Trayforma BarrPeel - nowa tektura do zastosowań spożywczych

08/05/2023
Trayforma BarrPeel - nowa tektura do zastosowań spożywczych
Stora Enso jest jednym z wystawców trwających właśnie targów Interpack w Düsseldorfie. Na stoisku nr B20 w pawilonie 9 (na którym obecni są również przedstawiciele jej polskiego oddziału) firma promuje m.in. nowość w swojej ofercie, skierowaną do producentów świeżej żywności, pakowanej próżniowo. Trayforma BarrPeel to nowa, łatwo zrywalna tektura dedykowana opakowaniom typu „skin”, umożliwiająca sprzedaż świeżej żywności na odzyskiwalnych tackach papierowych. Stora Enso podkreśla, że rozwiązanie to wspiera właścicieli marek w realizacji założeń polityki zrównoważonego rozwoju – w tym przypadku dzięki zredukowaniu udziału plastiku w całym opakowaniu do mniej niż 10%.
 
Trayforma BarrPeel to proekologiczny, wykonany z papieru i zabezpieczony specjalną powłoką barierową materiał, znajdujący zastosowanie w sprasowanych tackach spożywczych. Zdaniem producenta jest on idealnym rozwiązaniem w kontekście pakowanych próżniowo wędlin, mięsa, ryb czy serów. Tektura w 90% składa się z odnawialnych włókien drzewnych co sprawia, że ilość stosowanego w opakowaniu plastiku spada do niezbędnego minimum, znacząco redukując jego ślad węglowy. Producent podaje, że zabezpieczane próżniowo opakowanie typu skin wydłuża żywotność produktów spożywczych eksponowanych w lodówkach sklepowych, co dodatkowo zwiększa jego środowiskowe walory dzięki ograniczonej ilości generowanych z jego tytułu odpadów. 

Specjalna powłoka aplikowana na tekturę Trayforma BarrPeel sprawia, że pokrywająca opakowanie polimerowa folia typu skin jest łatwa w zrywaniu. Tym samym firmy zajmujące się pakowaniem świeżej żywności zyskują – jak podkreśla Stora Enso – zrównoważone kosztowo rozwiązanie, wychodzące naprzeciw potrzebom konsumentów, którzy oczekują coraz bardziej proekologicznych materiałów stosowanych w opakowaniach.
 
- Za sprawą Trayforma BarrPeel wzmacniamy dwojako prośrodowiskowe działania. Z jednej strony zabezpieczamy żywność wydłużając termin jej przydatności do spożycia, z drugiej – redukujemy udział materiałów opakowaniowych, bazujących na surowcach kopalnych – mówi Jaana Keskitalo, Technical Account Manager, Trayforma & Barriers w firmie Stora Enso. – Szczególnym powodem do dumy jest dla nas fakt, że możemy oba ww. cele osiągnąć dostarczając jednocześnie klientom dodatkową wartość w odbiorze i użytkowaniu opakowania, zwiększając tzw. user experience. Trayforma BarrPeel to materiał łatwy w zrywaniu, dzięki czemu korzystanie z bazującego na nim opakowania jest szczególnie wygodne.
 
Trayforma BarrPeel jest już dostępna w wersji komercyjnej. Jak podaje Stora Enso, materiał znalazł już pierwszych użytkowników wśród producentów żywności, spotykając się z ich pozytywną oceną, zarówno w kontekście funkcjonalności jak i proekologiczności. 

Fot.: Stora Enso