Progroup buduje nową elektrownię waste-to-energy

29/06/2023
Progroup buduje nową elektrownię waste-to-energy

Produkcja oszczędzająca zasoby w sensie spójnej gospodarki obiegowej - to cel Progroup. W związku z tym producent papieru na tekturę falistą i tektury falistej przekształca swoje zakłady w lokalizacje zero waste. Obecnie zajmuje się tym w lokalizacji Sandersdorf-Brehna.

Progroup buduje tam nową elektrownię waste-to-energy. Co więcej: „Precyzyjnie mówiąc, nie budujemy tutaj indywidualnej elektrowni”, powiedział Maximilian Heindl, prezes zarządu Progroup, w swoim przemówieniu inauguracyjnym podczas wmurowania kamienia węgielnego. „Realizujemy holistyczną koncepcję gospodarki obiegowej.“

W połączeniu z sąsiadującą fabryką papieru PM3 nowa elektrownia pozwoli zaoszczędzić dodatkowe 80 000 ton CO2 rocznie. Nowy budynek osiągnie to dzięki recyklingowi materiałów odpadowych z własnej produkcji papieru i regionu oraz wykorzystaniu ich do wytwarzania energii oszczędzającej zasoby. Pozyskana energia płynie z powrotem do fabryki papieru.

- Progroup jest znana z rozwijania innowacji. W imponujący sposób potwierdza to tutejsza fabryka papieru. Dzięki uzupełniającej elektrowni firma po raz kolejny wdraża imponującą, wyznaczającą trendy koncepcję, która jest prawdziwym atutem. Nie tylko dla lokalizacji, lecz także dla całego regionu - chwali dr Jürgen Ude, sekretarz stanu w Kancelarii Stanu i Ministerstwie Kultury Saksonii-Anhalt, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Sekretarz stanu przekazał pozdrowienia w imieniu premiera dr Reinera Haseloffa.

Skuteczna ewolucja

Z zasady Progroup buduje swoje nowe fabryki na „zielonej łące”. W ten sposób firma może nadal doskonalić swój kompleksowy system z projektu na projekt. Świadczą o tym również projekty w Saksonii-Anhalt: W 2001 roku Progroup zintegrowała ze swoją pierwszą maszyną papierniczą w Burg zamknięty obieg wody – który stanowił wówczas światową nowość. Dziesięć lat później firma uruchomiła swoją pierwszą elektrownię waste-to-energy w fabryce papieru w Eisenhüttenstadt w Brandenburgii. Progroup łączy teraz te skuteczne modele ze sobą w trzeciej maszynie papierniczej w Sandersdorf-Brehnie. Razem z elektrownią waste-to-energy Progroup zamknie w przyszłości cały obieg materiałów, będzie wytwarzać własną energię oszczędzającą zasoby i stworzy w ten sposób lokalizację zero waste. Uruchomienie elektrowni jest przewidywane na koniec 2025 roku.

- Aby uchronić naszą planetę przed katastrofą klimatyczną, musimy odejść od paliw kopalnych i jako społeczeństwo otworzyć nowy rozdział w ochronie zasobów”, mówi Heindl. „Jako firma rodzinna uważamy, że spoczywa na nas szczególna odpowiedzialność w tym zakresie. Sprostamy temu wyzwaniu, postrzegając je jako szansę na nowe innowacje - i wykorzystując je. Aby zyskać jeszcze większą wydajność, niezależność i zrównoważenie.

Fot.: Progroup