Papier skuteczną alternatywą dla EPS w zakresie pakowania produktów w łańcuchu chłodniczym

08/11/2021
Papier skuteczną alternatywą dla EPS w zakresie pakowania produktów w łańcuchu chłodniczym
Podczas pandemii nastąpił gwałtowny rozwój handlu elektronicznego, w tym zakupów przez Internet produktów spożywczych, które wymagają ochrony termicznej podczas procesu wysyłki. W większości przypadków produkty są dostarczane w ciągu 24 godzin i tradycyjnie wiele z tych produktów było wysyłanych przy użyciu pudełek z polistyrenu ekspandowanego (EPS) i innych niezrównoważonych tradycyjnych rozwiązań łańcucha chłodniczego. Chociaż pudełka te są lekkie i zapewniają dobrą ochronę termiczną, mają jednak wady.
 
Chociaż pudełka EPS i inne rozwiązania termoizolacyjne na bazie tworzyw sztucznych, a nawet rozwiązania na bazie wełny lub bawełny albo wyściółki dżinsowej, z pewnością stanowią skuteczną ochronę termiczną, zajmują one również dużo miejsca, zarówno w magazynie, jak i w procesie wysyłki produktów. Ponadto, ich utylizacja po zakończeniu eksploatacji wiąże się z wieloma problemami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.
 

Czy istnieje realna alternatywa dla rozwiązań opakowaniowych dla łańcucha chłodniczego opartych na tworzywach sztucznych?

 
Odpowiedź jest prosta: Tak, szczególnie dla produktów, które wymagają ochrony termicznej przez 24 godziny, a nawet do 48 godzin. Ranpak opracował unikalne, przyjazne dla środowiska rozwiązanie na bazie papieru do pakowania w łańcuchu chłodniczym: WrapPak® Protector. Stosowanie wkładów termicznych wyprodukowanych w 100% z papieru zamiast surowców ropopochodnych ma wiele korzyści dla środowiska:
 
  • 100% papieru. Wkłady WrapPak są w 100% papierowe - nie zawiera żadnych tworzyw sztucznych.
  • 100% odnawialności. Wkłady termiczne produkowane są z surowców z certyfikatem FSC®, pochodzących z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i posiadających certyfikat kontroli pochodzenia produktu (chain of custody).
  • W 100% nadają się do recyklingu. Nie ma żadnych przeszkód, aby wprowadzić je do strumienia recyklingu.
  • 100% biodegradowalny. Ponieważ WrapPak nie zawiera tworzyw sztucznych ani innych dodatków ropopochodnych, jest w 100% biodegradowalny, jeśli wyląduje na wysypisku śmieci.
WrapPak Protector oferuje również znaczące korzyści logistyczne. Obejmują one:
Znacznie zmniejszone wymagania dotyczące magazynowania materiałów opakowaniowych. Jedna paleta papieru WrapPak pakuje tyle samo produktów, co 24 palety kartonów EPS do łańcucha chłodniczego!
Faliste podkładki papierowe stosowane do ochrony termicznej są produkowane na żądanie, dzięki czemu wymagana przestrzeń magazynowa jest ograniczona do minimum, co zmniejsza koszty transportu i zmniejsza ryzyko wyczerpania się materiału opakowaniowego w okresie wzmożonej pracy.
 

Jak to działa?

 
Ranpak dostarcza firmie pakującej urządzenia do przetwarzania WrapPak Protector, które mają kompaktową budowę, wraz z paletami papierowego materiału podkładowego WrapPak Protector. Specjaliści Ranpak oceniają wymagania dotyczące pakowania i ochrony termicznej oraz zalecają najlepsze konfiguracje pakowania dla każdego rodzaju produktu, niezależnie od tego, czy wymaga on trwałej ochrony termicznej w zakresie temperatur: mrożonej, schłodzonej czy otoczenia. Proces pakowania jest prosty:
  1. Wybierz odpowiedni dwu- lub trójścienny karton z tektury falistej.
  2. Użyj konwertera WrapPak Protector, aby przekształcić papier w pofalowane podkładki w odpowiednim rozmiarze, z liczbą wymaganych warstw zależną od temperatury otoczenia, temperatury produktu i czasu trwania wysyłki.
  3. Produkty są wkładane do wyłożonego pudełka z dodanymi elementami chłodzącymi.
  4. Opcjonalnie można zastosować wypełnienie pustych przestrzeni, jeśli w zapakowanym pudełku znajdują się puste miejsca.
  5. Pudełko zamykamy taśmą i jest ono gotowe do wysyłki!

Jak ochrona termiczna wypada w porównaniu z pudełkami EPS?

 
Eksperci przeprowadzili szeroko zakrojone testy, aby określić jak Ranpak WrapPak Protector wypada w porównaniu z EPS boxami pod względem ochrony termicznej i dobra wiadomość jest taka, że WrapPak Protector jest w przybliżeniu równoważny EPS boxom. Badania przeprowadzone przy użyciu zachodnioeuropejskiego profilu testowego (temperatury otoczenia pomiędzy 14-25°C) z dużymi pudełkami o pojemności 45 litrów i 4 opakowaniami chłodzącymi, każde o wadze 300 gramów, wykazały, że produkty zapakowane przy użyciu wkładek WrapPak Protector utrzymały ochronę termiczną dobrze w określonych zakresach temperatur dla tych produktów, z zachowaniem chłodu w granicach czterech godzin w porównaniu z pudełkami EPS. Ponadto, jak wspomniano wcześniej, firmy pakujące odnoszą korzyści z oszczędności kosztów magazynowania i transportu, a także z poprawy zrównoważonego rozwoju.
 
Z badań rynkowych Ranpak wynika, że istnieje znaczący rynek, do którego można dotrzeć w celu zapewnienia ochrony termicznej w zakresie zapewnianym przez wkładki WrapPak Protector, które w większości przypadków mogą całkowicie, bezpiecznie i efektywnie kosztowo zastąpić pudełka EPS dla tych potrzeb wysyłkowych.
 
Ponadto stosowanie opakowań papierowych zamiast plastikowych zapewnia podejście gospodarki cyrkularnej, które wykorzystuje zasoby, a nie je zużywa, ponieważ są one produkowane z zasobów odnawialnych.
 
Przejście z plastiku (pudełka EPS) na papier (Ranpak WrapPak Protector) przynosi znaczące korzyści - środowiskowe, ekonomiczne i bezpieczne. Papier jest w 100% odnawialny, nadaje się do recyklingu i ulega biodegradacji. Odpowiada zapotrzebowaniu na bardziej cyrkularne pakowanie produktów i stanowi wyraźną alternatywę dla konwencjonalnych materiałów opakowaniowych stosowanych w łańcuchu chłodniczym.
 
Autor: Anne de Rouw, Business Development Manager Cold Chain w Ranpak