MM Kwidzyn ograniczy strategiczne inwestycje, ale zwiększy udział energii odnawialnej

21/11/2023
MM Kwidzyn ograniczy strategiczne inwestycje, ale zwiększy udział energii odnawialnej

W związku z brakiem konkurencyjności cen drewna w Lasach Państwowych posiadających monopol w Polsce oraz niskim zapotrzebowaniem na papier i tekturę, firma MM Kwidzyn zdecydowała znacząco ograniczyć zakres planowanego wieloletniego projektu inwestycyjnego związanego z transformacją energetyczną, dalszą integracją produkcji celulozy oraz asortymentem produktów, który był ogłoszony pod koniec kwietnia 2023 r. MM Kwidzyn skoncentruje się na inwestycjach mających na celu dalsze zwiększanie udziału odnawialnej energii w swojej działalności, będącego już na wysokim poziomie 69%.

Ponadto, firma rozpoczęła proces konsultacji ze Związkami Zawodowymi oraz Radą Pracowników na temat potencjalnego zamknięcia małej maszyny produkującej papier pakowy typu kraft (MP3) oraz reorganizacji, która może obejmować zwolnienia grupowe około 110 osób.

 - Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna informacja. Zobowiązujemy się do przeanalizowania wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą zminimalizować wpływ potencjalnych zmian na naszych pracowników. Naszym nadrzędnym celem jest znalezienie najbardziej odpowiednich rozwiązań, aby przeorganizować działalność fabryki i zabezpieczyć jej długoterminową konkurencyjność oraz stabilność dla naszych pracowników, partnerów biznesowych oraz lokalnej społeczności - skomentował Thomas Knapp, Prezes Zarządu MM Kwidzyn.

MM Kwidzyn będzie kontynuowała bez zmian produkcję celulozy oraz tektury powlekanej. W zakresie produkcji papieru, maszyny papiernicze MP1 i MP2 będą nadal produkowały do 360 tysięcy ton rocznie niepowlekanego papieru białego (UFP) oraz do 40-80 tysięcy ton rocznie papieru pakowego typu kraft marki »IPACK Strong Pro«. W związku ze wstrzymaniem przebudowy jednej z maszyn papierniczych, MM Kwidzyn nie będzie produkowało papieru workowego typu Sack Kraft.  

MM Kwidzyn jest wiodącym w Polsce producentem tektury powlekanej, papieru oraz celulozy. Od połowy 2021 zakład jest własnością austriackiej Grupy MM i wchodzi w skład sześciu europejskich zakładów produkcyjnych w MM Board & Paper. Fabryka produkuje tekturę powlekaną z włókien pierwotnych, niepowlekany papier biurowy (UFP), papier pakowy typu kraft oraz celulozę. Firma w znaczącej mierze sprzedaje na rynki krajowe oraz eksportuje produkty głównie w Unii Europejskiej.

Kategoria: