Światowy przemysł poligraficzny wykazuje rosnące zaufanie

12/10/2023
Światowy przemysł poligraficzny wykazuje rosnące zaufanie

Dziewiąty raport drupa Global Trends, który zostanie opublikowany w listopadzie 2023 r., jest wyraźnym potwierdzeniem rosnącego zaufania w branży poligraficznej w niemal wszystkich regionach i na wszystkich rynkach. Zarówno drukarze, jak i dostawcy prognozują, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

Wyniki pochodzą z 9. szczegółowej ankiety Global Trends, przeprowadzonej wiosną tego roku przez Printfuture (UK) i Wissler (CH), w której wzięło udział ponad 600 drukarzy i dostawców z panelu ekspertów drupa, składającego się z decydentów wyższego szczebla. W skali globalnej 32% więcej drukarni i dostawców określiło kondycję ekonomiczną swojej firmy jako "dobrą" w porównaniu z tymi, którzy określili ją jako "słabą". Wśród drukarni prawie wszystkie regiony i rynki były bardziej prężne niż w 2019 r., tj. przed pandemią Covid.

Richard Gray, dyrektor operacyjny w Printfuture, stwierdził:

- Podczas gdy można było oczekiwać pozytywnych prognoz od drukarni opakowań i funkcjonalnych, cieszyło rosnące zaufanie wśród drukarni komercyjnych i wydawniczych.

Wygląda na to, że drukarnie komercyjne i wydawnicze przetrwały najgorszy wpływ cyfryzacji i zaczynają z większą pewnością planować przyszłość.

Wyższe ceny zwiększają zaufanie

Źródło takiego zaufania na wszystkich rynkach jasno wynika z przedstawionych danych dotyczących wyników finansowych. Na całym świecie o 50% więcej drukarnń podniosło ceny w 2023 r. niż je obniżyło, podtrzymując wzorzec z ubiegłego roku, po poprzednich siedmiu latach spadku cen. W ślad za tym poszły lepsze przychody i marże. Wzorzec ten był prawdziwy na wszystkich rynkach, choć występowały różnice regionalne.

Rośnie adaptacja cyfrowa

Odporność nakładów druku offsetowego na arkuszach na wszystkich rynkach jest niezwykła, a wśród drukarń opakowań dorównuje jej wzrost we fleksografii. Druk kolorowy na arkuszach z tonerem cyfrowym pozostaje liderem wśród technologii druku cyfrowego. W skali globalnej udział druku cyfrowego - drukarnie, których obroty przekraczają 25% obrotów - rośnie z 26% w 2014 roku do 29% w 2023 roku. Na pierwszy rzut oka jest to niewielki wzrost. Jednak różne źródła branżowe pokazują, że wolumeny znacznie wzrosły od 2014 r., mimo że tempo wdrażania technologii cyfrowych wydaje się zwalniać.

branża druku

Dobre perspektywy dla inwestycji

Nakłady inwestycyjne spadły w czasie pandemii Covid-19, ale nieco się poprawiły w ubiegłym roku i przyspieszyły w tym roku: 27% więcej drukarni zainwestuje więcej w 2023 r. niż tych, które zmniejszą wydatki; jest to lepszy globalny wynik niż w jakimkolwiek roku od 2017 r. Jeszcze wyższy wskaźnik inwestycji jest prognozowany na 2024 r., zarówno przez drukarnie, jak i dostawców. Ogólnie rzecz biorąc, technologia druku i wykończenie pozostają najpopularniejszymi celami, a offset arkuszowy i cyfrowy druk kolorowy na arkuszach z tonerem są najpopularniejszymi technologiami na świecie, choć istnieją znaczne różnice w zależności od rynku.

Silne prognozy wzrostu branży muszą oczywiście zostać zrównoważone przez uznanie silnych przeciwności gospodarczych, przy czym ryzyko recesji lub przynajmniej szkodliwej inflacji przeważa obecnie nad wpływem pandemii i szerokiej gamy bardziej szczegółowych regionalnych obaw społeczno-gospodarczych.

Sabine Geldermann, dyrektor drupa i Global Head Print Technologies w Messe Duesseldorf, skomentowała:

- Drukarze i dostawcy wiedzą, że muszą wprowadzać innowacje, aby odnieść sukces w dłuższej perspektywie. Jestem przekonana, że drupa 2024 będzie idealną okazją do zbadania, jak najlepiej osiągnąć ten cel.

branża druku

O targach drupa

Pod parasolem megatrendów zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji międzynarodowy sektor druku i opakowań spotka się na targach drupa w dniach od 28 maja do 7 czerwca 2024 roku. Wiodące na świecie targi technologii druku są synonimem inspiracji, innowacji, wysokiej jakości transferu wiedzy i intensywnego nawiązywania kontaktów. To tutaj międzynarodowi decydenci z branży spotykają się i wymieniają pomysłami na temat aktualnych trendów technologicznych i przełomowych osiągnięć. Bilety na targi drupa 2024 są już dostępne w sklepie z biletami na stronie www.drupa.com

Źródło: drupa