Jednorazowe opakowania papierowe bardziej przyjazne dla środowiska

21/01/2021
Jednorazowe opakowania papierowe

Opakowania jednorazowe na bazie papieru mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż opakowania wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych - dowodzą najnowsze badania.

Nowe badanie dotyczące oceny cyklu życia produktów (Life Cycle Assessment, LCA), przeprowadzone przez firmę konsultingową Ramboll (niezależnego duńskiego konsultanta Komisji Europejskiej i certyfikowaną przez TUV) dla Europejskiego Zrzeszenia Opakowań Papierowych (European Paper Packaging Alliance, EPPA), pokazuje znaczące korzyści dla środowiska naturalnego wynikające ze stosowania produktów jednorazowego użytku w porównaniu z systemami ponownego użycia, szczególnie w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz zużycia wody słodkiej.

W badaniu wykorzystano aktualne dane pochodzące z przemysłu papierniczego, opakowaniowego i gastronomicznego, aby porównać efektywność środowiskową w ciągu roku typowych jednorazowych i wielokrotnego użytku pojemników na żywność i napoje używanych w restauracjach szybkiej obsługi.

LCA porównuje wpływ na środowisko naturalne jednorazowych opakowań papierowych do żywności i napojów ze śladem po naczyniach wielokrotnego użytku z wyprodukowanych z tworzyw sztucznych w restauracjach szybkiej obsługi w całej Europie. Badanie uwzględnia kompleksowe wykorzystanie 24 różnych pojemników na żywność i napoje w restauracjach szybkiej obsługi, a mianowicie kubki na napoje, salaterki, pokrywki, talerzyki, sztućce, torebki na produkty smażone.

Jednorazowe opakowania papierowe do żywności i napojów przyjazne środowisku

Zgodnie ze scenariuszem odniesienia system wielokrotnego użytku oparty na polipropylenie jest odpowiedzialny za generowanie ponad 2,5 razy więcej emisji CO2 i zużycie 3,6 razy więcej wody słodkiej niż system jednorazowego użytku oparty na papierze. Raport ujawnia również, że ​​zastawa stołowa wielokrotnego użytku generuje o 132% więcej drobnych cząstek stałych, zwiększa zubożenie kopalin o 238% i zakwaszenie ziemi o 72%.

- Głównym problemem związanym z produktami wielokrotnego użytku jest energia i woda, które zużywają podczas mycia i suszenia, aby zapewnić ich higienę i bezpieczeństwo do ponownego użycia przez klientów, co potwierdza również zastosowanie najbardziej wydajnych technologii zmywania. Oznacza to, że jednorazowe użycie jest lepsze dla klimatu i nie pogłębia problemu niedoboru wody, który jest obecnie rosnącym problemem w wielu krajach europejskich - powiedział Antonio D’Amato, prezes EPPA.

Hans van Schaik, dyrektor zarządzający EPPA, dodaje:
- Badania Ramboll pokazują, że faworyzowanie zestawów wielokrotnego użytku w restauracjach szybkiej obsługi doprowadziłoby do znacznego szkodliwego wpływu na zmianę klimatu, zużycie słodkiej wody, zubożenie kopalin, tworzenie się drobnych cząstek stałych i zakwaszenie ziemi w Europie w porównaniu do jednorazowych zastaw stołowych.

Zrównoważone surowce i neutralność węglowa do 2050 roku

100% istniejących jednorazowych zastaw stołowych wyprodukowanych przez członków EPPA i używanych w Europie pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Papier i tektura to najczęściej poddawany recyklingowi materiał opakowaniowy w Europie, z udziałem około 86% (Eurostat 2017).

Sztandarowa polityka Komisji Europejskiej dotycząca Zielonego Ładu ma na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. i nalega na przeprowadzenie ocen cyklu życia produktów wykazujących ich efektywność środowiskową przed przyjęciem preferowanego kierunku, w czasie, gdy kluczowe prawodawstwo dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych zostało już omówione (wytyczne SUPD mają zostać opublikowane w najbliższych tygodniach).

- Patrząc na różne materiały i łańcuchy wartości, zrównoważony rozwój wymaga kompleksowego i otwartego podejścia. Politycy i liderzy branży muszą podejmować decyzje na podstawie naukowych spostrzeżeń, a nie przekonań i założeń. Na początku może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale badanie Ramboll wyraźnie pokazuje, że niektóre zrównoważone produkty jednorazowego użytku wykonane z papieru są rzeczywiście lepsze dla środowiska niż plastikowe wielokrotnego użytku. Mamy nadzieję, że to badanie pomoże Komisji Europejskiej w 2021 roku przygotowaniu opartych na faktach regulacji, a konkretnie spodziewanej inicjatywy na rzecz zrównoważonych produktów - skomentował Ignazio Capuano, prezes Cepi (Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego) i dyrektor generalny firmy Burgo Group Spa.

- Wiemy, że zmiana klimatu jest największym wyzwaniem naszych czasów i że wszyscy mamy obowiązek skutecznie minimalizować nasz wpływ na klimat, począwszy od dzisiaj. Niedobór wody to kwestia o rosnącym znaczeniu na świecie, wraz z głęboką dekarbonizacją mającą na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. europejski przemysł papierniczy ma do odegrania wyjątkową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, oferując natychmiastowe i przystępne rozwiązania. Już dziś istnieje 4,5 miliona ton jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych, które można zastąpić papierowymi zamiennikami, co przełoży się na natychmiastowy pozytywny wpływ na klimat - dodał dyrektor generalny Cepi, Jori Ringman.

Unia Europejska powinna pomóc w tworzeniu nowych rynków dla bioproduktów, takich jak opakowania z papieru i tektury, oraz zapewnić stałą dostawę surowców pozyskiwanych w sposób zrównoważony, takich jak wysokiej jakości papier do recyklingu i włókna pierwotne do wprowadzenia na rynek produktów na bazie papieru nadających się do recyklingu.

Opakowania na bazie włókien naturalnych są już najczęściej zbieranym i poddawanym recyklingowi materiałem opakowaniowym w Europie. A przemysł chce osiągnąć jeszcze lepsze wyniki dzięki koalicji 4evergreen, sojuszowi ponad 50 firm reprezentujących cały łańcuch wartości opakowań opartych na włóknach. Sojusz pracuje nad zwiększeniem wskaźników recyklingu opakowań z włókien do 90% do 2030 roku.

Raport można pobrać tutaj >>

Źródło: EPPA / Cepi