Pełna mobilizacja w branży opakowań w czasie pandemii koronawirusa

21/04/2020
Marta Jędrzejczak z DS Smith Polska

Rozmawiamy z Martą Jędrzejczak, Marketing & Communications Manager w DS Smith Polska o wyzwaniach w branży opakowaniowej w czasie trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Naukowcy twierdzą, że koronawirus może przetrwać na tekturze do 24 godzin. Czy opakowania z tektury są na pewno bezpieczne?

- Bezpieczeństwo i jakość naszych produktów mają kluczowe znaczenie. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i ocenami przyczyn wybuchu pandemii, nie ma dowodów, które potwierdzałyby potencjalne przenoszenie się koronawirusa przez opakowania z papieru i tektury. Oczywiście nadal uważnie monitorujemy sytuację w tym zakresie.

Jakie wyzwania stawia sobie branża opakowań w obliczu pandemii koronawirusa?

- Głównym wyzwaniem jest pełna mobilizacja i dostarczenie wszystkich zamówień na czas. Zdajemy sobie sprawę z naszej kluczowej roli w łańcuchu dostaw produktów niezbędnych do życia. Dlatego, przy zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy, dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie operacje przebiegały bez zakłóceń. Opakowania, które produkujemy, są niezbędne do dostarczenia produktów do sklepów, czy pod drzwi zamawiających online. Dziękujemy naszym pracownikom za zaangażowanie oraz naszym klientom za zaufanie i świetną współpracę.

- Czy obserwują Państwo problemy z dostępnością surowców (tektury) do produkcji opakowań?

Aktualnie na polskim rynku nie doświadczamy większych problemów. Należy dodać, że DS Smith samodzielnie produkuje tekturę – mamy tekturnice w trzech naszych zakładach. Oczywiście jesteśmy przygotowani na wypadek ograniczenia dostępności niektórych papierów. Możemy szybko reagować, proponując alternatywne wsady.

W związku ze zwiększonym popytem na artykuły żywnościowe i medyczne wzrosło również zapotrzebowanie na opakowania. Czy dostawy są realizowane na bieżąco? Jak wygląda transport w związku z ograniczeniami logistycznymi?

- Nasza firma nie doświadcza obecnie żadnych znaczących zakłóceń w działalności z powodu koronawirusa, ale oczywiście na bieżąco monitorujemy sytuację i w razie potrzeby będziemy informować naszych klientów o zmianach. Dzięki prowadzonym działaniom możemy nadal wspierać naszych klientów, także tych z branż spożywczej i farmaceutycznej, by mogli sprawnie prowadzić swoją działalność biznesową i dostarczać produkty wszędzie tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dobrze przygotowaliśmy się do funkcjonowania w obecnej sytuacji. Tam, gdzie jest to konieczne, wykorzystujemy sieć naszych zakładów i przenosimy realizację zamówień do innych placówek.

Jakie rodzaje opakowań cieszą się teraz największą popularnością wśród Państwa odbiorców?

- Obserwujemy zwiększony popyt w niektórych sektorach, w tym w branżach spożywczej i medycznej, a także w sektorze e-commerce, który równoważy spadek popytu widoczny w innych sektorach.

Jakie środki ochrony i procedury bezpieczeństwa zostały wdrożone w Państwa fabrykach, aby zapobiec przedostaniu się koronawirusa na teren zakładów?

- Bezpieczeństwo naszych pracowników jest naszym priorytetem, dlatego podejmujemy wszelkie działania w celu zapewnienia przestrzegania wytycznych wprowadzonych przez władze na szczeblu regionalnym i krajowym, a także procedur WHO. Wdrożyliśmy plany, które obejmują rygorystyczne procedury bezpieczeństwa we wszystkich naszych zakładach oraz – tam, gdzie tylko jest to możliwe – daliśmy naszym pracownikom możliwość pracy zdalnej.

Niedawno DS Smith wsparł akcję "Czas na pomaganie seniorom 65+", zorganizowaną przez sieć sklepów Biedronka. Na czym polegała ta pomoc?

- Biedronka pomaga łączyć seniorów potrzebujących pomocy w zrobieniu zakupów z osobami, które są gotowe pomagać. Aby to zrobić, można wrzucić swoje zgłoszenie do pudełek-skrzynek ustawionych w widocznym miejscu w sklepach sieci Biedronka. DS Smith wsparł akcję Biedronki, oferując szybką i sprawną realizację zamówienia na produkcję pudełek-skrzynek. Od momentu briefu do wysłania zamówienia do 16 lokalizacji mieliśmy tylko 32 godziny. W tym krótkim czasie nasz zespół opracował projekty konstrukcji i grafik, naniósł korekty, przygotował i zamówił dedykowane wykrojniki i płyty offsetowe, wyprodukował 36 palet opakowań z przejściem przez 5 cykli produkcyjnych. Taka współpraca nie byłaby możliwa bez świetnie zgranego zespołu Strategów Opakowań.

Czy DS Smith pomaga w walce z pandemią także poprzez inne działania?

- We wszystkich fabrykach DS Smith w Polsce ruszyła akcja wspierająca naszych emerytowanych kolegów. Każdy pracownik może się zgłosić, aby pomóc mieszkającym po sąsiedzku seniorom w sprawach życia codziennego. Nasza firma wsparła także finansowo Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który w trybie pilnym chce utworzyć laboratorium, które będzie zajmować się diagnostyką wirusa SARS-CoV-2.

Dziękujemy za rozmowę.