Progroup zbuduje fabrykę papieru w Niemczech

22/05/2018
fabryka papieru Progroup

Po tym, jak w połowie lutego koncern Progroup poinformował o rozpoczęciu aktywnej fazy przygotowań do budowy następnej fabryki papieru, zapadła decyzja o jej lokalizacji. Progroup zbuduje w krótkiej perspektywie nowoczesną fabrykę papieru w Niemczech, zlokalizowaną w Sandersdorf-Brehna koło Bitterfeld (Saksonia-Anhalt). Na dzień dzisiejszy rozpoczęcie budowy jest planowane już w pierwszym kwartale 2019 roku, a według aktualnego harmonogramu projekt zostanie zamknięty w drugim półroczu 2020 roku.

Fabryki Propapier i Prowell należące do Progroup tworzą połączony system, którego celem jest optymalne wyważenie zdolności produkcyjnych obu obszarów biznesowych. Po ogłoszeniu budowy do czterech dalszych fabryk tektury falistej do 2021 roku i decyzji o lokalizacji trzeciej fabryki papieru Progroup przechodzi do fazy intensywnej realizacji okresu strategii Two Twentyfive.

Progroup wybiera Saksonię-Anhalt (Niemcy)

Po intensywnych poszukiwaniach odpowiedniej lokalizacji na terenie Europy maszyna papiernicza PM3 zostanie zbudowana w Sandersdorf-Brehna koło Bitterfeld (Niemcy). Poza niewielką odległością od obu kolejnych fabryk Progroup (PM1 w Burg i PM2 w Eisenhüttenstadt) decydujące znaczenie dla wyboru tego miejsca miały przede wszystkim dobre połączenia komunikacyjne oraz wysokie kompetencje przemysłowe regionu.

Przy łącznej inwestycji 375 mln euro na budowę maszyny papierniczej zależnie od ostatecznej konfiguracji technicznej powstanie około. 140 nowoczesnych bezpośrednich i ok. 350 pośrednich miejsc pracy w regionie. Oprócz budowy fabryki papieru w ramach drugiego etapu kompleksowego projektu jest również planowana budowa własnej elektrowni EBS, która będzie dostarczać w energooszczędny sposób parę i prąd dla nowej maszyny papierniczej.

Linie produkcyjne zostaną zrealizowana na działce budowlanej typu „zielona łąka” o powierzchni ok. 450 000 metrów kwadratowych. Zgodnie z zasadami Power of Innovation Progroup inwestuje w przyjazne i zaawansowane technicznie linie, realizując w ten sposób założenia filozofii Green Hightech.

Nowoczesna maszyna papiernicza do papierów na tekturę falistą

Zgodnie z aktualnym planem rozpoczęcie produkcji jest planowane już na drugie półrocze 2020 roku. Nowa maszyna papiernicza PM3 będzie produkować materiał na falę i testliner w zakresie gramatur od 80 do 150 gr/m². Po fazie rozruchu linia będzie produkować z szerokością produkcyjną 9,20 metra przy wydajności 750 000 ton papieru na tekturę falistą rocznie. Razem z obiema już produkującymi niemieckimi fabrykami papieru PM1 w Burg i PM2 w Eisenhüttenstadt łączna roczna zdolność produkcyjna papierów na tekturę falistą wzrośnie z 1 100 000 ton do ok. 1 850 000 ton.