Przyszłość branży papierniczej oczami prezesów

14/09/2014
Przyszłość branży papierniczej

Prezesi przedsiębiorstw z branży papierniczej, drzewnej i opakowaniowej spoglądają w przyszłość i są świadomi zagrożeń natury gospodarczej i biznesowej, ale nie wszyscy odpowiednio reagują - podaje brytyjska agencja badań rynku PricewaterhouseCoopers (PwC). Problem stanowi tu potrzeba szybkiego dostosowywania się do zmieniających się technologii. Dlatego zarządzający firmami rozpoczęli już współpracę w łańcuchu dostaw, a wielu z nich zwraca większą uwagę na środowisko naturalne.

Prezesi z sektorów papierniczego, drzewnego i opakowaniowego są mniej pewni dobrych wyników w perspektywie kilku nadchodzących lat. Tylko około połowa z nich spodziewa się wzrostu. Wynika to zapewne z szerokiego zakresu zagrożeń. 85% prezesów wyraża zaniepokojonie utrzymującym się powolnym lub ujemnym wzrostem w gospodarkach rozwiniętych. Wielu z nich obawia się zmieniających się kursów walut, wysokich kosztów energii oraz wysokich i niestabilnych cen surowców. Problem na niektórych rynkach stanowi dziś również nadmiar mocy produkcyjnych i już nie zaskakuje fakt, że 60% zarządzających jest zaniepokojonych o los nowych uczestników rynku.

Wysoką pozycję w zestawieniu transakcji w branży zajmuje Ameryka Łacińska, szczególnie za sprawą szybko rozwijającego się przemysłu drzewnego i dzięki naturalnym zasobom drewna (drzewa eukaliptusa), wzrostem jego zastosowania oraz dynamice w przemyśle celulozy. Jednocześnie branża stara się zachować umiar w kosztach. Aż 77% firm planuje obciąć wydatki w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

81% prezesów wierzy w postęp technologiczny w zakresie gospodarki cyfrowej, urządzeń mobilnych i przepływu wszelkich danych w formie elektronicznej w ciągu najbliższych pięciu lat. Nowe technologie informatyczne mają stanowić wsparcie dla przemysłu. 92% prezesów sektora przyznaje, że trzeba na bieżąco aktualizować strategie inwestycyjne w nowe technologie, ale tylko 23% wprowadza faktyczne zmiany.

Więcej, bo 33% firm już rozpoczęło prace badawczo-rozwojowe, co odzwierciedla wysiłki przemysłu wprowadzania innowacji w różnych dziedzinach, takich jak nanotechnologia, manipulacja genetyczna, nowe zastosowania masy celulozowej i nowe rozwiązania w zakresie opakowań. Jednak tylko 17% kadry zarządzającej sektora uważa, że ich działy badawczo-rozwojowe są dobrze przygotowane na przyszłość.

Sytuacja jest podobna jeśli chodzi o duże dane. Prawie 87% prezesów widzi konieczność zmiany swojego podejścia do analizy danych, ale już tylko 17% jest gotowych na zmiany obecnych programów. Tylko 35% zarządzających uważa, że ich działy IT są dobrze przygotowane.

Prezesi firm przemysłu papierniczego, drzewnego i opakowaniowego w odpowiedzi na zmieniające się trendy ciężko pracują, w celu poprawy ich łańcuchów dostaw. 54% prezesów sektora mówi, że poziom zaufania wobec partnerów w łańcuchu dostaw poprawił się.

Prawie dwie trzecie prezesów sektora wskazało również na troskę o ograniczone zasoby naturalne i zmiany klimatyczne, jako czynniki sprzyjające transformacji. Ponad połowa biorących udział w badaniu odzwierciedla ciągłe zaangażowanie sektora w celu zmniejszenia jego wpływu na środowisko naturalne.

77% prezesów z branży papierniczej, drzewnej i opakowaniowej jest zaniepokojonych dostępnością kluczowych kompetencji pracowników, stawiając je wysoko na liście ryzyk biznesowych. Prawie 91% widzi potrzebę zmiany strategii zarządzania talentami, ale tylko jedna trzecia rozpoczęła proces zmian. 19% nie uważa, że ich dział zasobów ludzkich jest przygotowany do wykonywania swoich zadań, a 31% uważa, że jest dobrze przygotowany.

Kategoria: