Prowell, firma należąca do koncernu Progroup AG, konsekwentnie realizuje swoją strategię Two Twentyfive i nadal intensywnie się rozwija, otwierając dwie nowe fabryki tektury falistej. Dzięki temu ten najszybciej rozwijający się producent tektury falistej w Europie zwiększy docelowo swoje moce produkcyjne o dodatkowe 250 000 ton.
W kontekście tektury falistej, od 2018 roku przedsiębiorstwo będzie dysponowało zdolnościami produkcyjnymi wynoszącymi łącznie 1 380 000 ton. Jest to kolejny krok w stronę umacniania wiodącej pozycji na rynku formatów tektury falistej w Europie Środkowej. Powstanie kolejnego parku opakowań stanowi udaną kontynuację partnerskiego modelu sukcesu Prowell Plößberg (Niemcy) i Prowell Trzcinica (Polska) w Drizzona (Włochy), natomiast nowo powstała fabryka tektury falistej to zakład o największej wydajności w całej branży w Wielkiej Brytanii, położony w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowego przedsiębiorstwa w Ellesmere Port.
Planowane na pierwszy kwartał 2018 roku rozpoczęcie produkcji Prowell Drizzona (Włochy) oznacza dla Progroup wejście na największy rynek formatów tektury falistej w Europie i stanowi konsekwentną realizację celu, jakim jest zwiększanie wydajności niezbędnej w ramach strategii Two Twentyfive oraz związany z tym wzrost udziału w rynku.
Nowo utworzona spółka Prowell S.r.l. będzie położona w bliskim sąsiedztwie włoskiego specjalisty w zakresie opakowań – Imbal Carton S.r.l. w Drizzona, zapewniając realizację dostaw bez dodatkowych kosztów logistycznych. Projekt ten stanowi kontynuację wyjątkowo udanego modelu parku opakowań II obejmującego Prowell Plößberg (Niemcy) und Prowell Trzcinica (Polska).
W nowej lokalizacji znajdzie się maszyna do produkcji tektury falistej o szerokości 2,80 m, która będzie wytwarzać 100 000 ton formatów tektury falistej rocznie, przy prędkości roboczej 350 m/min. Planowana produkcja obejmie tekturę jedno- i dwuwarstwową w jakościach B, B NG, C, E i kombinacje. Łącznie w firmie Prowell powstanie ok. 40 specjalistycznych miejsc pracy dla nowych pracowników.
Zakład w Trzcinicy zostanie w pełni włączony w sieć Progroup, co pozwoli na wysoce efektywną i centralnie sterowaną obsługę wszystkich zleceń i przetwarzanie istotnych danych. Zaowocuje to maksymalnymi efektami synergii i integracji zarówno w ramach modelu biznesowego Progroup, jak i w ramach modelu parku opakowań.
Nieco ponad osiem lat temu fabryka formatów tektury falistej, należąca do utworzonej wówczas spółki Prowell Limited w Ellesmere Port niedaleko Liverpoolu, rozpoczęła produkcję z zastosowaniem maszyny do produkcji tektury falistej o szerokości 2,50 m, z pierwszego zakładu Prowell. Obecnie, w ramach koncepcji strategicznej Two Twentyfive, planowana jest modernizacja polegająca na zastąpieniu pierwszej maszyny Prowell nowszą, aby wyjść naprzeciw przemianom zachodzącym na rynku oraz wymaganiom klientów w zakresie bezpieczeństwa dostaw i jakości.
Zaledwie kilka kilometrów od obecnej lokalizacji w trzecim kwartale 2018 powstanie najwydajniejsza i najbardziej produktywna megafabryka formatów tektury falistej w całej branży. Ta inwestycja, która pochłonie ok. 75 mln €, będzie ultranowoczesnym obiektem, wzorcowo spełniającym cel, jakim jest produkcja wykraczająca poza kwestie konkurencyjności i realizowana w oparciu o efektywne procesy. Po fazie rozruchu i optymalizacji obiekt będzie produkował rocznie 235 000 mln ton tektury falistej o szerokości roboczej 3,35 m, wpisując się w ten sposób doskonale w Progroup-Mill-System.
Przemysł 4.0 w Progroup to linie produkcyjne, które w trybie automatycznym pracują optymalnie przy możliwie minimalnym zaangażowaniu personelu. Tekturnica obsługiwana przez trzy osoby stanowi w tym kontekście kolejny logiczny etap rozwoju, którego realizacja zaczęła się wraz z wprowadzeniem koncepcji One-Man-Dry-End w zakładzie Prowell w Plößberg. W nowym zakładzie w Ellesmere Port prowadzi to do szeregu innowacji technicznych i udoskonaleń organizacyjnych. W myśl hasła Progroup Power of Innovation nowa lokalizacja awansuje do absolutnej czołówki w całej branży.
Do najważniejszych innowacji zalicza się Steady Stater o wydajności 350 m/min, rozwój wprowadzonej w parkach opakowań Plößberg i Trzcinica koncepcji One-Man-Dry-End, niezwykle wydajny magazyn wysokoregałowy, automatyczna obsługa palet, ochrona krawędzi i taśmowanie oraz optymalizacja procesu utylizacji odpadów i systemu klejenia.
Ponadto zastosowanie jednostki kogeneracyjnej do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oznacza zaangażowanie w kwestie wydajności energetycznej i ochrony środowiska. Powstałe przy wytwarzaniu energii elektrycznej ciepło odpadowe wykorzystywane jest w procesie absorpcji do generowania zimna lub bezpośrednio do celów grzewczych – zielona technologia made by Progroup.
Koncepcję uzupełnia system izolacji dźwiękowej umożliwiający bardzo niskie obciążenie hałasem oraz jedynie niewielkie wahania temperatury. Idealne warunki przekładają się na przyjemne i bardzo nowoczesne środowisko pracy.