Druk atramentowy coraz bardziej wszechstronny

20/03/2024
Druk atramentowy coraz bardziej wszechstronny

Współczesna technologia umożliwia druk atramentowy na różnych podłożach i kształtach, otwierając nowe możliwości dla firm poligraficznych. Dostępne są rozwiązania do druku na etykietach, opakowaniach, tekstyliach, ceramice, a nawet na trójwymiarowych obiektach. Możliwość dostosowania i integracji drukarek atramentowych pozwalają na spełnienie specyficznych potrzeb klientów. O nowych zastosowaniach oraz przyszłości sektora druku atramentowego pisze Ralf Schlözer, analityk technologii dla przemysłu drukarskiego.

Nasze życie się zmienia, podobnie jak wydruki, które zamawiamy i produkujemy. Technologia atramentowa jest wyjątkowa nie tylko pod względem zakresu zastosowań druku, ale także pod względem gamy urządzeń, od niedrogich rozwiązań dla początkujących po wysokiej klasy linie produkcyjne. Może to wyeliminować ryzyko związane z przejściem do nowych zastosowań drukowania i umożliwia odkrywanie nowych możliwości drukowania.

Na naszej planecie żyje obecnie ponad osiem miliardów ludzi. Możemy podróżować i wymieniać dane i informacje na całym świecie. Zmieniły się nasze nawyki i sposób komunikacji. Nic dziwnego, że druk również się zmienia. Podczas gdy niektóre tradycyjne zastosowania druku zanikają, inne są niezwykle odporne, a nowe obszary zastosowań wciąż się pojawiają.

Firmy poligraficzne dostosowują się do tego trendu i dodają nowe zastosowania druku, ponieważ marki szukają nowych sposobów promocji, wydawcy dystrybucji treści, a konsumenci upiększania swojego życia. Zapotrzebowanie może pochodzić od wszelkiego rodzaju grup klientów, zwłaszcza w przypadku małych nakładów i krótkich czasów realizacji. W dzisiejszych czasach obecność w sieci ułatwia prezentowanie i promowanie nowych produktów, a algorytmy rekomendacji - w przyszłości będzie to sztuczna inteligencja - mają na celu dosprzedaż lub prezentację dodatkowych produktów.

Pozostaje jedno wyzwanie: te nowe aplikacje muszą być najpierw wyprodukowane. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest partnerstwo z innym dostawcą usług druku. W innych przypadkach utrzymanie zdolności produkcyjnych we własnym zakresie ma większy sens, aby być szybkim, elastycznym i zachować więcej procesów dodających wartość. Zwłaszcza sprzęt, który może być używany do różnych zastosowań lub który oferuje niski punkt inwestycyjny, może być pomocny w wykorzystaniu nowych możliwości.

Jako analityk technologii druku wciąż jestem zaskoczony, że w centrum tak wielu możliwości znajduje się druk atramentowy. Technologia atramentowa pomogła zdemokratyzować rynek urządzeń drukujących, ponieważ dostawca może wybierać i łączyć głowice atramentowe, atramenty, suszenie i obsługę podłoża od szerokiej gamy dostawców. W branży działa ponad 20 producentów głowic atramentowych i znacznie większa liczba producentów atramentów do drukarek. Transport podłoża może być realizowany przez wiele firm, a nawet stary sprzęt do drukowania lub wykańczania może być ponownie wykorzystany. Co więcej, technologia druku atramentowego ma nieodłączne zalety: jest to proces prawdziwie bez oddziaływania i można, przynajmniej teoretycznie, drukować na szerokiej gamie podłoży i kształtów.

W związku z tym rozwiązania znacznie się różnią i są adresowane do różnych rynków. Druk etykiet przeżywał w ostatnich latach wielki rozkwit, oferując obecnie ponad 40 modeli atramentowych pras do etykiet. Tektura falista zyskała na popularności w następnej kolejności, oferując obecnie około tuzina pras jednoprzebiegowych. Rozwiązania do druku na składanych kartonach i elastycznych opakowaniach pojawiały się wolniej, ale kilka modeli pras atramentowych weszło ostatnio lub wkrótce wejdzie na te rynki. Druk na metalu, puszkach po napojach lub arkuszach blachy, również się rozwija. We wszystkich segmentach, w pełni rozwinięte produkcyjne urządzenia atramentowe zaczynają rywalizować z wydajnością konwencjonalnych pras, choć cenowo rywalizują również z prasami z wyższej półki.

Istnieją jednak tańsze alternatywy, które umożliwiają drukowanie na etykietach, puszkach lub woreczkach, zaczynając od niskich pięciocyfrowych inwestycji. Drukarki wielkoformatowe z głowicą skanującą mogą być opłacalną alternatywą dla płaskich materiałów opakowaniowych, również zaczynając od podobnych niskich kwot inwestycyjnych. Chociaż wydajność jest niska i często istnieją ograniczenia dotyczące materiałów i jakości, warto zapytać o możliwości rynkowe, które można wykorzystać. Alternatywą dla odkrywania nowych możliwości są prasy atramentowe, które umożliwiają rozgałęzienie na dodatkowe zastosowania, takie jak prasy atramentowe B2 firm Fujifilm, Konica Minolta lub Komori oraz prasy B1 firmy Landa. Dzięki szerokiej gamie możliwych podłoży i gramatur, klienci używają tych pras do różnych zastosowań.

Czasami siła druku atramentowego tkwi w procesach po wykonaniu głównego opakowania lub nadruku komercyjnego. Unikalne efekty można uzyskać poprzez nakładanie warstw przezroczystego atramentu do drukarek atramentowych w celu stworzenia wypukłych, wyczuwalnych w dotyku powierzchni. Duplo, MGI, Scodix i Steinemann oferują rozwiązania do zdobienia arkuszy. Firma Koenig & Bauer Kammann rozszerzyła to rozwiązanie na drukowanie tekstur na kulistych pojemnikach.

Poza drukiem komercyjnym i opakowaniowym istnieje wiele dodatkowych rynków, często pozostających poza radarem branży druku komercyjnego. Wydruki dekoracyjne na podłogach, panelach, ceramice, szkle i wielu innych powierzchniach są wykonywane przy użyciu drukarek atramentowych. Istnieją nawet fabryki tapet, które mogą przekształcić niestandardowe projekty w całkowicie przygotowane rolki tapet. Dekoracja wnętrz przeżyła boom podczas pandemii, a wraz z rozwojem możliwości technicznych coraz więcej powierzchni może i będzie dekorowanych. Również w przypadku tekstyliów i odzieży druk atramentowy cieszy się szybkim wzrostem. Od miękkiego oznakowania, przez tekstylia do wnętrz, po tkaniny modowe lub drukowanie na całych elementach odzieży - możliwości są różnorodne, a rozwiązania istnieją dla wszystkich obszarów zastosowań. Ponownie, niedrogie modele wejściowe oferują niskie ryzyko wejścia na rynek w małych ilościach, podczas gdy wysokiej klasy linie produkcyjne zaspokajają potrzeby produkcji przemysłowej.

Nie wszystkie podłoża są płaskie, ale istnieją rozwiązania atramentowe do drukowania na trójwymiarowych obiektach. Roland DG i Mutoh niedawno zaprezentowały nowe drukarki do drukowania na mniejszych obiektach i towarach. Monster Jet od Azonprinter może nawet drukować na obiektach o wysokości do jednego metra. W przypadku jeszcze większych powierzchni zaproponowano już drukowanie bezpośrednie z wykorzystaniem ramion robotów. Istnieje kilka projektów w tym zakresie, jednak wciąż znajdują się one we wczesnej fazie komercjalizacji.

Możliwości druku atramentowego nie kończą się na płaskiej powierzchni. Druk 3D otwiera drzwi do produkcji addytywnej. Technologia druku atramentowego w druku 3D może korzystać z innowacji opracowanych dla innych rynków i czerpać korzyści ze skali zastosowania głowic, atramentów i elektroniki sterującej. Nawet jeśli produkt końcowy wydrukowany w 3D znacznie różni się od wydrukowanej kartki papieru, firmy drukarskie mogą uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki swojej wiedzy w zakresie obsługi danych, zarządzania kolorami, kontaktów z klientami i logistyki.

Wreszcie, jeśli nie można znaleźć na rynku odpowiedniego rozwiązania dla konkretnych wymagań dotyczących drukowania, integratorzy drukarek atramentowych mogą pomóc w dostosowaniu rozwiązania. Firmy takie jak Bergstein, Cadis, Colordyne czy Neos oferują usługi konsultingowe i inżynieryjne wymagane do montażu niestandardowej drukarki. Alternatywnie, użytkownicy mogą skonfigurować własne rozwiązanie, inwestując w listwę drukującą i elektronikę napędową od dostawców takich jak Domino, Fujifilm, HP, Kodak i innych. Memjet właśnie wprowadził na rynek listwę drukującą Durabolt, nazywaną "mechanizmem drukującym w pudełku". Oczywiście zbudowanie własnej zintegrowanej drukarki jest bardziej skomplikowane niż zwykły zakup listwy drukującej, jednak już dziś działają tysiące rozwiązań drukujących.

Piękno druku atramentowego polega na prostocie procesu, co często skutkuje urządzeniami z niewielką liczbą ruchomych części. W niektórych przypadkach obsługa urządzenia odbywa się za pomocą przycisku, co ułatwia konfigurację i obsługę. Jest to zaleta nie do przecenienia w czasach niedoboru siły roboczej. Oczywiście drukarki wysokiej klasy mogą być skomplikowane i wymagające w obsłudze. Jednak w przypadku drukarek atramentowych zawsze istnieje możliwość rozpoczęcia działalności na niewielką skalę i wypróbowania rynków przy rozsądnym ryzyku i inwestycjach oraz rozwoju w miarę wzrostu popytu.

Wreszcie, technologia nie jest środkiem samym w sobie. Biznesplan lub przynajmniej pomysł na biznes musi pojawić się przed jakąkolwiek inwestycją. Zdecydowanie zalecam jednak wyjście i zbadanie, gdzie pojawiają się przyszłe możliwości rynkowe. Druk jest wykorzystywany w znacznie większej liczbie miejsc niż zwykłe kartki papieru. Kreatywność zapoczątkowała branżę poligraficzną, więc zainspiruj się aplikacjami drukowanymi produkowanymi na targach, drzwiach otwartych, seminariach lub innych wydarzeniach.

Trzeba przyznać, że przy niezliczonych możliwościach otrzymanie ogólnego przeglądu branży jest sporym wyzwaniem. Doskonałą okazją do poznania szerokiej gamy aplikacji w jednym miejscu i uzyskania informacji od znanych i nieznanych dostawców z pierwszej ręki będą targi drupa 2024. Nadszedł czas, aby opuścić strefę komfortu i odkryć hale, w których wcześniej nie byłeś, oraz odwiedzić wydarzenia touchpoint i drupa next age odbywające się równolegle z wystawą.

Autor: Ralf Schlözer, analityk technologii dla przemysłu drukarskiego

Kategoria: