Stora Enso finalizuje negocjacje pracownicze związane z planowanym zamknięciem jednej z maszyn papierniczych w zakładach Anjalankoski

12/06/2023
Stora Enso finalizuje negocjacje pracownicze związane z planowanym zamknięciem jednej z maszyn papierniczych w zakładach Anjalankoski
Stora Enso poinformowała o zakończeniu negocjacji pracowniczych związanych ze skonsolidowaniem realizowanej przez firmę w zakładach Anjalankoski (Finlandia) produkcji papierów książkowych i całkowitym wyłączeniu jednej z dwóch wytwarzających je maszyn. Planowane zamknięcie ww. maszyny ma nastąpić w 4. kwartale br.
 
W kwietniu br. Stora Enso ogłosiła zamiar całkowitego wyłączenia jednej z dwóch maszyn papierniczych i skoncentrowania produkcji papierów książkowych na jednej linii w zintegrowanych zakładach Anjalankoski. Swoją decyzję firma uzasadnia zmniejszonym zapotrzebowaniem na papier i wysokimi kosztami jego wytwarzania.
 
Planowane zamknięcie maszyny wytwarzającej niepowlekane gatunki papierów zredukuje roczne moce produkcyjne Stora Enso w tym zakresie o 250 tys. ton, a jej przychody ze sprzedaży spadną o ok. 100 mln euro rocznie. Zamknięcie maszyny odbędzie się w 4. kwartale br. i dotknie 89 pracujących tu osób, z których 50 zostanie zwolnionych. Większość wypowiedzeń jest realizowana poprzez porozumienia emerytalne.
 
„Konieczność dokonywania zwolnień jest zawsze bardzo przykra, ale dobrą wiadomością jest znacznie mniejsza liczba osób nimi dotkniętych, niż to pierwotnie przewidywaliśmy. Stora Enso w dalszym ciągu będzie korzystać z synergii zakładów Anjalankoski, gdzie wytwarzane są papier i tektura. Na drugiej z pozostających w użytku maszyn papierniczych będziemy kontynuować produkcję wybranych gatunków papierów książkowych” – mówi Hannu Kasurinen, Executive Vice President w dziale Packaging Materials. 
 
Od 1 stycznia 2023 roku zintegrowane zakłady Anjalankoski są uwzględniane w raportowaniu korporacyjnym Stora Enso jako część działu Packaging Materials. Składają się one z fabryki tektur opakowaniowych Ingerois oraz papierni Anjala, która należała wcześniej do rozwiązanego działu Paper.

Fot. Stora Enso

 

Kategoria: