Prowell, przedsiębiorstwo należące do Progroup AG z siedzibą w Landau, kontynuuje ekspansję wraz z kolejną fabryką tektury falistej w Niemczech. Aby dotrzymać kroku stale rozwijającemu się rynkowi zaspokoić potrzeby klientów pod kątem pewności dostaw i jakości, w Eisfeld (Turyngia) powstaje jedenasta z kolei fabryka formatów tektury falistej. Dzięki nowej zaawansowanej technicznie fabryce o rocznej zdolności produkcyjnej 140 000 ton formatów tektury falistej łączna zdolność wytwórcza Progroup wzrośnie do 1,5 miliona ton. Wolumen inwestycji projektu wynosi ok. 50 mln. euro. W pracującej w trybie czterozmianowym fabryce będą dostępne 52 nowe miejsca pracy oraz trzy miejsca dla stażystów łącznie.
Wraz z nową fabryką formatów tektury falistej w Eisfeld (Turyngia) Progroup konsekwentnie realizuje swoją strategię Two Twentyfive i utrzymuje szybkie tempo rozwoju. Ogłoszenie budowy nowej fabryki formatów tektury falistej to kolejny dowód na to, że Progroup jest najszybciej rozwijającym się producentem papierów na tekturę falistą i formatów tektury falistej w Europie. Na początku sierpnia wraz z pierwszym wbiciem łopaty Progroup zaczęła realizować projekt budowy kolejnej fabryki papieru o wolumenie inwestycji 375 mln. euro. W przyszłości firma będzie posiadać łącznie jedenaście fabryk formatów tektury falistej w Niemczech, Francji, Czechach, Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech, w których w 85 % będzie przetwarzany papier na tekturę falistąprodukowany we własnych fabrykach. W ten sposób Progroup zwiększa swoją dominację w obszarze formatów tektury falistej w Europie Środkowej.
Nowa fabryka formatów tektury falistej zostanie zrealizowana na działce budowlanej o powierzchni 87 000 metrów kwadratowych w Eisfeld (Turyngia). Rozpoczęcie produkcji jest planowane na czwarty kwartał 2019 roku. Linia będzie wyposażona w takie same innowacje techniczne, jakie są już stosowanie od listopada 2018 roku w nowej megafabryce formatów tektury falistej w Ellesmere Port (Wielka Brytania).
Jürgen Heindl, CEO i prezes zarządu Progroup AG wyjaśnia:
-W naszych fabrykach zoptymalizowanych pod kątem Industry 4.0 stosujemy zasadę dróg produkcji,, które pracują optymalnie w trybie automatycznym, a także samodzielnie zgłaszają słabe punkty produkcji i linii.
Do ważnych innowacji należą: koncepcja One-Man-Dry-End, wydajny magazyn wysokoregałowy o pojemności 11 000 miejsc magazynowych z trzema układnicami regałowymi, automatyczne podawanie palet, osłony krawędzi i ogumienie oraz optymalizacja utylizacji odpadów i systemu klejenia Linia produkcyjna tektury falistej będzie mieć prędkość do 400 m/min i ze swoją szerokością roboczą 2,80 m wpasuje się bezproblemowo w system rozdrabniarek stosowany przez Progroup. Będziemy produkować jedno- i dwufalowe formaty Next Board® rodzajów B, C, E i wynikające z tego kombinacje .
Kolejnym krokiem Progroup w kierunku realizacji filozofii Green Hightech jest zastosowanie urządzenia kogeneracyjnego do wytwarzania prądu i pary. Ciepło odpadowe powstające podczas wytwarzania prądu wykorzystywane jest z zastosowaniem metody absorpcyjnej do generowania zimna lub bezpośrednio na potrzeby ogrzewania. „Poza zastosowaniem urządzenia kogeneracyjnego maksymalną przyjazność dla środowiska osiągniemy także dzięki tekturom falistym Next Board®, które przy większej wydajności są produkowane z zastosowaniem mniejszej ilości energii i surowców oraz z mniejszymi emisjami CO2”, wyjaśnia Jürgen Heindl.
Innowacje nowoczesnej fabryki dopełnia system izolacji dźwiękowej, który z jednej strony zapewnia bardzo niskie obciążenie hałasem, a z drugiej strony sprawia, że mamy do czynienia tylko z niewielkimi wahaniami temperatury. To idealna podstawa dla przyjemnego i bardzo nowoczesnego środowiska pracy. W regionie powstały 52 miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji technicznych oraz trzy miejsca dla stażystów.