Lakierówka Print Flood 200 w drukarni Cyfrowa Foto

09/10/2019
Lakierówka Print Flood 200 w drukarni Cyfrowa Foto

Drukarnia Cyfrowa Foto powiększyła swój park maszynowy o automatyczną maszynę do lakierowania UV Print Flood 200, którą dostarczyła firrma Akonda.

Cyfrowa Foto z siedzibą w Zaczerniu to jedna z największych drukarni w Europie, działająca na styku trzech obszarów - poligrafii, fotografii oraz introligatorstwa. W celu optymalizacji procesów i wykonywaniu swoich produktów w jak najlepszej jakości drukarnia Cyfrowa Foto szukała alternatywy bardziej ekologicznej i tańszej w eksploatacji niż foliowanie. Oczywistym wyborem wydawał się lakier UV. Firma zdecydowała się na rozwiązanie w postaci automatycznej lakierówki Print Flood 200 zaproponowanej przez firmę Akonda. Instalacja miała miejsce w maju br.

Print Flood 200 to maszyna z unikalną technologią, która pozwala na realizację lakierowania z efektami zbliżonymi do foliowania, zarówno pod kątem równomierności powłoki jak i połysku. Zdjęcia można porównać z tradycyjną odbitką fotograficzną, a dostarczony przez Akondę moduł odwracania arkusza podniósł dodatkowo efektywność lakierówki. Po polakierowaniu jednej (pierwszej) strony można wyjechać paletą ze stackera, podjechać do podajnika i jeszcze raz polakierować arkusz, tym razem z drugiej strony, bez konieczności obracania stosu. Maszynę można jeszcze rozbudować dostawiając drugą lakierówkę i otrzymując tym samym system lakierowania dwustronnego w jednym przebiegu.

- Podnieśliśmy nie tylko jakość wykonywanych prac, ale też komfort samej pracy. Korzyści wynikające z optymalizacji i usprawnienia całego procesu przekładają się bezpośrednio na kwestie ekonomiczne. Nie można w tym wszystkim pominąć faktu, iż foliowanie jest dużo droższe a ja właśnie uzyskuję efekt podobny do foliowania, o niespotykanej jakości - mówi Piotr Leszczyński, właściciel drukarni Cyfrowa Foto.

Lakierówka Print Flood 200 posiada mechanizm zapobiegający niepożądanemu przenoszeniu się lakieru na drugą stronę wydruku, a rolki wyłączają się automatycznie, gdy nie ma arkusza lub gdy nie są używane. Zapobiega to niszczeniu wałków i stratom arkuszy, wgnieceniom czy płaskim plamom i na wałku i na wydruku. Specjalny system obniża lepkość lakieru UV, gwarantując tym samym, że jest on nakładany gładko i bardziej spójnie na całym arkuszu. Nie bez znaczenia jest też zmienna prędkość pompowania, aby to równomierne nakładanie powłoki na arkusz zapewnić.

Jednak to, na czym koncentruje się i dystrybutor i Klient, to nie tylko możliwość lakierowania dwustronnego, ale też bardzo szybki czas realizacji zleceń. Jest to niezmiernie ważne przy tego typu produkcjach a wysoki poziom szybkości i wydajności gwarantuje zadowolenie Klienta. Co również ważne dla operatorów, w trakcie obsługi maszyny nie trzeba dotykać rolek, ani włączać i wyłączać zaworów, dzięki czemu czyszczenie maszyny może odbywać się bez zbędnych zabrudzeń. Dodatkowo narzędzie do samodzielnej diagnostyki pomaga operatorom samodzielnie rozwiązywać problemy z maszyną. Warto dodać, że lakierówka Print Flood 200 działa z wydrukami HP Indigo i jest praktycznie w pełni zautomatyzowana.

Główne parametry lakierówki Print Flood 200:

  • maksymalny format do 530x750,
  • prędkość do 34m/min.,
  • podajnik niskiego lub wysokiego stosu,
  • stół spływowy lub stacker na wykładaniu,
  • modułowa budowa z możliwością dołożenia podajnika, odbiornika i odwracacza,
  • innowacyjna funkcja duplex,
  • unikalna technologia zacisku wałków pozwala na realizację wysokiej jakości lakierowania.