Tekturowy kosz na maseczki higieniczne z nagrodą ScanStar 2021

01/09/2021
Tekturowy kosz na maseczki higieniczne z nagrodą ScanStar 2021
Innowacyjny kosz z tektury falistej na maski higieniczne firmy Metsä Board otrzymał nagrodę ScanStar w skandynawskim konkursie na projekt opakowania zorganizowanym przez Scandinavian Packaging Association.

Kosz na maski, wykonany z lekkiej i wytrzymałej tektury falistej, pomaga w łatwy i bezpieczny sposób zbierać i utylizować zużyte maseczki higieniczne. Firma Metsä Board opracowała tę koncepcję wspólnie z agencją projektującą opakowania Futupack i przetwórcą tektury falistej Capertum.

Jury konkursu skomentowało:

- Proste, ale sprytne rozwiązanie nowego problemu - zaśmiecania przez maski. Kosz wykonany jest z tektury falistej i jest łatwy w montażu nawet bez instrukcji, która została wydrukowana na samym koszu. Pokrywa usztywnia lekkie opakowanie, a przekręcenie pokrywy powoduje zamknięcie opakowania, gdy jest ono pełne. Dobry nadruk wspiera produkt. Pojemnik jest również dostępny dla osób niepełnosprawnych.
 
- Pandemia Covid-19 przyniosła własne wyzwania związane z gospodarką odpadami i wspólnie z firmami Futupack i Capertum chcieliśmy opracować rozwiązanie tego problemu. W naszym projekcie zwróciliśmy szczególną uwagę na lekkość materiału, jego trwałość oraz łatwość użytkowania i wskazówki dla konsumentów - powiedział Ilkka Harju, dyrektor ds. usług opakowaniowych w regionie EMEA i APAC w firmie Metsä Board.
 
Do wyprodukowania kosza na maski został użyty powlekany biały kraftliner MetsäBoard Pro WKL 160 g/m2. Fiński przetwórca tektury falistej Capertum zadrukował tekturę falistą z fałdami typu E metodą sitodruku. Dzięki zastosowaniu tektury z włókien pierwotnych kosz jest mocny, ale lekki, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla.