Włókna formowane Stora Enso PureFiber zastępują plastik w opakowaniach na pióra wycieraczek Bosch Aerotwin

26/09/2023
Włókna formowane Stora Enso PureFiber zastępują plastik w opakowaniach na pióra wycieraczek Bosch Aerotwin
Stworzone przez Stora Enso włókna formowane PureFiber zastąpiły tworzywa sztuczne w opakowaniach na pióra wycieraczek z serii Aerotwin, jakie produkowane są przez firmę Bosch. To, jak podkreśla druga z wymienionych, jej pierwsze opakowanie na tego typu asortyment, wolne od plastiku. Dodaje przy tym, że zapewnia ono ten sam poziom ochrony, ale jest bardziej proekologiczne i zbieżne z realizowaną przez Bosch polityką zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona redukcję dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery w jej działaniach, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom jej klientów. 
 
- Każdy z klientów z nich natychmiast zrozumie, że ma do czynienia z proekologicznym rozwiązaniem. To po prostu widać i czuć, a bardziej spostrzegawcza osoba z pewnością dojrzy logo PAP 21, znajdujące się na tacce opakowaniowej – mówi Oliver Seidensticker, Product Manager w dziale opakowań do wycieraczek firmy Bosch.
 
Tworzywa sztuczne, dotychczas stosowane opakowaniach, zostały w przypadku wycieraczek Aerotwin zastąpione przez włókna formowane PureFiber z oferty Stora Enso. Są one wytwarzane w jej szwedzkich zakładach, z zastosowaniem – jak podkreśla firma – włókien drzewnych, pochodzących ze zrównoważonych upraw leśnych. Dodaje przy tym, że w procesie produkcyjnym w ich przypadku w 100% wykorzystywana jest bioenergia. Zdaniem Stora Enso, włókna formowane nowej generacji pozwalają na tworzenie kształtów dotychczas uzyskiwanych z wykorzystaniem takich materiałów jak konwencjonalny polietylen, PET czy inne rodzaje plastiku.
 
Bosch sprzedaje produkowane przez siebie pióra wycieraczek (tzw. pióra płaskie) w opakowaniach składających się z dwóch części: zewnętrznego pudełka kartonowego i znajdującej się w nim tacki (wsuwki). Ta ostatnia służy do mocowania, ściskania i zabezpieczania piór. Dotychczas przy jej produkcji stosowany był materiał PET typu blister. Zgodnie z określonymi przez firmę celami środowiskowymi, uwzględniającymi znaczące obniżenie całkowitej emisji CO2, jaka pojawia się w jej procesach produkcyjnych, jak też wsłuchując się w oczekiwania i prośby klientów, Bosch zdecydował się na zmiany w tej części opakowania.

Nowa koncepcja opakowania zostanie wprowadzona w zakładach Bosch, zlokalizowanych w Europie. Wyprodukowane w nich i zapakowane pióra do wycieraczek Aerotwin będą oferowane w skali globalnej, co – jak szacuje firma – umożliwi jej wyeliminowanie z rynku ponad 350 ton plastiku rocznie.

Bosch wybrał włókna formowane, gdyż materiał ten może zostać poddany recyklingowi w strumieniach przemysłowych do odpadów papierowych. Cechuje się też niższym śladem węglowym w porównaniu z rozwiązaniami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Bliska współpraca firm Stora Enso i Bosch pozwoliła na stworzenie nowej tacki opakowaniowej, dostosowanej do potrzeb klienta. Tym samym – jak podkreślają obie firmy – na rynku pojawiło się pierwsze opakowanie dedykowane piórom do wycieraczek, będące w 100% wolnym od plastiku.  Sprzedawane w nim wycieraczki Aerotwin będą dostępne zarówno w zestawach jak i pojedynczo. 
Yuija Zhang, Senior Product Manager w Stora Enso podkreśla: „Bosch miał w tym przypadku bardzo wysokie wymagania, ale też był mocno zaangażowany w cały projekt, co zaowocowało rozwiązaniem najlepszym z możliwych do osiągnięcia”.
 

Ten sam poziom ochrony, większa proekologiczność

Efektem wspomnianej współpracy jest tacka opakowaniowa o niemal takim samym kształcie i wadze jak jej poprzedniczka – parametry te były niezbędne w kontekście zautomatyzowanej linii pakującej używanej przez Bosch. Innym kluczowym wymogiem ze strony firmy był poziom ochrony zapewnianej przez tackę, a także jakość jej wykonania. Piórka wycieraczek posiadają bowiem gumową część zewnętrzną, wymagającą specjalnej ochrony. Co więcej, znajdując się w opakowaniu, pozostają one ściśnięte.

- Nasze wewnętrzne testy potwierdziły, że tacka wykonana z włókien formowanych oferuje takie same parametry ochronne i jakościowe, co jej plastikowy odpowiednik. Główna różnica polega na tym, że jest ona znacznie bardziej proekologiczna co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony naszych klientów” – podsumowuje Oliver Seidensticker. 
 
Fot.: Stora Enso