Mondi zainwestuje w Solcu 16 mln EUR w produkcję ultrawysokobarierowych opakowań na bazie papieru

18/07/2023
Mondi zainwestuje w Solcu 16 mln EUR w produkcję ultrawysokobarierowych opakowań na bazie papieru
Mondi, światowy lider w dziedzinie opakowań i papieru, inwestuje 16 milionów euro w nową technologię do produkcji nowej gamy opakowań o nazwie FunctionalBarrier Paper Ultimate. To rozwiązanie na bazie papieru o ultrawysokiej barierowości odpowiada na rosnące zapotrzebowanie klientów na zrównoważone opakowania, które przyczyniają się do gospodarki o obiegu zamkniętym.
 
Nowy produkt rozszerza istniejące portfolio papierów FunctionalBarrier Paper firmy Mondi, zapewniając wysokobarierowe opakowania papierowe do produktów spożywczych, takich jak suszona żywność i mleko w proszku, a także do zastosowań w branży chemii gospodarczej i higieny osobistej. Produkty te wymagają opakowań, które zapewniają ochronę przed parą wodną i tlenem oraz długi okres przydatności do spożycia. Obecne standardy branżowe pozwalające osiągnąć ten poziom ochrony barierowej to nienadające się do recyklingu rozwiązania wykonane z tworzywa sztucznego lub pokryte aluminium. Seria FunctionalBarrier Paper Ultimate firmy Mondi została zaprojektowana tak, aby nadawała się do recyklingu w strumieniach odpadów papierowych w całej Europie, zapewniając jednocześnie niezbędną ochronę produktu.
 
Wstępne testy serii FunctionalBarrier Paper Ultimate wykazały pozytywne wyniki zarówno dla klientów, jak i konsumentów końcowych, wskazując, że rozwiązanie papierowe jest powszechnie akceptowane i preferowane w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami na bazie aluminium i tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.
 
Inwestycja w zakładzie w Solcu w Polsce umożliwi Mondi produkcję wysokobarierowego papieru funkcjonalnego na dużą skalę przy użyciu najnowszych technologii i wydajnych procesów. Dzięki unikalnemu zintegrowanemu łańcuchowi wartości Mondi może zaoferować kompletne rozwiązanie we własnym zakresie: od produkcji i powlekania po drukowanie i przetwarzanie na końcowy produkt opakowaniowy. Zapewni to klientom wydajne rozwiązanie dla ich potrzeb w zakresie opakowań.
 
- Jako globalny lider w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, od pewnego czasu koncentrujemy się na wyzwaniach związanych z barierą aluminiową. Wiedzieliśmy, że dzięki badaniom, rozwojowi i inwestycjom w nowe technologie znajdziemy skuteczny zamiennik, który zapewni niezbędną ochronę produktów spożywczych naszych klientów. FunctionalBarrier Paper Ultimate pomaga naszym obecnym i nowym klientom produkującym żywność przejść na bardziej zrównoważone rozwiązanie opakowaniowe, a tym samym przyczynić się do realizacji ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to namacalny przykład naszego zobowiązania Mondi Action Plan 2030 (MAP2030) do uczynienia wszystkich naszych rozwiązań opakowaniowych wielokrotnego użytku, nadającymi się do recyklingu i kompostowania - mówi Dirk Gabriel, COO Consumer Flexibles, Mondi.
 
Produkcja na skalę przemysłową serii FunctionalBarrier Paper Ultimate ma zostać uruchomiona w pierwszym kwartale 2024 roku.

Źródło: Mondi