marzeniem było zrównoważone opakowanie, chroniące znajdujące się wewnątrz prace. Powstałe rozwiązanie to ogromny krok naprzód i jestem niezwykle szczęśliwa z owoców tej współpracy oraz z faktu, że zaprezentowano mi ten materiał – mówi Baiba.
 

Współpraca w zgodzie z polityką zrównoważonego rozwoju

Stora Enso hołduje zasadzie, że każda rzecz, wytwarzana obecnie z materiałów kopalnych, może zostać zastąpiona surowcem drzewnym. W tym kontekście podjęcie przez nią współpracy z FibreStrap było naturalnym krokiem. Produkowane przez tę drugą firmę papierowe opaski bazują na drewnie pozyskiwanym ze skandynawskich lasów, co – jak podają obaj partnerzy – umożliwia redukcję śladu węglowego i zużycie wody o 80%. FibreStrap podkreśla, że oferowany przez nią produkt jest wytrzymały, odzyskiwalny i biodegradowalny.

- Łączy nas wspólny cel i jesteśmy tak samo przekonani do wprowadzania niezbędnych innowacji, wychodzących naprzeciw obecnym i przyszłym wyzwaniom różnych branż. Tworzone wspólnie materiały są z jednej strony ekscytujące, z drugiej oferują potencjał pozwalający na zrewolucjonizowanie branży opakowaniowej poprzez wyeliminowanie jej zależności od plastiku. Poza aspektami środowiskowymi, obie nasze firmy łączy kreatywne podejście do kwestii projektowania i tworzenia całych rozwiązań opakowaniowych – dodaje Paula Martirez.
 
Stora Enso podkreśla, że także w kontekście procesu produkcyjnego, bazująca na drewnie pianka Papira jest wytwarzana w warunkach, które mają w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko naturalne.
Obecnie – jak podaje firma – projekt Papira przechodzi z fazy pilotażowej do produkcji na skalę przemysłową, co oznacza, że pojawi się w komercyjnej sprzedaży rynkowej w ciągu kilku lat. W międzyczasie Stora Enso wykorzystuje ten materiał w wybranych projektach, realizowanych z konkretnymi firmami (jak w przypadku FibreStrap), co ma umożliwić jego przetestowanie, pozyskanie dodatkowej wiedzy o zastosowaniach i przygotowanie do szerszej implementacji.

Fot.: Stora Enso