Nacisk na autentyczność zmienia świat opakowań farmaceutycznych

18/11/2020
opakowania farmaceutyczne

Wraz ze wzrostem konsumpcji wzrasta zainteresowanie opakowaniami farmaceutycznymi, które zapewniają autentyczność. Zarówno firmy farmaceutyczne, jak i konsumenci chcą mieć pewność, że lek jest autentyczny – nie został podrobiony, a zawartość opakowania nie została naruszona. Zabezpieczenia przed nieuprawnionym otwarciem są narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo zapakowanego produktu.

Takie zabezpieczenia wymagają tektury o dobrej jakości, a wysoka jakość materiału opakowaniowego stanowi sama w sobie oznakę autentyczności. Zespół projektantów opakowań Metsä Board opracował dwie próbki prezentujące różne zabezpieczenia przed nieuprawnionym otwarciem przeznaczone dla branży farmaceutycznej.

Znaczenie opakowań zabezpieczających przed nieuprawnionym otwarciem

Oszustwa mogą być próbą sabotażu marki albo sprzedaży taniej podróbki jako markowego produktu. Opakowanie, które jest zabezpieczone w sposób umożliwiający łatwe stwierdzenie jego otwarcia, ostrzega konsumenta o wszelkich możliwych ingerencjach lub zanieczyszczeniu zawartości. Najbardziej oczywistą oznaką otwarcia opakowania jest rozerwana pokrywka.

- Opakowanie zabezpieczone przed nieuprawnionym otwarciem ma plombę lub element konstrukcyjny, które ulegają uszkodzeniu w przypadku otwarcia opakowania. Nie jest możliwa zamiana jego zawartości bez pozostawienia wyraźnie dostrzegalnych śladów – powiedział Iiro Numminen, Structural Packaging Designer, Metsä Board.

Nowe próbki przedstawiają zabezpieczenia przed nieuprawnionym otwarciem

W celu zademonstrowania różnych zabezpieczeń, zespół projektantów Metsä Board przygotował dwie próbki wykonane z tektury litej MetsäBoard Pro FBB Bright. Te dwie próbki są zabezpieczone w różny sposób. Pierwsza z nich ma konstrukcję, która jest zaprojektowana tak, aby ulegała uszkodzeniu przy otwarciu produktu. Jest wyposażona w klamerkę blokującą, która rozpada się i tym samym ujawnia użycie produktu lub manipulację przy opakowaniu.

Druga próbka wykorzystuje hologramową etykietę zabezpieczającą wykonaną przez fińską firmę Starcke Oy, której zastosowanie gwarantuje, że opakowanie nie zostało otwarte do czasu dotarcia do konsumenta. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, hologramowa etykieta zabezpieczająca jest oddzielnym elementem, który jest umieszczany na opakowaniu. Hologramu ochronnego nie można podrobić, co sprawia, że jest on niezwykle skutecznym zabezpieczeniem.

Jako profesjonalista w dziedzinie projektowania opakowań, Numminen jest zawsze podekscytowany, gdy spotyka nowe pomysły w zakresie projektowania opakowań zabezpieczających przed naruszeniem ich zawartości.

- Czasami można wyczuć, że jakość opakowania nie jest właściwa. Na przykład, opakowaniu brakuje wytrzymałości typowej dla włókien pierwotnych lub nadruk nie jest wyraźny. Oznacza to, że opakowanie mogło zostać zastąpione podróbką – powiedział Numminen.

Fot. Metsä Board