Matrix Pack wraz ze Stora Enso rozszerza ofertę produktów bazujących na włóknach formowanych

04/12/2023
Matrix Pack we współpracy ze Stora Enso rozszerza ofertę w obszarze produktów bazujących na włóknach formowanych
Matrix Pack – jeden z czołowych w skali świata dostawców bazujących na włóknach produktów i rozwiązań opakowaniowych do żywności, nawiązał współpracę ze Stora Enso w obszarze oferowanej przez nią usługi Fiber as a Service (FaaS). Jej celem jest przyspieszenie działań Matrix Pack związanych z jeszcze szybszym wprowadzeniem na rynek jej produktów wykorzystujących włókna formowane. Fiber as a Service to usługa Stora Enso, która ma być wsparciem dla producentów i przetwórców opakowań w kontekście rozbudowywania ich portfolio, a także kompleksowego wsparcia działalności: od aspektów edukacyjnych, poprzez odpowiednie narzędzia, receptury, na współpracy z szeroką grupą dostawców skończywszy.
 
Fiber as a Service (FaaS) to rozwiązanie wprowadzone przez Stora Enso z myślą o producentach i przetwórcach opakowań, poszukujących możliwości rozbudowy swojego portfolio o rozwiązania wykorzystujące włókna formowane. Jest to – jak podaje firma – kompleksowa usługa w obszarze formowania – metodą na mokro bądź na sucho – np. wieczek na kubki, talerzyków i miseczek, sztućców i innych produktów. Może być pomocna zarówno przy rozpoczęciu, jak też zwiększaniu produkcji ww. asortymentu, stanowiąc wsparcie od strony dostaw materiałowych, doradztwa czy dostępu do właściwych narzędzi. U jej podstaw leży pomoc dla firm zainteresowanych szerszym wdrożeniem włókien formowanych z uwagi na wymogi prawne i rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty ze strony konsumentów.
 

Matrix Pack: innowacyjne formowanie na mokro i na sucho

Firma Matrix Pack została założona w 2009 roku i od tamtej pory sukcesywnie się rozwija. Obecnie jest znanym – w skali świata – producentem wyrobów opakowaniowych do dań na wynos i jednym z największych na świecie wytwórcą słomek do napojów. Jej działalność bazuje na solidnej platformie technologicznej, wspieranej przez dział badawczo-rozwojowy, zaplecze inżynieryjne i wykwalifikowaną kadrę. To – jak zapewnia firma – pozwala jej sprawnie wprowadzać na rynek produkty bazujące na nowo wdrażanych technologiach.

W ślad za decyzją o inwestycji w technologie formowania włókien na mokro i na sucho, Matrix Pack jako pierwszy duży producent rozpoczął stosowanie usługi FaaS. Dziewięć miesięcy po nawiązaniu współpracy ze Stora Enso, w firmie pracują cztery linie wytwarzające – w technologii formowania na mokro – wieczka do kubków. Ich odbiorcami są punkty gastronomiczne i restauracje, specjalizujące się w daniach na wynos oraz sieci kawiarniane. W ciągu kolejnych sześciu miesięcy Matrix Pack planuje rozbudowę swoich mocy wytwórczych o kolejne 15 linii produkcyjnych, wykorzystujących włókna formowane w technologii na mokro. Uruchomiona zostanie również pierwsza w tej firmie linia wytwarzająca – na skalę komercyjną – produkty na bazie włókien formowanych na sucho. W ślad za nią zainstalowanych zostanie sześć kolejnych linii tego rodzaju.

- Mając za sobą wiele lat doświadczeń w tym biznesie, wiemy jak wytwarzać światowej klasy produkty, bazujące na włóknach formowanych. Posiadamy wszechstronną wiedzę i dysponujemy siecią obejmującą cały przemysł, więc byliśmy przygotowani, by we właściwy sposób pomóc firmie Matrix Pack – mówi Karl Axnäs, odpowiedzialny w Stora Enso za projekt Fiber as a Service
 
Zespół FaaS ściśle współpracował z Matrix Pack przy analizie technicznej dotyczącej właściwego doboru źródła dostępnych włókien formowanych – od masy celulozowej aż po dostawców sprzętu. Jak podkreśla Stora Enso, oferta FaaS uwzględnia też edukowanie pracowników w temacie technologii włókien formowanych i procesów produkcyjnych z nimi związanych, jak też dostawę surowców z myślą o rozpoczęciu projektu. Dzięki temu Matrix Pack, jak zapewnia firma, uniknął wielu problemów, które zwykle zdarzają się przy produkcji z wykorzystaniem włókien formowanych. W efekcie zaś osiągnął oszczędności finansowe i czasowe. 

- W naszej firmie zawsze staramy się współpracować z najbardziej innowacyjnymi i przyszłościowo myślącymi organizacjami, gdyż kooperacja tego typu pozwala na dalszy rozwój technologiczny, rozszerzenie portfolio produktów, zwiększenie zasięgu geograficznego, a wreszcie – zaproponowanie naszym partnerom i klientom wartości dodanej. FaaS ma znakomitą ofertę, więc Stora Enso z miejsca stała się dla nas strategicznym partnerem – mówi Dionysis Valentis, Business Development Director w firmie Matrix Pack.
 
- Poziom wiedzy Stora Enso, uwzględniającej też technologię włókien formowanych, jest zdumiewający. Współpracujemy z tą firmą także przy wdrożeniu odpowiednich standardów jakościowych, dotyczących włókien formowanych trafiających na rynek, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych produktów i ich zgodność z przepisami w Ameryce Północnej i Europie. Często jest to przeoczane, ale nie w naszym przypadku – podkreśla Dionysis Valentis.
 
Zespół FaaS pomaga klientom na każdym etapie wspólnie realizowanego wdrożenia technologicznego. Kluczowe czynniki wymieniane w tym kontekście przez Stora Enso to dobór właściwych receptur i celulozy względem danego produktu, co pozwala zapewnić im oczekiwaną jakość i uniknąć problemów z nieprawidłowo zarządzanymi systemami wodnymi.

- Zdajemy sobie sprawę, że klienci oczekują większej liczby produktów bazujących na włóknach. Wiemy też, że niektórych przetwórców tego rodzaju wyzwania przerastają, stąd nasza rozbudowana oferta w tym obszarze. Szybkie wdrożenie i rozwój technologiczny włókien formowanych w Matrix Pack wychodzi naprzeciw ambitnym celom tej firmy, uwzględniającym m.in. bycie w czołówce dostawców, oferujących zrównoważone rozwiązania opakowaniowe. Cieszymy się, że możemy być partnerem tego projektu – mówi Karl Axnäs. 

Zespół FaaS dokonuje indywidualnej – w przypadku każdego klienta – analizy i oceny jego potrzeb i oczekiwań, także względem już posiadanego wyposażenia technologicznego, a następnie przygotowuje ofertę. Z jednej strony służy więc pomocą w szybkim zwiększeniu już realizowanej produkcji, jak to było w przypadku Matrix Pack, z drugiej zaś – pomaga w podjęciu pierwszych kroków w zakresie wdrożenia włókien formowanych, np. poprzez warsztaty bądź doradztwo. 
 
Fot.: Stora Enso